23 Ağustos '03
Sayı: 33 (123)


  Kızıl Bayrak'tan
  Saldırılara karşı birleşik örgütlü mücadeleyi yükseltelim!
  İşte en ağır enkaz: Çürümüş düzen, kokuşmuş devlet...
  "Meşruiyet" değil emperyalist saldırganlık!
  KESK yönetimi ve görüşme süreci üzerine...
  Toplu görüşme oyunu değil, genel grev-genel direniş!
  Büyükdemir direniş deneyimi...
  Gücümüz birliğimizdir! Direnmek kazanmaktır!
  Hacı Bektaş Şenlikleri'nde etkin kitle çalışması...
  İlk adım atıldı, beş bin emekçi ve gençten söz alındı...
  Onurlu aydınlar ve sanatçılar gençliğin sözünün arkasındalar!
  Kampanya çalışmamızdan izlenimler...
  Kamuda tasfiye saldırısı ve devrimci görevler
  "Ulusal çıkarlar" değil işbirlikçi sermayenin çıkarları
  Irak'ta direniş büyüyor...
  Emperyalist barbarlık direnişin yayılmasını engelleyemiyor!
  Siyonistlerden iki yüzlü manevralar...
  Deneyimlerden öğrenmeliyiz
  Sınıf hareketindeki son gelişmeler
  Bültenlerden...
  Neyin "yol haritası"?
  3. Bir-Kar Gençlik Kampı...
  Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 
Onurlu aydınlar ve sanatçılar
gençliğin sözünün arkasındalar!

Kampanyamız, emekçiler ve gençliğin yanı sıra aydınlar ve sanatçılardan da ilgi gördü. Görüşlerini sayfalarımıza taşıyabildiğimiz aşağıdaki isimlerin dışında Arif Sağ, Tolga Sağ, Altan Allen, Mevlüde Albayrak, İhsan Güvercin, Muzaffer Özdemir, Yılmaz Çelik, Erdal Erzincan, Mercan Erzincan da Irak’ta işgalci, okulda müşteri olmayacaklarına dair söz vererek kampanyamızı desteklediler. Biz böyle bir saldırı karşısında tüm aydın ve sanatçıları harekete geçmeye çağırıyoruz.

Ekim Gençliği

“Eğri cetvel doğru çizmez!”

Hiçbir halk zorla başka bir halk tarafından ne ilerici yapılabilir, ne de gerici yapılabilir. Yani her halk, nasıl ki kendi devrimini yaparsa, kendi kurtuluşunu da kendi hazırlar. Irak halkının dıştan müdahaleyle kurtulacağına, özgür kılınacağına inanmıyorum. Oraya Türk askeri yollama olayı, Amerikan emperyalizminin bize bulaştıracağı en büyük tehlikelerden biri. Her aklı başında insan gibi, her aydın gibi, her sosyalist gibi karşıyım Irak’a asker yollanmasına. Hatta Irak halkının kendi kurtuluşunu sağlaması için halka destek vermek gerekir. Orda Kürt halkının özgürlük mücadelesinin sağlıklı bir sonuca ulaşması için de Türkiye bir şeyler yapabilir demokratik yollarla. Amerika’nın kimseye güzel şeyler sunacağını sanmıyorum. Çünkü eğri cetvel doğru çizgi çizmez, derler. Amerika’nın da doğru bir iş yapacağını d&uul;şünmüyorum.

Aklı başında herkesin, Amerikalılar’ın bütün dünyada saldırılarına, demokratik yöntemlerle karşı çıkması, protesto etmesi gerekiyor. Amerika halkı da değil, şu anda dünyaya bütün kötülükleri saçan, Amerika’nın faşist iktidarı, Bush iktidarı. Bu iktidarın uzaklaşması için ne yapılıyorsa onu yapmak lazım. Teşekkür ederim.

Hasan Kıyafet (Yazar)

“Önce kendi çocuklarından başlasınlar!”

Türkiye’de zaten savaş yanlısı olmak diye bir şey söz konusu olamaz. Aslında bunun kampanyası da yanlış ama, aslında hepimiz aynı olmalıyız ki, bunun kampanyası da olmasın. Halkların birbirine düşmanlığı zaten söz konusu değil. Düşmanlık iktidarlar ve yapılan politikalar arasında, iktidarı sürdürme adınadır. Irak’a asker göndermeye tabii ki karşıyım. Eğer göndermek isteyen yazar- çizer varsa, önce kendi çocuklarından başlasınlar, biz arkasından gideceğiz.

Tayfun Talipoğlu (Program yapımcısı)

“Sesimizi duyurmamız gerekiyor!”

