Ekim Gencligi ARSIVKIZIL BAYRAK
 
Ağustos 2003
Sayı: 63
 İçindekiler
  Ekim Gençliği'nden...
  Amerikan jandarması olmayacağız!
  ÖSS sendromu bitmiyor!
  Eğitim hakkımıza bir saldırı aracı: Yaz okulları
  Yıldız Teknopark AŞ kuruldu!
  Okullarımızı satmak istiyorlar...
  Özel Okulları Destekleme Projesi ve Uluslararası Ortak Lisans Programları...
  Çuval ABD'nin "bağımsızlık ve demokrasisi"dir!
  Genç komünistlerin bölge faaliyetlerinden...
  İşgalci ABD'ye destek, Ortadoğu halklarına ihanettir!
  Genç işçilerle kölelik yasası ve Irak'a asker gönderme üzerine konuştuk...
  Sanayi sitelerinden...
  Genç bir komünistin bir günü...
  Üniversite sermaye işgali altında!
  Şovenizm ve saldırgan milliyetçilik!..
  "Pozitif milliyetçilik"...
  Kurtuluş yok tek başına!
  Reklamlarla dayatılan...
  Ya da bir kutu kızıl boyayala dünyayı tüm renklere boyayın!
  "Dünyayı değşitirin, çünkü değiştirmek gerekiyor"
  Geçmişten bugüne halk ozanlarımız
  Alternatif bir dünya için kendi alternatif devrimci sanatımızı yaratalım
  "Yağmurları temizlemeli çocuklar yine koşabilsin yağmurların içinde..."
  Ayak sesleri...
  Okur mektupları 
  Ekim Gençliği'nden

Yeni bir sayımızı daha size ulaştırmanın tatlı yorgunluğu ile sıcak bir merhaba diyoruz. Milyonlarca emekçi sömürü koşulları ile baş edemezken, hergün kazanılmış haklara dönük yeni saldırılar gündemdeyken sosyalizmi bayrak edinmiş insanların mücadelesi de tatile giremez.

Yayınımızı hazırlarken Irak’a asker gönderme tartışmaları yaşanıyordu. Bu işbirlikçi hainleri başlarına çuval geçirilmesi bile engelleyemiyor. Irak halkının yıkımı için asker göndermekte adeta yarışıyorlar. Kapak yazımızı bu konuya ayırdık.

Dışarıda İşçi ve emekçilerin çocuklarının kanını pazarlayanlar içeride de işçi ve emekçilere köleliği, taşeronlaştırmayı ve esnek üretimi dayatıyorlar. Bunlarda yetmiyormuş gibi hazırladıkları tasarılarla işçi ve emekçi çocuklarını geleceksizliğe mahkum ediyorlar. Sermayenin üniversiteleri işgalini işte böyle bir dönemde YÖK yasa tasarısı ile somutlayanlar pervasızlıklarını okulların satılması ile sürdürüyorlar. Orta sayfamızda YÖK yasasını ve yapılmak istenenleri tüm çıplaklığı ile anlattık.

Kültür sanat komisyonumuzun geçen ay okurlarımıza duyurduğu “Her ay yeni bir kitap okuyup, gençlik sayfalarında tartışacağız!” önerisi kapsamında hazırlanan sayfayı da ilgiyle okuyacağınızı düşünüyor, komisyonun önerdiği kitaplar hakkındaki değerlendirmelerinizi bize ulaştırmanızı bekliyoruz. Sayfanın işlevsel olması okurlarımızın bize ulaştıracağı yazılarla mümkün.

Yayına hazırlanırken gençliğin temel gündemlerinden biri de ÖSS tercihleri ve puanlarıydı. Gençliğe geleceksizlik dayatanlar zaten eşitsiz olan sınav sistemini iyice karmaşıklaştırıyorlar. ÖSS, Fen ve Anadolu liseleri giriş sınavında sıfır puan alanların 40 binleri bulmasının utancını alınlarında taşıyanlar, öğrenciler değil bizzat dibe vurmuş kapitalist eğitim sistemidir.

Dün bindikleri attan düştüklerinde “Önemli olan ayağa kalkmasını bilmektir” diyenler unutmasınlar milyonlarca işçi öncü partisinin eşliğinde sizleri silkelenip sırtından attığında ne yeniden ayağa kalkmaya ne de kaçmaya fırsat bulacaksınız.
Yeni yayına katkılarınızı bekliyoruz. Bir dahaki sayımızdagörüşmek dileğiyle...