Ekim Gencligi ARSIVKIZIL BAYRAK
 
15 Kasım-15 Aralık '02
Sayı: 55
 İçindekiler
  Ekim Gençliği'nden...
  6 Kasım'ın gösterdikleri...
  Gençlik hareketinin gündemi.
  İstanbul'da 6 Kasım protestosu
  Ankara'da 6 Kasım protestosu
  6 Kasım protestoları...
  Savaşa karşı mücadeleyi yükseltelim!
  Floransa'da yüzbinlerce kişi kızıl bayraklar ve savaş karşıtı pankartlarla yürüdü
  Savaş partileri mecliste...
  ABD askeri olmayacağız!
  Savaş ve faiz bütçesi yıkım getirecek!
  Savaş karşıtı eylem ve etkinliklerden...
  Amerikan askeri olmamak, kardeş halkların kanını dökmemek için görev başına!
  Yeni hükümet kuruluyor!
  BDSP'nin Esenyurt mitingi...
  Düzen saldırılarına devam ediyor!
  KTÜ'de ÖTK seçimlerinin gösterdikleri...
  Büyük Zindan Direnişi'nin 3. yılı...
  ÖO direnişçisi Muharrem Kurşun'la konuştuk...
  ÖO direnişçisi Fatime Akalın ile konuştuk...
  Susurluk ve çete devleti
  Çocuk emeği sömürüsü
  "Stalingrad'dan Son Mektuplar"
  Avrupa'daki göçmen işçiler ve sorunları
  Alman Kasım Devrimi yol gösteriyor
  Saraylara savaş, kulübelere barış!
  Okur mektupları 
 
Ankara’da 6 Kasım protestosu...

“YÖK’e, emperyalist savaşa hayır!”

12 Eylül karşı-devriminin artığı gerici ve anti-demokratik YÖK’e karşı öğrenci gençlik olarak yine alanları doldurduk. 5 Kasım günü Ankara’nın çeşitli üniversitelerinde yapılan eylemlerle 6 Kasım günü Kızılay’da yapılacak merkezi eyleme çağrı yapmıştık. 6 Kasım günü Kızılay’ın her yanını tutan polis, eylem öncesinde terör estirerek çok sayıda arkadaşımızı keyfi bir biçimde gözaltına aldı.

Öğrenci gençlik; Ekim Gençliği, Özgür Gençlik, Ankara Gençlik Derneği Girişimi, Öğrenci Koordinasyonu, Devrimci Mücadeleci Gençlik, Emek Gençliği, HADEP Gençliği, Gençlik İnisiyatifi, Özgür Eğitim Platformu, Sosyalist Demokrasi Gençliği ve Yeni Demokrat Gençlik’in ortak eylem çağrısına uyarak eylemin başlama yeri olarak saptanan Atatürk Bulvarı’nda toplandı. Burada trafiğin kapatılmasıyla başlayan eylem, polis barikatıyla karşılaştı. Abluka ile öğrenci kitlesini ikiye bölen polis, kitlenin kararlılığı karşısında geri adım atarak basın açıklamasının yapılmasına izin verdi. Bu esnada bir diğer talebimiz daha kabul edildi ve ikiye bölünen kitlenin birleşebilmesi için polis barikatı açıldı. Kitlenin bir araya gelmesiyle coşku da arttı. Böylece sayımız 50’ün üzerine çıktı. Basın açıklaması okunurken sık sık “YÖK’e hayır!”, “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek!”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak!”, “ABD askeri olmayacağız!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm!” vb. sloganlar atıldı.

Ortak basın açıklamasında YÖK’ün kuruluşu ve YÖK ile birlikte üniversitelerde uygulanan anti-demokratik uygulamalardan bahsedildi. YÖK yasa tasarısı, soruşturmalar ve anadilde eğitime değinen açıklamada, emperyalist savaşa ve hücrelere karşı mücadelenin gençlik cephesinden de sürdürüleceği vurgulandı. Basın açıklamasının okunması esnasında bir arkadaşımıza vuran polise karşı “Katil polis üniversiteden defol!” sloganı haykırıldı.

Kızılay’a girilememesi üzerine Sıhhiye yönünden Mithatpaşa Caddesi’ne geçtik. Burada polisin bir kez daha ablukaya alma denemesine karşı kısa süreli çatışmalar yaşandı. Polis öğrencilerin kararlılığı karşısında yine geri adım atarak Mithatpaşa’yı boşalttı.