Öncelikle asker göndermek konusunda, başkalarının maşası olmak ya da başkaları için ölmek yerine oraya hiç kimsenin gitmemesi lazım. Ben, sen, o, bu, memleketin hiçbir çocuğu başkasının hayatı yerine kendini feda edemez. İlle de bizim çıkarımız için bir mücadele gerekiyorsa farklı konseptler denenmeli. Bu şekilde başkasının yerine fedailik yapar gibi olmaz.

Gençlerin bu kampanyasını oldukça yerinde ve anlamlı buluyorum. Susarak hiçbir şey elde edemeyiz. Mutlaka fikirlerimizi paylaşmamız ve sesimizi duyurmamız gerekir.

A. Galip (Şair)

“Haklılar kazanacak!”
Genç arkadaşların bu eylemini canı gönülden destekliyor ve çok onurlu buluyorum. Umarım haklılar kazanacak. Teşekkür ederim.
Selma Ağabeyoğlu (Şair)

“ABD saldırganlığını halkların kurtuluş mücadelesi durduracak!”

Irak’a asker gönderilmesine elbette ki karşıyım ve Irak halkının mücadelesini destekliyorum. Ve Amerika’nın bu saldırganlığının durdurulması gerektiğine inanıyorum. Bu da ancak halkların kendi kurtuluş mücadeleleriyle gerçekleşecektir. Kardeş bir halkın katili olmamamız gerekir. Bu konuda sizlerin başlatmış olduğu bu imza kampanyasını ve bu konudaki mücadelenizi destekliyorum.

Pınar Sağ (Sanatçı)

“Daha geniş kitlelere ulaşılmalı!”

Irak’a asker gönderilmesine karşıyım ve bu konuda ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Herkesin kafasının karışık olduğu şu günlerde daha geniş kampanyalar yapılmalı ve daha geniş kitlelere ulaşılmalı. Ordunun oraya gitmemesi gerektiğini düşünüyorum. Ve bu imza kampanyanızın oldukça başarılı olmasını diliyorum.

İlkay Akkaya (Grup Kızılırmak adına)

“Hiçbir halk dışarıdan müdahalelerle demokratikleştirilemez!”

Amerika’nın bu saldırganlıklarının bir parçası olunmaması gerektiğine ve oraya kardeş bir halkın kanını dökmek için gidilmemesi gerektiğine inanıyorum. Ve bu çalışmanızın yerine olduğunu düşünüyorum. Hiçbir halk dışarıdan müdahalelerle demokratikleştirilemez.

Muzaffer Özdemir (Müzisyen)

“Birlik olunmalı!”

Kardeş Irak halkının topraklarının işgaline ve Amerika ile ortak bir şekilde hareket edilmesine karşıyım. Amerika’nın bu saldırganlıklarının tüm dünyada son bulmasını ve halkların özgür olmasını diliyorum. Irak’a asker göndererek kendi çocuklarımızı, kardeşlerimizin de bu savaşa ortak etmemeliyiz. Birlik olunmalı.

Nurettin Kılınç (Yunus Emre Kültür
Derneği Başkanı)Ankara’da savaş karşıtı eylem...

“Amerikan askeri olmayacağız!”

6 Ağustos günü Ankara Savaş Karşıtı Platform tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Saat 12:30’da Yüksel Caddesi’nde başlayan eylem daha sonra sloganlar eşliğinde Sakarya Caddesi’ne taşındı. İHD Başkanı tarafından yapılan açıklamada “Emperyalistlerin kirli çıkarları adına ne dökecek, ne de dökülecek kanımız var” vurgusu öne çıkarıldı. “Eğer çıkarsa tezkere bu halk gitmeyecek askere!” sözleriyle basın açıklaması bitirildi.

Güven Park’ta görüşme süresi boyunca bekleyecek olan kamu emekçilerine destek vermek amacıyla kitle toplu bir şekilde sloganlarla Güven Park’a yürüdü. Orada yapılan basın açıklamasında; Türkiye’nin Irak’taki yağmaya ortak olmak istediği, Ortadoğu’daki sorunun çözümünün işgalcilerin Ortadoğu’yu terketmesiyle mümkün olacağı, bir kez daha vurgulandı.

Başlangıçta 200-250 civarında olan kitle Güven Park’a gelindiğinde 600 kişiyi geçti. Eylem sırasında “Amerikan askeri olmayacağız!”, “Kapitalistler işbirlikçiler sizin için dökecek kanımız yok!”, “Çıkarsa tezkere Bilal gitsin askere!”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Savaşa değil emekçiye bütçe!” sloganları atıldı.

SY Kızıl Bayrak/Ankara