2 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/18

Bir kez daha Taksim kararlılığı gösterildi ama...
2014 Taksim 1 Mayısı ve DİSK
Taksim için militan direniş!
Kızılay’da devrimci 1 Mayıs coşkusu!
İzmir’den Taksim’e,
Kızılay’a selam!
Bursa’da 1 Mayıs!
Adana’da 1 Mayıs!
Kayseri'de 1 Mayıs!
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs eylemleri

Greif işçileri: Kral çıplak!

Greif direniş günlüğü
Devrimci mirası yaşatmak, daha ileriye taşımakla mümkündür!
Dünyada 1 Mayıs
Avrupa’da 1 Mayıs
Köln’de 1 Mayıs!
Wuppertal’da 1 Mayıs
Stuttgart’ta 1 Mayıs
Essen’de 1 Mayıs!
Basel’de 1 Mayıs kutlaması
Irkçı Apartheid rejiminin yıkılışının 20. yılında…
Ukrayna krizi farklı cephelerde sürüyor
Faşizme karşı görkemli zaferin 69. yılı…
DİSK/Tekstil’in
Adana Bossa işçisine ihaneti
Ermenilere yönelik taziye açıklaması
ve gerçekler! - H. Yağmur
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İllerde 1 Mayıs

 

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde 1 Mayıs, yürüyüşün ardından yapılan mitingle kutlandı. KESK ve DİSK öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe Eğitim-Sen, DİSK Emekli-Sen, ÖDP, EMEP, HDP ve Alevi Dernekleri Federasyonu katıldı. Halk Kütüphanesi önünde toplanan kitle, Hürriyet Caddesi’nden sloganlarla yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi.

Yağmura rağmen programa katılım sonuna kadar coşkusunu yitirmedi. Saygı duruşuyla başlayan miting 1 Mayıs’ın anlamını ve önemini anlatan konuşmalarla ve atılan sloganlarla devam etti. Ardından bir eğitim emekçisinin bağlama eşliğinde söylediği direniş türküleriyle, marşlarla ve davul-zurna eşliğinde çekilen halaylarla miting sona erdi.

Bolu’da 1 Mayıs’ı karşılamak için saat 11.00’de Akbank önünde bir araya gelen emekçiler yaklaşık 600 kişilik bir kortejle Kardelen Meydanı’na yürüdü.

Islık ve coşkulu sloganlarla yürüyüşlerini gerçekleştiren emekçiler ve gençler, meydanda 1977’de katledilenler için saygı duruşunda bulundu. KESK ve üniversiteli gençler adına konuşmalar ve okunan şiirlerle birlik, mücadele ve dayanışma işlendi. Ardından söylenen türküler ve halaylarla kutlamaya son verildi.

Alanda sık sık “Yaşasın 1 Mayıs!”, “Bıjî Yek Gulan!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları atıldı. Taksim ve Kızılay’da direnenlere atılan sloganlarla selam gönderildi.

Zonguldak’ta saat 11.00’de kentin dört bir yanından İstasyon Meydanı’na yürüyen maden işçileri, 13.00’te İstasyon Meydanı’nda emekçiler ve emek dostları ile buluştu. Burada kortejlerin düzenlenmesinin ardından Madenci Anıtı’na yüründü. Madenci anıtında ölümsüzleşen emekçiler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından etkinlik başladı. Konuşmaların ardından Edip Akbayram konseri ile etkinlik devam etti.

Malatya’da 1 Mayıs kutlaması için Emeksiz Alt Kavşağı’nda biraraya gelen işçi ve emekçiler ‘Yaşasın 1 Mayıs, Her yer Taksim, her yer direniş!’, ‘Direne direne kazanacağız!’, ‘Bijî berxwedana Rojava!’ sloganlarıyla yürüdü.

Eylemde yapılan konuşmalarda AKP’nin işçi ve emekçilere dayattığı anti-demokratik uygulamalara karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Eylem, Eğitim-Sen müzik grubu, Koma Aram ve Niyazi Koyuncu’nun seslendirdiği şarkı ve türküler eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

Edirne’de Zübeyde Hanım Parkı önünde buluşan işçi ve emekçiler Saraçlar Caddesi’ne yürüyüşe geçti. Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen kutlamaya KESK, TMMOB, Tüm-Bel Sen ve Türk-İş’e bağlı sendikalara üye işçi ve emekçiler katıldı.

Nevşehir’de, DİSK, Eğitim Sen, Eğitim-İş, SES ve Tüm Bel-Sen üyesi emekçiler, Hacıbektaş-ı Veli Kültür Derneği gibi kitle örgütleri Hükümet Konağı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. PTT önünde gerçekleşen eyleme katılan işçi ve emekçiler AKP’nin sosyal ve ekonomik politikalarına tepki gösterdi.

