28 Mayıs 2005
Sayı: 2005/21 (21)


  Kızıl Bayrak'tan
  Her yerde devlet terörü ve her yerde saldırı!
  Ordu buyurdu, cüppeliler ipi çekti,
Eğitim-Sen’e kapatma kararı verildi
  Yargıtay'ın Eğitim-Sen kararı; İnkar politikasına devam!
  Eğitim emekçilerinin eylemlerinden
  Kapatma kararına karşı eğitim emekçileri alanlarda
  Seydişehir direnişi
  İSDEMİR’de TİS kazanımla sonuçlandı
  Kamu TİS görüşmeleri başladı
  İşten atılan Coca-Cola işçileri direnişte!
  AKP hükümeti Beyaz Saray yolunda...
  Yeni Türk Ceza Kanunu 1 Haziran’da yürürlükte
  Derviş evine döndü!
  Güney Kürdistan sorunu üzerine
tamamlayıcı düşünceler/2
(Orta sayfa)
  KESK Kongresi/Yüksel Akkaya
  Arap halkı Sünni-Şii çatışmasına
sürüklenmek isteniyor
  Caferi’yi ağırlayan işbirlikçiler
Washington’daki efendilerine
yaranmaya çalışıyor

  Kontra şefleri koruyan Bush yönetimi Havana ve Caracas’ta protesto
edildi

  Özbekistan; Emekçi halkların örgütlü gücü
zorba diktatörlerden hesap soracaktır!
  Almanya’da eyalet seçimleri ve SDP’nin çöküşü
  Bir kez daha “savaş” üzerine
  İ.Ü.'’nde militan yaz okulu eylemi
  Sakarya’da faşist saldırılara karşı yürüyüş
  19 Aralık davası
  İşçi Kültür Evleri; Etkin bir kampanya hazırlığı
içindeyiz
  Basından
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın


 

İSDEMİR'de TİS kazanımla sonuçlandı

İSDEMİR'de 5300 çelik işçisi adına görüşmeleri sürdüren Çelik-İş ile İSDEMİR yönetimi arasında imzalanan TİS'lerde ücretlere iki yılda toplam yüzde 54.77 zam yapılmasının öngörüldüğü bildirildi. Ortalama ücreti 710 YTL olan İSDEMİR işçisinin, imzalanan toplu sözleşme ile ilk yıl yüzde 23.31 oranında ücret artışı alacağı, İkinci yıl ise ücretlerin 1.400 YTL'ye ulaşacağı belirtildi. Ayrıca, sosyal haklarda yüzde 30 artış yapılması, çalışanlara yılda iki ton kömür verilmesi, İSDEMİR'de yaşanacak olası kazalarda yaşamını yitirenlerin bir yakınının şartsız işe alınması da sağlandı.

23 Mayıs günü İSDEMİR toplanma alanında 1200 dolayındaki işçiye seslenerek, sözleşmenin detayları hakkında bilgi veren Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, umutsuz ve grev hazırlığına başlayarak, ancak işçiye duydukları güvenle gittikleri görüşmelerde iki yıl “aday işçilik” konumu bulunan 3565 işçinin kadroya alınmasını sağladıklarını vurguladı. İşçinin saat ücretine ilk yıl yüzde 23.31 oranında artışı yapılacağını, ikinci yıl ise enflasyon+%5 zam uygulanacağını belirten Gül, 2006 yılında bugünkü saat ücretlerinin üzerine yüzde 54.77 oranında artış eklenmiş olacağını söyledi.

Konuşmasının bir bölümünde 1989 yılında 137 günlük grev öncesi “grev kırıcılığı” yaptığını ifade ederek Türk Metal Sendikası'nı hedef alan Gül, şunları söyledi:

“Biz sendikacılığı, grev kırıcılığı yaparak, viskimizi yudumlayarak salon toplantıları ile yapmıyoruz. O malum sendikacılar gibi, işçinin karşısında farklı konuşup, birilerini eleştirip, daha sonra telefona sarılarak eleştirdiğimiz kişiye ‘kusura bakmayın orada öyle konuşmam gerekiyordu' demiyoruz. Biz niye özel holdinglerin fabrikalarında yetkili değiliz? Niye onlar yetkili? Ama onlar yetkili oldukları ERDEMİR'e de ancak TBMM'deki ana muhalefet partisinin gölgesinde gidebiliyor. Ve 200 kişiyle gittikleri yetkililerle ancak, kapıda görüşebiliyorlar. Bizse sendikacılığı siyasilerin gölgesinde değil, siz çelik işçisinin gölgesinde yapıyoruz. Bize içeri almayacak, kapıyı gösterecek olanlara da biz kapıyı gösteririz. Çünkü, bu fabrikanın sahibi yöneticiler değil, biziz. İki gün önce çelik işçisi yürürken, İSDEMİR yöneticileri ‘bizden izin almayacak mısınız?' diye sordu. Biz de ‘Hayır. Biz izinli toplantı yapmayız' dedik. Ama arkadaşlar yeni geldi. Çelik işçisinin kültürünü öğrenecekler.”

Kızıl Bayrak/İskenderun