2 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/18

Bir kez daha Taksim kararlılığı gösterildi ama...
2014 Taksim 1 Mayısı ve DİSK
Taksim için militan direniş!
Kızılay’da devrimci 1 Mayıs coşkusu!
İzmir’den Taksim’e,
Kızılay’a selam!
Bursa’da 1 Mayıs!
Adana’da 1 Mayıs!
Kayseri'de 1 Mayıs!
İllerde 1 Mayıs
Kürdistan’da 1 Mayıs eylemleri

Greif işçileri: Kral çıplak!

Greif direniş günlüğü
Devrimci mirası yaşatmak, daha ileriye taşımakla mümkündür!
Dünyada 1 Mayıs
Avrupa’da 1 Mayıs
Köln’de 1 Mayıs!
Wuppertal’da 1 Mayıs
Stuttgart’ta 1 Mayıs
Essen’de 1 Mayıs!
Basel’de 1 Mayıs kutlaması
Irkçı Apartheid rejiminin yıkılışının 20. yılında…
Ukrayna krizi farklı cephelerde sürüyor
Faşizme karşı görkemli zaferin 69. yılı…
DİSK/Tekstil’in
Adana Bossa işçisine ihaneti
Ermenilere yönelik taziye açıklaması
ve gerçekler! - H. Yağmur
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Bursa’da 1 Mayıs

 

Miting için sendikalar, meslek örgütleri, ilerici ve devrimci güçler saat 13.00’te stadyum önünde toplanmaya başladılar. Saat 14.00’e doğru yürüyüş başladı.

Kortejlerin en önünde örgütleyici kurumların imzasını taşıyan “Yaşasın 1 Mayıs!” pankartı yer aldı. Türk-İş’e bağlı sendikalardan sadece TÜMTİS’in bulunduğu mitingde, TÜMTİS üyelerinin eşleri ve çocuklarıyla mitinge katılım sağladığı görüldü. Coşkulu bir havayla 1 Mayıs’ta yer alan TÜMTİS kortejinin en önünde çocuklar vardı. Çocuklar, üzerlerinde “Yaşasın 1 Mayıs!” şiarının harflerinden oluşan tişörtle yürüdü.

Bu korteji Çağdaş Gazeteciler Derneği  ve DİSK’e bağlı sendikalar izledi. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Asil Çelik, Prysmian ve SCM işçileri fabrika pankartlarıyla katılım sağladı. Ardından DİSK/Tekstil, Genel-İş, Dev Sağlık-İş, Emekli-Sen ve Sosyal-İş pankartlarıyla kortejde yerlerini aldılar. Emekli-Sen geçen seneki gibi DİSK’in en coşkulu kortejiydi.

Bu sene 1 Mayıs alanında Eczane Teknisyenleri Derneği de vardı. Beyaz önlükleriyle coşkulu bir kortej oluşturdular. TKP de bu kortejin ardından yer aldı.

KESK’e bağlı sendikalardan en kitleseli Eğitim-Sen’di. KESK’in ana gövdesini Eğitim-Sen oluşturdu. Gemlik ve Mustafakemalpaşa’dan gelen eğitim emekçileri ve Uludağ Üniversitesi’nden eğitim emekçileri kendi pankartlarıyla katılım sağladılar. KESK’li kadınlar da pankartlarıyla alandaydılar.

Eğitim-Sen’i, Kültür Sanat-Sen, SES, BES, Tüm Bel-Sen, Yapı Yol-Sen, Tarım Orkam-Sen, ESM, Haber-Sen izledi.

Meslek örgütlerinden sırasıyla TMMOB, BTO ve SMMMO yürüdü.

Bunları Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar izledi.

Alevi örgütleri de mitingde yer alırken, Cumhuriyet Kadınları ve ÇHD’nin ardından Halkevleri yürüdü. Onu Liseli Genç Umut ve Öğrenci Kolektifleri takip etti. Halkevleri miting alanına arama yaptırmadan girdi.

Livane, Doğader, İşçi Hakları Derneği, Mudanya Halk Meclisi, Atatürkçü Düşünce Topluluğu ve CHP de mitinge katıldı.

Gezi’den Greif’e direniş büyüyor...

BDSP’liler “Gezi’den Greif’e... Bu daha başlangıç! İşgal, grev, direniş!” pankartıyla alanda yer aldı. Gençlerin ağırlığını oluşturduğu kortejde sık sık Taksim ve Kızılay direnişlerini selamlayan sloganlar atıldı. Haziran Direnişi’nde katledilenlerin sloganlarla anıldığı yürüyüş boyunca katil devletten hesap sorma çağrısı yapıldı. Ayrıca Greif direnişi de atılan sloganlarla selamlandı.

“Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!”, “Her yer Taksim-Kızılay her yer direniş!”, “Yaşasın Greif direnişimiz!”, “İşgal, grev, direniş!” gibi sloganlar atılırken, Haziran Direnişi’nde katledilenlerin adları sıralanarak “Yaşıyor!” denildi.

DLB’liler de “Özgürlük, devrim, sosyalizm” şiarlı pankartla BDSP kortejinin arkasında yer aldı.

