21 Kasım'03
Sayı: 2003 (09)


  Kızıl Bayrak'tan
  Emperyalist, siyonist ve gerici terör ittifakına göğüs gerelim, Ortadoğu halkları ile dayanışmayı yükseltelim!
  "Terör" demagojisine prim vermeyelim, saldırılara karşı mücadeleyi yükseltelim!
  Talabani Türkiyeli işbirlikçilere moral vermeye geldi...
  Direnişi kırmak için yeni taktikler!
  Kanlı sicillerinin üstünü örtemeyecekler!
  Irak halkının direnişten başka yolu, ABD'nin kaçıştan başka çıkışı yok!
  Londra'da yüzbinler savaşa ve savaş çetesine karşı yürüdüler...
  Türk-İş Genel Kurulu üzerine
  Sınıf hareketinden...
  BEKO taşeron kıskacında!
  Dünya, Türkiye ve sol hareket/6
  Dünden bugüne geleneksel sol hareket
  Sefalet ücretini kabul etmeyelim!
  Annan Planı: Kimin için ve nasıl bir çözüm?
  İlaç tekellerine yeni imkan: İlaçlara reklam
  Kapitalizm ve "sokak çocukları"
  Bültenlerden...
  Bültenlerden...
  Dominik Cumhuriyet: Genel grev ve devlet terörü
  Ya barbarlık içinde yok oluş ya sosyalizm!
  İstenmeyen Yankee'ler
  Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 

Kızıl Bayrak'tan

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta İstanbul 4 büyük patlama ile sarsıldı. İlk iki bomba Sinagogları hedeflemesi nedeniyle Yahudi cemaatine, ikincisi HSBC ve İngiliz Konsolosluğ’unu hedeflemesi nedeniyle de İngilizler’e yönelik gibi görünse de sonuç itibarıyla farkeden fazla bir şey yok. Sadece güncel-pratik sonuç yönünden değil, asıl siyasal sonuçları nedeniyle, bombalar, Türkiye işçi sınıfını ve emekçi halklarını hedeflemiş durumda. Şimdi egemenler bunu boğazımızdaki ilmiği sıkıştırmak için bahane edecek. Hak ve özgürlüklerimizi gaspetmenin fırsatı bilecekler. Kanlı maceralarında ABD’ye maşalık yapmanın gerekçesi olarak kullanmaya çalışacaklar.

Daha bombaların patladığı ilk günden gericilik korosu faaliyete başladı. El-Kaide açıklaması yüzünden Arap düşmanlığı yapıyor, bunu Irak’ta ABD maşalığı yapmanın zorunluluğuyla tamamlamaya çalışıyorlar. Oysa El-Kaide yüzünden suçlanacak biri varsa, sadece ve sadece ABD emperyalizmidir. Onu örgütleyip silahlandıran da, kullanan da ABD’dir. Sırf bu nedenle bile, eğer devletin patlamalarla ilgili yaptığı El-Kaide bağlantısı açıklamasında en küçük bir doğruluk payı bulunuyorsa, bu, patlamaların suçlusu olarak ABD emperyalizmini ve Ortadoğu’daki kanlı eli İsrail siyonizmini suçlamakla eş anlamlıdır. Ki, gelişmelerin gösterdiği de aslında budur. Ve elbette Türk istihbaratı ve Türk polisinin rolü de ihmalden gelinebilecek düzeyde değildir.

Sistemin, bu gelişmeleri, gerici-faşist politikalarına alet etmesinin, bunu bir fırsat olarak kullanıp içte devlet terörünü artırmak, dışta ABD maşalığını güvencelemek için kullanmaya çalışmasını önlemek gerekiyor.

Irak’a asker gönderme kararının, ABD’nin reddetmesi sonucu ertelenmesi yüzünden aksayan faaliyetin yeniden hızlandırılması, ama bu kez içerdeki etkilerini de hedeflemesi gerekiyor.

***

Bayram tatilinde matbaanın çalışmaması nedeniyle yayınımıza 1 hafta ara vermek zorunda kalmış bulunuyoruz. Bu 1 haftalık aranın, bir yandan söz konusu faaliyetin yoğunlaştırılması, diğer yandan gazetenin güçlendirilmesine yönelik hazırlıklarla değerlendirilmesi gerekiyor.