23 Nisan 2005
Sayı: 2005/16 (16)


  Kızıl Bayrak'tan
  Hükümet krizinden kriz hükümetine
  1 Mayıs’ta Kadıköy’deyiz!
  TKiP İstanbul İl Komitesi’nden 1 Mayıs çağrısı
  BDSP’den 1 Mayıs için çağrı
  Sendika bürokratlarının 1 Mayıs’ı
devrimci özünden arındırma çabası
sürüyor
  Faşist saldırılara karşı
1 Mayıs’ta alanlardayız!
  “İşçiler birlik, halklar kardeş olmalı!”
  Sağlık emekçileri iş bıraktı
  “Maliye emekçileri bu yasayı uygulamayacak!”
  Kıbrıs sorunu, Ermeni soykırımı, Öcalan’ın yeniden yargılanması
ve AB
  Erdoğan kasap Şaron'un huzuruna
çıkmaya hazır!
  Emekçilere düşmanlığın sembolü: Turgut Özal
  Ulusal sorun ve Kürt hareketi/11 : “Tarihi Ortadoğu sentezi”: BOP ekseninde “karma demokrasi”
 Ekvadorlu emekçiler rejime geri adım
attırdı
Emperyalist güçler arası çatışma BM
üzerinden dışa vuruyor

 İstanbul Liseli Gençlik Platformu 1 Mayıs pikniğinde buluştu

 Geleceğimiz ve özgürlüğümüz için
1 Mayıs’a!
 Ankara BDSP’nin 1 Mayıs çalışmalarından
İzmir BDSP’nin “1 Mayıs’a Doğru Birlik
ve Dayanışma Pikniği”
Adana BDSP’nin 1 Mayıs çalışmaları
Özerk demokratik üniversite için
1 Mayıs’ta alanlara!
ODTܒde eylem ve etkinlikler
Basından
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın


 
Kızıl Bayrak'tan

1 Mayıs'a sayılı günler kaldı. Devrimci güçler dışında 1 Mayıs çalışması yürüten güçler bulunmuyor. Sendika bürokratları günler öncesinden 1 Mayıs'ı kutlama kararı almalarına rağmen henüz böyle bir çalışma başlatmış değiller. Oysa günler öncesinde özellikle sınıf güçleri içinde 1 Mayıs çalışmasının yaratacağı bir atmosfer oluşturmak önem taşıyor. Zira birleşik ve kitlesel bir 1 Mayıs'ın örgütlenmesi bunu gerekli kılıyor. Sendika bürokratlarının kalan zamanı bu açıdan kullanacakları ise belirsiz durumda.

Ancak devrimci güçler bu cephedeki zayıflığa takılmadan, bu konuda asıl sorumluluğun kendi omuzlarında olduğu bilinciyle hareket etmelidir. Bu sorumluluğun hakkını vermek alanda devrimci bir atmosfer yaratmanın zeminini güçlendirecektir. Ankara ve İstanbul'da oluşturulan devrimci 1 Mayıs platformları bu sorumlulukları yerine getirmenin zemini olacaktır. Devrimci 1 Mayıs platformları bugüne kadar devrimci bir temelde sürdürdüğü ortak iradeyi en güçlü bir biçimde alana da yansıtmayı bilecektir.

Sınıf devrimcileri yaklaşık bir aydır 1 Mayıs gündemi üzerinden yoğun bir faaliyet yürütüyorlar. Bu faaliyetin sonuçlarını yansıtan haber ve değerlendirme yazılarına iç sayfalarımızda yer verdik. Henüz yeterince yansıtılamayan bir tablo ile karşı karşı olduğumuz biliniyor. Bu konudaki eksikliği önümüzdeki sayıda gidermek tüm yoldaşlarımız için güncel bir görev ve sorumluluktur.

Yaygın, etkili ve tempolu bir çalışmanın ardından gücümüzü alanlara yansıtmak için önümüzdeki günlerde azami bir çaba sergilemeliyiz. Bunu başarmak zorundayız. Zira bu aynı zamanda kendi emeğimize daha ilerden sahip çıkmanın gerektirdiği bir zorunluluktur.

Öyleyse bunu başarmanın bilinci, enerjisi ve güveniyle görev başına!

***

Önemli hatırlatma: Gazetemiz önümüzdeki sayı 28 Nisan Perşembe günü baskıya girecektir. Bu nedenle gazetemize katkı yapan tüm okur ve dostlarımızın yazılarını en geç 27 Nisan Çarşamba gününe kadar iletmeleri gerekiyor.

Önümüzdeki sayı, gazetemizin 1 Mayıs öncesi çıkacak son sayısı olacak. Gazetemizin 1 Mayıs öncesi etkin kullanımı için bu bir ihtiyaç ve zorunluluktur. Bu konuda ortaya çıkacak sonuç bizim için büyük bir önem taşiyor. Zira bu adım sadece bir defaya özgü olmayacaktır.

Yıllardır Cumartesi günü bayiilerde olan gazetemiz artık Cuma gününden itibaren bayiilerde olacaktır. Kuşkusuz yıllardır devam eden alışılagelmiş çalışma düzenindeki bu değişikliğin yaratacağı bazı zorlanmalar ve sorunlar olacaktır. Ancak gelinen yerde bu zorlanmanın, böyle bir adımı atmamızı zora sokacak derecede bir engel olmadığı da açık olmalıdır.

Gazetemize katkı yapan tüm okur ve dostlarımızdan bu adımın taşıdığı anlam ve öneme uygun bir tutum ve destek içinde olmalarını bekliyoruz. Bunu başarmak yeni adımların önünü açacaktır.