Katil polislere arama yaptırılmadı

BDSP’liler de alana arama yaptırmadan girdiler. “Haziran Direnişi’nde 8 canımızı alan katil polislere arama yaptırmıyoruz, işçi ve emekçilere meydanları yasaklayanlara arama yaptırmıyoruz!” sözleriyle tutum almaya çağrı yapıldı. Bu sırada polisin arama noktasından geçiş yapmaya izin vermemesi üzerine yüklenildi ve polisle arbede yaşandı. Polis arama noktasını barikatla kapatırken, bir BDSP’liyi de darp etti. DHF’nin de katıldığı bu eylemde “Katil polis!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganlarıyla arama yaptırmama kararlılığı bir kez daha ifade edildi. Polis arama noktasını açmak zorunda kaldı.

Bunun ardından DİP alana girdi. ÖDP’nin aynı tutumu izlemesinin ardından polis arama noktasını kaldırmak zorunda kaldı. Bundan sonra geçişler serbest bırakıldı.

Bu kortejlerin ardından Jineps ve HDK bileşenleri yer aldı. EMEP, ESP, BAMİS-BATİS-SODAP, Partizan, SDP, Dev-Lis, Yeşiller Partisi yürüdü.

Anarşistler ve Çarşı da pankartlarıyla yürüyüş kolunda yer aldı.
Miting programı Taksim’deki devlet terörünün lanetlenmesiyle başladı. Haziran Direnişi’nde katledilenlerin selamlanması ve isimlerinin okunmasının ardından miting alanını dolduran emekçiler, kadınlar ve gençler “yaşıyor!” dedi. Çeşitli konuşmaların ardından Moğollar sahne aldı. Miting müzik programının ardından sona erdi.

Mitingden notlar

* Öğrenci kortejlerinin geçtiğimiz seneye göre zayıflaması dikkat çekti.

* İşçi sendikalarının katılımının geçtiğimiz yıla oranla azaldığı görüldü.

* Taksim’deki polis terörü yürüyüş kolunda kısa bir oturma eylemiyle protesto edildi.

* Yürüyüş kolunda ve mitingde coşkusuz bir atmosfer vardı.

* Halkevleri Heykel’de AVP önünde toplanarak burada bir anma gerçekleştirdi. Ardından Cumhuriyet Caddesi üzerinden toplanma noktasına geldi.

Kızıl Bayrak / Bursa

 

 

 

 

Aydın’da 1 Mayıs

 

Aydın 1 Mayısı saat 13.30’da kitlenin Zafer Meydanı’nda biraraya gelmesi ile başladı.

1 Mayıs’ın öngünlerinde sokak sokak, ev ev, kahve kahve yapılan çalışmaların yansımaları meydanda net bir şekilde görüldü. Sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler saat 14.00’te kortejlerini oluşturarak yürüyüşe başladı.

Kitle 1 Mayıs coşkusunu, heyecenını sloganları ile yansıttı. Taksim ve Kızılay’da polis tarafından yapılan saldırılar slogan ve ıslıklarla protesto edildi. Kortejler yürürken yol kenarlarından destek alkışları geldi. Alana gelindiğinde Haziran Direnişi’nde katledilenler şahsında tüm devrim şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

1 Mayıs’a katılımcı yapılar adına ortak metini Eğitim-Sen Aydın Şube Başkanı Ali Gün okudu. Ali Gün, Haziran Direnişi ile artık yeni bir döneme girildiğini, Yatağan termik santrali işçilerinin özelleştirme karşıtı direnişin haklılığını, taşerona karşı Greif işçilerinin işgal eyleminin meşruluğunu ve artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, mücadelenin daha yeni başladığını, işçi sınıfının sınıf bilincini sokaklarda mücadele ederek öğrendiğini ifade etti. Konuşması sloganlarla karşılandı.

Ardından 1 Mayıs, marşlarla ve halaylarla saat 16:30’a kadar devam etti. Alana yaklaşık 3 bin işçi ve emekçi katıldı. Kitle ara ara yağan sağanak yağmura rağmen baştan sona coşkusunu kaybetmeden katıldı.

Mitingden notlar:

* Aydın’da 1 Mayıs’a ilk defa bu kadar yoğun bir ön çalışma ile hazırlandı. 10 gün boyunca her gün 4-5 grup şeklinde bildiri dağıtımı yapıldı. Aydın’ın birçok yerine pankartlar ve şehrin en işlek noktalarında afişler asılarak emekçiler 1 Mayıs’a çağrıldı.

* Kitle baştan sona coşkusunu hiç kaybetmedi.

* Tüm-Bel-Sen Aydın Şube Başkanı Münir Ali Koç Aydın 1 Mayısı’nın kendi iradesini temsil etmediği (Eğitim-İş’le ortaklaşılmadığı) gerekçesi ile Nazilli’ye katılma kararı aldığını belirterek Aydın 1 Mayısı’na katılmadı.

* 1 Mayıs etkinliğinin sonunda herkes tüm alanı temizleyerek gitti.

Kızıl Bayrak / Aydın

 
§