2 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/18

Bir kez daha Taksim kararlılığı gösterildi ama...
2014 Taksim 1 Mayısı ve DİSK
Taksim için militan direniş!
Kızılay’da devrimci 1 Mayıs coşkusu!
İzmir’den Taksim’e,
Kızılay’a selam!
Bursa’da 1 Mayıs!
Adana’da 1 Mayıs!
Kayseri'de 1 Mayıs!
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs eylemleri

Greif işçileri: Kral çıplak!

Greif direniş günlüğü
Devrimci mirası yaşatmak, daha ileriye taşımakla mümkündür!
Dünyada 1 Mayıs
Avrupa’da 1 Mayıs
Köln’de 1 Mayıs!
Wuppertal’da 1 Mayıs
Stuttgart’ta 1 Mayıs
Essen’de 1 Mayıs!
Basel’de 1 Mayıs kutlaması
Irkçı Apartheid rejiminin yıkılışının 20. yılında…
Ukrayna krizi farklı cephelerde sürüyor
Faşizme karşı görkemli zaferin 69. yılı…
DİSK/Tekstil’in
Adana Bossa işçisine ihaneti
Ermenilere yönelik taziye açıklaması
ve gerçekler! - H. Yağmur
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa’da 1 Mayıs

 

Tüm dünyada milyonlarca işçi, emekçi, genç ve kadın mücadelelerle kazanılmış işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta sokaklara çıkarak, sınıfın kazanımlarını korumak, daha iyi çalışma ve yaşam hakkı, daha iyi bir gelecek için sınıfsız, sömürüsüz sosyalist toplum idealleri uğruna sokaklara çıktı.

Yaygın 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı kıtalardan biri de Avrupa oldu.

Avusturya

1 Mayıs birlik, mücadele dayanışma bayramı kutlamaları, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yaklaşık 100 bin kişinin katılımıyla, Viyana Eyalet Parlamentosu önünde yapıldı.

Mitinge, işçi sendikaları başta olmak üzere çok sayıda emek örgütü ve sosyal kuruluşun oluşturduğu kitlesel bir katılım sağladı.

Viyana’daki mitinge Türkiyeli ve Kürdistanlı sol örgütler de katıldı.

Fransa

Fransa’da 1 Mayıs, hükümetin 29 Nisan günü meclisten geçirdiği 50 milyar Euro’luk tasarruf paketinin gölgesinde geçti. Paris’te iki gösteri düzenlendi.

Paketi protesto eden sendikalar CGT, CFDT ile FSU, Solidaires ve UNSA Bastille Meydanı’na yürüdü. Bastille Meydanı’ndaki yürüyüşe, Türkiyeli ve Kürdistanlı sol örgüt ve çevreler de katıldılar.

Bu sene düzenlenen 1 Mayıs gösterilerine katılımın geçen yıllara oranla düşük olduğu gözlenirken, Fransız polisinin aldığı geniş güvenlik önlemleri de dikkat çekti.

Sendikaların yaptığı açıklamaya göre, Fransa genelinde 289 ilde düzenlenen kutlamalara yüz binlerce kişi katıldı.

CGT Paris’teki kutlamalara 250 bin kişinin katıldığını açıkladı; katılımın 48 bin kişi olduğunu iddia eden polis ise, rakamı düşük göstermeye çalıştı. Kutlamalara geçen yıl yüz binler katılmış, 2009’da ise 1 milyonu aşkın kişi 1 Mayıs için sokakları ve meydanları doldurmuştu.

Yunanistan

1 Mayıs vesilesiyle Yunanistan’ın Atina ve Selanik kentlerinde biraraya gelen on binlerce işçi, emekçi ve genç ülkede kemer sıkma politikalarını ve AB ile IMF’nin dayatmalarını protesto etti. Mitinglerin ortak sloganı ise, ‘‘İşsizlik koşullarında 1 Mayıs’ı bir daha asla kutlamayacağız!’’ oldu.

Gösterilere iki büyük işçi konfederasyonu olan Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) ve Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) çağrı yaptı. Gösterilerde “Zenginliği kapitalistler değil, işçiler yaratır!”, “Tefeciler, muhtıralarınızı alın ve ülkemizden defolun!”, “İşten atılmalara ve maaş kısıtlamalarına son!”, “IMF defol!” sloganları öne çıktı ve aynı içerikte dövizler taşındı.

Yunanistan Komünist Partisi’nin (KKE) Mücadeleci İşçiler Cephesi (PAME) üyeleri ise, Sintagma Meydanı’nda ayrı bir kutlama gerçekleştirdiler.Göstericiler parlamentoya kadar yürüdü. Atina’daki gösterilere on binlerce kişinin katıldığı bidirildi. Göstericilerin arasında kadınların öne çıkması dikkat çekti.

Yunanistan’da 1 Mayıs tatil günü olmamasına rağmen kamuya ait kara ve deniz ulaşımında çalışan işçiler, AB nin dayattığı ve Yunan hükümetinin uyguladığı kemer sıkma politikalarına ve yükselen işsizliğe karşı greve gitti.

Dört yıldır borç kriziyle mücadele eden Yunanistan’da çalışabilir nüfusun %26,7’si işsiz. Gençlik içindeki işsizlik oranı ise %60’lara varmış durumda.

Kıbrıs

Kıbrıs’ta 1958 yılından bu yana ilk kez Kıbrıslı Türk ve Rum işçi ve emekçileri ortak bir 1 Mayıs mitingi düzenledi.