Yolun açılmasıyla Ziya Gökalp Caddesi’ne çıkan öğrenci kitlesinin bir bölümü buradan alınan karara uyarak Cebeci Kampüsü’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında coşkumuz bir kat daha arttı. Burada bir polis kameramanının tahriki üzerine kitle kameramanı itekledi. Bunu fırsat bilen kolluk güçleri havaya ateş açtılar. Yaklaşık on el ateş eden polis, AB demokrasisi hayallerinin nasıl bir aldatmaca olduğunu bir kez daha gösterdi. Cebeci Kampüsü’nün önünde yapılan konuşmaların ardından eylemi sloganlarımızla bitirdik.

Genç komünistler olarak “Ya barbarlık içinde çöküş, ya sosyalizm!” şiarının yazılı olduğu pankartımızla katıldığımız eylem boyunca disiplinli bir duruş sergiledik. Coşkumuzun hiç düşmediği eylemde yaygın bir şekilde kuşlama yaptık. Cebeci’ye yürüyüş esnasında Ekim Devrimi’nin 85., Yeni Ekimler’in Partisi’nin 4. yılı vesilesiyle kısa bir konuşma yaparak, gür bir sesle “Marks, Engels, Lenin, Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Kurtuluş devrimde, kurtuluş sosyalizmde!”, “Yeni Ekimler için ileri!”, “Gençlik Parti’ye, devrime, sosyalizme!”, “Parti’yi kazandık, Parti’yle kazanacağız!” sloganlarını haykırdık ve Parti’mizin özü özeti olan Habip, Ümit, Hatice yoldaşlarımızı andık.

Akşam saat 18:00’de de Yüksel Caddesi'nde tekrar toplanılarak, hem YÖK’ü hem de emperyalist savaşı protesto eden bir basın açıklaması yapıldı. Meşalelerle ve “YÖK’e hayır!”, “YÖK karanlıktır, aydınlığa yürüyelim!”, “YÖK’e, emperyalist savaşa hayır!”, “Öğrenciyiz haklıyız kazanacağız!" sloganlarıyla Yüksel Caddesi’ne girildi ve basın açıklamasının ardından eylem sloganlarla bitirildi.

Ekim Gençliği/Ankara6 Kasım öncesi ortak basın açıklaması

YÖK’ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım’a hazırlanmak için gençlik gruplarının yaptığı toplantılardan çeşitli kitle örgütlerinin de desteğini alarak bir basın açıklaması eylemi yapma kararı çıktı. 5 Kasım günü İHD Ankara Şubesi Başkanı Ender Büyükçulha, Tüm Öğrenci Velileri Derneği Başkanı Enver Önder ve üniversiteli gençlik örgütlenmelerini temsilen Doğan Erkan tarafından bir basın toplantısı düzenlendi.

Eğitim Sen 1 No’lu Şube’de düzenlenen toplantıda İHD adına yapılan açıklamada; YÖK’ün kurumsal yapısı ve işleyişiyle insan haklarına aykırı olduğu, “YÖK’e hayır!” demenin demokratik ve meşru bir hak olduğu, bu nedenle öğrencilere soruşturma açılmasının ve ceza verilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulandı. İHD olarak 6 Kasım günü öğrencilerin eylemlerine destek verileceği belirtildi.

ÖV-DER Başkanı yaptığı açıklamada; “12 Eylül’ün toplumun üzerine düşürdüğü kabus, YÖK ile sürmektedir. YÖK üniversitelerdeki öğrenim özgürlüğünün kısıtlanmasının aracı olmuştur. Üniversitelerde öğrenci müşteri, veli soyulacak kaz, öğretim üyesi de paralı hizmet veren kişi olmuştur” diyerek, 6 Kasım günü Kızılay’da olacaklarını, çocuklarıyla birlikte hareket edeceklerini belirtti.

Ekim Gençliği, Gençlik Derneği Girişimi, Ankara Üniversiteleri Öğrenci Koordinasyonu, Devrimci Mücadeleci Gençlik, Özgür Gençlik, Emek Gençliği, HADEP Gençliği, Gençlik İnisiyatifi, Özgür Eğitim Platformu, SDP Gençliği ve Yeni Demokrat Gençlik adına açıklama yapan Doğan Erkan ise, üniversiteleri ve üniversiteli gençliğin yaşamını cehenneme çeviren YÖK’e bugüne kadar karşı durduklarını, bundan sonra da bu karşı duruşu sürdüreceklerini söyleyerek, Kızılay eylemi için çağrı yaptı.

Ekim Gençliği/Ankara