Nevşehir’de yol işçileri taşeron köleliğine dikkat çeken pankartlarıyla alandaydı.

Ordu’da üç ayrı 1 Mayıs kutlaması gerçekleştirildi. Birinci eylem taşeron işçileri tarafından gerçekleştirildi.

KESK’in çağrısıyla yapılan ikinci 1 Mayıs, 19 Eylül Ortaokulu önünden yürüyüşle başladı. Sırrıpaşa Caddesi, Süleyman Felek caddelerinde yapılan yürüyüşle sahil yolundan Atatürk Anıtı Meydanı’na gelen kitle “Her yer Taksim, her yer 1 Mayıs” sloganları attı. 

Eğitim İş’in çağrısıyla yapılan üçüncü eylemi ise TGB, ADD ve İP örgütledi.

Sinop Diyojen Heykeli önündeki alanda toplanan emekçiler yürüyerek Uğur Mumcu alanına gitti. Eylem yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Tokat’ta Gaziosmanpaşa Stadyumu önünde toplanan işçi ve emekçiler, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü ve burada bir kutlama yapıldı.

Sivas’ta 1 Mayıs, Mevlana Caddesi’deki Ethembey Parkı önünde başladı. 1 Mayıs etkinliklerine CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, EMEP, HDP, KESK’e bağlı sendikalar, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Halkevleri ile çeşitli kitle örgütleri katıldı. Etkinliğe üniversite öğrencilerinin katılımı belirgindi.

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’nda 1 Mayıs etkinliği davul-zurna eşliğinde çekilen halaylarla kutlandı.

Konya’da DİSK ve KESK’in ortak çağrısı ile gerçekleşen 1 Mayıs’ta Taksim’deki polis saldırısı kınandı.

Trabzon’da 1 Mayıs Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan 1500 kişinin, Atatürk Alanı’na yürüyüşü ile başladı. Eylemde hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

Muğla’nın Yatağan ilçesindeki 1 Mayıs’a özelleştirme karşıtı mücadele yürüten enerji ve maden işçileri damgasını vurdu. Milas, Yatağan, Muğla merkez ve çeşitli ilçelerden 1 Mayıs’a katılan yüzlerce kişi enerji ve maden işçilerinin yanında olduklarını dile getirdiler.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri işçileri aileleriyle birlikte otobüslerle Yatağan’a geldiler. Burada Yatağan işçileriyle buluşan kitle sloganlarla AKP’yi protesto etti.

Sabah  gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Yarışları’nda maden ve enerji işçileri eylem yaptı. Eylemde 8 işçi gözaltına alındı.

Aydın’ın Nazilli İlçesi’nde işten çıkarılan belediye işçileri 1 Mayıs’ta da eylemdeydi.

Gaziantep’te binlerce işçi ve emekçi DİSK, Türk-İş ve KESK’in çağrısıyla İstasyon Meydanı’nda biraraya geldiler. Sendikalar, sol siyasi partiler ve derneklerin yanı sıra Başpınar OSB ve Ayakkabıcılar Sitesi’nden işçiler de kendi talepleriyle mitinge katıldı. İstasyon Meydanı’nda hak gasplarına karşı sloganların yanı sıra, Taksim’deki polis şiddetine karşı da ‘Her yer Taksim, her yer direniş!’ sloganı sık sık atıldı.

Çorum’da KESK ve DİSK tarafından gerçekleştirilen 1 Mayıs mitingine yüzlerce işçi ve emekçi katıldı.

KESK ve DİSK’in çağrısıyla Özdoğanlar önünde toplanan işçi ve emekçiler, sloganlarla ve marşlarla mitingin yapılacağı Saat Kulesi’ne doğru yürüdüler.

Türk-İş’in katılmadığı mitingde KESK Dönem Sözcüsü Mehmet Öztürk ve DİSK Emekli Sen Başkanı Ömer Sözüdoğru konuşma yaptı

Antalya’da 1 Mayıs kitlesel katılımla yapıldı.

Trabzon’da 1 Mayıs mitingi için işçi ve emekçiler Meydan Parkı’nda buluştu. Miting alanında halaylar çekildi, horon tepildi.

Kocaeli’de 1 Mayıs yürüyüşü Cumhuriyet Parkı’na binlerin katılımıyla sürüyor. 1 Mayıs mitingi öncesinde Cumhuriyet Parkı’nın bir bölümünü kapattı.

Karaman’da kitle Kale Arkası’nda biraraya geldi. Buluşma şenlik havasında geçti, halaylar çekildi.

Dersim’de 1 Mayıs için Devlet Hastanesi önünde toplanan binlerce kişi sloganlarla Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.

Miting alanında Terip Komitesi adına konuşan Genel-İş Şube Başkanı Hasan Çiçek, “Henüz doğmamış çocuklarımız için, eşit, özgür ve ipotek altına almamış bir gelecek istiyoruz” dedi.

 
§