6 Nisan'02
Sayı: 13 (53)


  Kızıl Bayrak'tan
  Filistin kazanacak!
  İşgale karşı direniş ve dayanışma!
  Dizginsiz vahşet, kahramanca direniş!
  Filistin halkına destek eylemlerinden...
  Bölge halklarına karşı suç ortaklığı
  KESK Genel Kurulu'na doğru...
  "Zafer bize armağan edilmeyecek..."
  İsrail halkı karşı koymalı
  Siyonist işgal ve vahşet karşısında devletler seyirci halklar öfkeli
  1 Mayıs'ta mücadele alanlarına!
  "Genel grev-genel direniş!"
  İhanete yanıt eylem alanında verilir
  Almanya'da göç yasası kabul edildi
   HADEP ve tasfiye süreci
   "F tipi vahşetine karşı çıkmak bir insanlık sorumluluğudur"
   Öykü...
   Küresel saldırıya, savaşa hayır!
   Mücadele postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan

Filistin halkı korkunç bir kıyımla karşı karşıya. Emperyalizmin desteğindeki siyonist barbarlık tüm pervasızılığıyla saldırıyor Filistin halkına. Sadece yakıp-yıkmak, katletmek, esir almakla sınırlı değil vahşeti. Bir halkın onurunu da toptan yoketmeye çalışıyor.

İsrail’in ve baş destekçisi/hamisi Amerikan emperyalizminin bununla gerçekleştirmeye çalıştığı Filistin’de hiç sönmeyen direniş ateşini söndürmektir. Ve Filistin direnişi şahsında Ortadoğu devrimini bu kan gölünde boğmak.

İşte bu yüzden, Filistin’le dayanışma görevini bir öz savunma olarak görmesi, bunun gerektirdiği bir tutumla hareket edebilmesi gerekiyor devrimcilerin.

İsrail’in vahşeti, emperyalist devletlerin vurdumduymazlığı hatta açık desteği tüm dünyada işçi ve emekçilerin, halkların öfke ve tepkisini çekiyor. Tüm dünyada bu barbarlığa duyulan öfke ve tepki, Filistin halkına duyulan insani yakınlık ve dayanışma sokaklara taşıyor, alanları dolduruyor. İnsanlar salt insan oldukları için İsrail’in yaptıklarını kabullenemiyor.

Devrimcilerinse, bu insani duyguları en yoğun yaşayanlar olmanın yanısıra, emperyalist-siyonist saldırının hedeflerini de görebilmeleri gerekiyor. Ve eğer Filistin direnişi şahsında boğulmak istenen Ortadoğu ve giderek dünya devrimi, ezilen sınıfların ve halkların devrim umudu ise şimdi her devrimci, bir Filistinli gibi hissedebilmeli, davranabilmelidir. Dayanışma duygu ve tutumuyla değil, öz savunma ve devrimi yaşatma refleksiyle hareket etmek gerekiyor.

Katliama duyulan öfke, Filistin halkına ve direnişine karşı sempati tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla artıyor. Üstelik kendini giderek daha fazla sokak eylemlilikleriyle ifade etmeye başlıyor. Demek ki şimdi devrimci faaliyetin zemini daha da güçlenecek, devrimci faaliyetin etkisi daha da artacaktır. Filistin direnişi, demek ki devrim, bu bakış ve bu güvenle savunulmalıdır.

***

Dışta siyonist katillere destek veren sermaye iktidarı, içte de devrimci faaliyeti baskı ve zorla engellemeye çalışıyor. Yaklaşan 1 Mayıs için yürütülen çalışmalar polis-jandarma şiddetiyle karşılaşıyor. İstanbul’da, Anadolu Yakası İşçi Emekçi Platformu’nun afiş çalışmasını yapan Duygu Çağlar ve Yakup Fidanboy, Antakya’da gazetemizin protokol dağıtımını yapan Ziya Nihadioğlu gözaltına alındı.