Miting çağrısı Rum solcu İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO), Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Belediye Emekçiler Sendikası (BES) tarafından yapıldı.

Rum ve Türk işçi ve emekçiler, ara bölgedeki Taksim Sahası’na doğru ellerinde pankartlar ve flamalarıyla geldiler. Burada gerçekleştirilen mitingde Türkçe ve Rumca “Kıbrıs’ta barış engellenemez!” sloganları atıldı.

Türkiye’deki 1 Mayıs’a polisin saldırması üzerine yaralananlara selam gönderilen mitingde, aylarca direndikten sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan da unutulmadı.

Mitingde yapılan konuşmalarda Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis, 1 Mayıs 1958 mitinginden 56 yıl sonra düzenlenen bu mitingin bir borç olduğunu vurguladı.

Miting Türkçe ve Rumca şarkılarla sona erdi.

İspanya

İspanya’da 1 Mayıs, faşist Franco diktatörlüğünden sonra, 1978 anayasası ile özgür şekilde kutlanmaya başlandı.

Ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT ‘nin 70 şehirde organize ettiği gösterilere yüz binlerce işçi, emekçi ve genç katıldı.

Başkent Madrid’de ünlü Sol Meydanı’na toplanan göstericiler, “Kaliteli istihdam olmadan büyüme olmaz!” sloganları altında hükümetin ekonomi politikalarını protesto etti.

Barcelona’da da 70 bin kişi sokağa çıkarken, tasarruf politikalarının başarısız olduğuna vurgu yapıldı ve maaş artışı talep edildi.

46,7 milyon nüfusu olan ve krizin kıskacında bulunan İspanya’da işsizlik oranı yüzde 25,93.

İtalya

İtalya’da başkent Roma başta olmak üzere onlarca kentte 1 Mayıs kutlamaları gerçekleştirildi. İşçi sendikalarının düzenlediği 1 Mayıs gösterilerinde hükümetin “tasarruf” adı altında işçi ve emekçilere dayattığı kemer sıkma politikaları protesto edildi.

İtalya’nın işçi kentlerinden Turin’de hükümetin krize karşı aldığı tedbirler ile Torino-Lyon arasında yapılacak olan çok hızlı tren projesini protesto eden göstericilerle polis arasında çatışmalar yaşandı. Rieti kentinde ise ülkenin en büyük sendikalarının düzenlediği yürüyüşte, işçiler ve emekliler üzerindeki fazla vergi yükünü kaldırması için Hükümet uyarıldı. Roma’daki San Giovanni Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları bir gençlik şöleni şeklinde gerçekleşti. 300 bin kişinin katıldığı, “Umudun müziği, gelecek, tutku” temalı kutlamalarda çeşitli konserler düzenlendi.

İtalyan ekonomisi İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük durgunluk dönemini yaşıyor ve işsizlik oranı Mart ayı itibariyla yüzde 12,7.

Danimarka

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’taki 1 Mayıs kutlamalarında konuşan Başbakan Helle Thörning Schmidt, hükümetin politikasından memnun olmayan gençlerin protestoları ile karşılaştı.

Kopenhag’da1 Mayıs kutlamaları her yıl olduğu gibi Faelledparken parkında gerçekleşti. 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Başbakan Helle Thörning Schmidt konuşma yapmak için sahneye çıkınca, otonom gençler ve öğrenciler, düdüklerle, sloganlarla başbakanı protesto ederek konuşmasını engellemeye çalıştılar. 10 dakikalık konuşmasını güçlükle tamamlayan Helle Thörning Schmidt, sahneden protestolar arasında indi. Ardından sahnenin yanındaki canlı yayın için hazırlanan TV stüdyosunda yerini aldı. Ancak gençler düdükleri ve protestoları ile röportajı engellediler. Gençlerin protestoları artıp başbakanın üzerine yürüyünce başbakan çareyi kaçmakta buldu.

İsviçre

İsviçre’nin en büyük şehirlerinden Zürih’te 1 Mayıs’ı kutlamak için 14 bin kişi sokaklara çıktı. Gösterileri İsviçre Sendikalar Birliği (SGB) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPS) yanı sıra 60’a yakın sol ve göçmen örgütten oluşan “1 Mayıs Komitesi” organize etti.

1 Mayıs’ın bu yılki ana temasını, ülke genelinde asgari ücretin 4 bin Frank (yaklaşık 9 bin 600 Türk Lirası) olmasını öngören ve 18 Mayıs’ta referandumda oylanacak öneri oluşturdu.

Gösterilere Türkiyeli ve Kürdistanlı örgüt ve çevre katılırken Berkin Elvan pankartları da taşındı.

Şehir merkezinde başlayan yürüyüşün sonunda Sosyal Demokrasi Partisi (SP) Genel Başkanı Christian Levrat, yaptığı konuşmada “İsviçre’nin kazanımlarını kaybetmesine izin vermeyiz” diyerek, göçmenlere kota uygulama kararını eleştirdi. SP başkanı asgari ücret konusuna da değinerek İsviçre’nin buna ihtiyacı olduğuna değindi. İsviçre’de halen 330 bin işçi talep edilen asgari ücretin çok altında ücret alıyor ve düşük kazançlıların üçte ikisi kadınlardan oluşuyor.

İsviçre’de sendikalar birliğinin 1 Mayıs gösterilerine 51 kentte ve merkezde “Güzel iş, asgari ücret!” sloganı altında düzenlendi. Almanya’nın Rostock kentinde de polis ve sol görüşlü göstericiler karşı karşıya geldi. Polis biber gazı kullandı.

 
§