13 Eylül'03
Sayı: 36 (126)


  Kızıl Bayrak'tan
  Günün görevi Irak halklarıyla eylemli dayanışmayı yükseltmektir!
  Yalan ve çarpıtma kampanyası sürüyor
  Amerikancı usaklar işgal ve jandarmalığa "insani" kılıf uyduruyor
  Kamuda ücret artışları Bakanlar Kurulu'na kaldı...
  "Toplu görüşme süreci": Reformizmin ciddiyetsizlik ve iflas tablosu!
  "Yol haritası"nın ölümü resmen ilan edildi
  Kasap Şaron, kanlı icraatlarına devam ediyor
  Siyonist İsrail vahşette sınır tanımıyor
  Savaş karşıtı eylemlerden...
  Röportajlar...
  Tüm gövdemizle fabrikalara!
  İşçi ve emekçi eylemlerinden...
  Ünifil işçilerinden mektup...
  Genel-İş 3 No'lu Bölge Kongresi yapıldı...
  Japonya'da ekonomik kriz ve artan intiharlar
  Türklük ve "Türkiyelilik" üzerine
  TC'nin Irak ve Güney Kürdistan hesapları
  Yılmaz Güney: Sinemamızda dalgalanan kızıl bayrak
  Kaygan kumlarda röveşata
  Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın 
Savaş karşıtı eylemlerden...

Site işçileri savaşa hayır dedi!

Ankara Mobilyacılar Sitesi işçileri Irak’ta Amerikan jandarmalığına evet diyen AKP’yi protesto etti. 4 Eylül günü Siteler Kavaklar Durağı’nda buluşan site işçileri “Irak halkı yalnız değildir!”, “ABD askeri olmayacağız!” sloganları eşliğinde AKP Siteler Temsilciliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Kavaklar Meydanı’nda toplanan işçiler de açıklamayı izledi. Eylemde “İşgale değil, direnişe destek!”, “Tayyip oğlunu Irak’a gönder!” dövizleri taşındı.

Gençlikten eylem: “ABD askeri olmayacağız!”

Barış Haftası etkinlikleri çerçevesinde 5 Eylül günü Adana’da da eylem yapıldı. Çeşitli yasal sol parti gençlik örgütlerinin katıldığı eylem kitlenin İnönü Parkı’nda toplanmasıyla başladı. Pankart açarak AKP il binasına yürümek isteyen gençler polis engeli ile karşılaştılar. Döviz, bayrak ve pankartların indirilmesi ve slogan atılmaması yönünde yapılan anlaşma sonrası tekrar yürüyüşe geçen gençler Atilla Altıkat Köprüsü’ne gelindiğinde bayrak ve dövizlerini açtılar. AKP İl Örgütü önünde basın açıklaması yapan gençler “ABD askeri olmayacağız!”, “Katil ABD işbirlikçi AKP!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” ve “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın!” sloganı attılar.

Blok’tan savaş karşıtı eylem...

7 Eylül günü Emek Barış Demokrasi Bloku Dolmabahçe’de Irak’a asker gönderilmesini protesto etmek için eylem yaptı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı eylemde konuşma yapan Irak’ta Savaşa Hayır Koordinasyonu temsilcisi Semih Hiçyılmaz, “1 Mart’ta birinci tezkerenin Meclis’ten geçmesini engellediğimiz gibi ikinci tezkere Meclis’e gelene kadar her gün, her an eylemlerimize devam edeceğiz” dedi. Eylemde “ABD askeri olmayacağız!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Çıkarsa tezkere, Bilal gitsin askere!”, “Katil ABD, Vietnam’ı unutma!” sloganları atıldı.

Van: “Demokratik Türkiye ve Barış” mitingi

Diyarbakır, Hakkari, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan, Erzurum, Bitlis, Muş il ve ilçelerinden mitinge katılmak için gelen binlerce kişi sabah saatlerinden itibaren Ezberciler İş Merkezi önünde toplandı. Pişmanlık yasasına da tepki gösteren kitle, “Savaşa hayır inadına barış!” yazılı pankart açtılar, döviz taşıdı. DEHAP’lı belediye başkanlarının da katıldığı mitinge KESK’e bağlı sendikalar ve TMOBB destek verdi. Eyleme yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Miting, müzik dinletisi sonrasında sona erdi.

Ostim’de savaşa hayır sesleri yükseldi...

Ankara Ostim işçileri savaşı protesto etti. Ostim Metrosu önünde yapılan eyleme Siteler’de çalışan işçiler de destek verdi. “Katil ABD, işbirlikçi AKP!”, “Irak’a gitme, kardeş kanı dökme!”, “Tayyip oğlunu Irak’a gönder!” sloganlarının atıldığı eylemde kitle Anahtar Heykeli’ne yürüdü. Basın açıklamasını okuyan Erdal İmrek, T. Erdoğan’a hitaben “Madem Irak’a gitmek milli çıkarlarımız için önemli, senin çocuğun, milletvekillerinin çocukları neden gitmiyor?” diye sordu. Patronların ve Amerika’nın isteği ile Irak’a asker gönderilmek istendiğini belirten İmrek, savaşın daha fazla açlık ve yoksulluk getireceğini ifade etti. Söz alan bir site işçisi de çalışma koşullarını anlattı, taleplerini dile getirdi.

İHD, savaşa karşı Ankara’ya yürüyor...

İHD İstanbul Şubesi üyeleri savaşa karşı 12 Eylül günü saat 11:00’de Haydarpaşa Tren Garı’nda yapacakları basın açıklamasıyla dört gün sürecek bir yürüyüş başlatacaklarını açıkladılar. İnsan hakları savunucuları olarak; bu duruma dur demek üzere yola çıkacaklarını belirten üyelerin yürüyüş güzergahı Gebze, İzmit, Adapazarı, Düzce, Bolu, Ankara TBMM önü.

15 Eylül günü saat 11:00’de İnsan Hakları Anıtı önünde buluşacak olan insan hakları savunucuları buradan TBMM Başkanı Bülent Arınç’la görüşme yapacaklar ve TBMM üyelerine hitaben yazılmış Irak’a asker gönderilmemesini talep eden bir mektubu sunacaklar.