18 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/29

Gerici saldırganlığa karşı işçilerin birliği halkların kardeşliği!
AKP-Siyonist İsrail işbirliği
AKP’nin kirli savaş politikalarının faturasını halklar ödüyor
Birileri planlamış, birileri vurmuş, birileri de serbest bırakmış!
Sivas, kusursuz planlanmış bir devlet katliamıdır!
Sermaye seri cinayetlerine devam ediyor!
ERDEMİR özelleştirildi, Ereğlililer borçlandı
Torba yasa işçi güvenliği alanını daraltıyor!
Kent Gıda’da
grev bayrağı dalgalanıyor!
Bakaç Reklam işçilerinden ‘Yılın Emek Hırsızı’ eylemi!

Somalı madencilerden
Ankara’da eylem!

MİB MYK Temmuz ayı toplantısı

Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı başarıyla gerçekleştirildi
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı tamamlandı
Gençliğin devrimci birliğini yaratmak
ellerimizde! - B. Bahar
Kavgayı Kızıl Bayrak’la örgütleyelim! - T. Kor
Direnişçi işçilerden Kızıl Bayrak’ın 20. yılına mesajlar
Filistinliler katliama karşı direniyor!
İsrail insanlıktan çıkarıyor
Rıza Shahabi’ye özgürlük!
Dünya eylem ve grevlerinden...
BBC çalışanları
greve çıkıyor
Katliam için “insanüstü gayretle” çalışmışlar
Büro emekçileri iş bıraktı!
Kapitalizmin kadın ve çocuk pazarı!
Saray soytarılığı geleneği ve ‘Vizyon’ dalkavukları - K. Ehram
İş cinayetlerinin olmadığı bir dünya için!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kapitalizmin kadın ve çocuk pazarı!

 

Uluslararası bir araştırma kuruluşu olan Havocscope, son hazırladığı raporla dünyada kadın ve çocuk ticaretinde ulaşılan korkunç boyutu gözler önüne serdi. Asya ülkelerinde yaş gruplarına göre sınıflandırılan kadın ve çocuklar, “medeniyetin beşiği” Avrupa ve “özgürlük sembolü” Amerika’nın karapazarında adeta bir mal gibi alınıp satılıyor. Hazırlanan kirli tezgahta fiyatlar 2 dolar ila 270 bin dolar arasında değişiyor.

Kaçırıp kiraya veren de var

Ceza mahkemesi tutanakları, tutuklama raporları, insan kaçakçılığı örgütleri ve medya verilerinden yararlanılarak hazırlanan listede bazı ülkelerde fiyatlar “bebek, çocuk, kız, genç kız, bakire, kadın” gibi sınıflandırılarak belirlenirken, bazılarında ise yaş dikkate alınıyor. Listeye göre, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden Batı ülkelerine yapılan çocuk ve kadın ticaretinde bebekler için 160 dolar ila 17 bin 500 dolar, çocuk işçiler için 45 dolar ila 5 bin 500 dolar, kız çocukları için 2 dolar ila 6 bin dolar, genç kızlar için 2 bin 500 dolar ila 6 bin dolar, kadınlar için 342 dolar ila 7 bin 300 dolar fiyat biçiliyor.

Endonezya’da bebeğini 160 dolardan satışa çıkaranlar bulunurken, Çin’de ise insan tacirleri erkek bebekler için 14 bin dolar, kız bebekler için ise 8 bin dolar istiyor. Bulgaristan’dan Yunanistan’a kaçak yolla gelen Roman bir kadının dünyaya getirdiği bebeğini Yunan çifte 4 bin 100 dolara sattığı belirtilen raporda, ülkede bu rakamın 41 bin dolara kadar çıktığı belirtiliyor.

Çocuklar sudan ucuz!

Gana’da ise aileden çocuğu 50 dolara satın alan insan tacirleri, çocukları 300 dolara kiraya veriyor ya da satıyor. Hindistan’da ise kaçırılan çocuklar fuhuş yaptırılmak üzere 45 dolardan satılırken, Tayland’da dilenci olarak çalıştırılmak üzere aylık 25 dolardan satılan ya da kiralanan bin çocuk olduğu tahmin ediliyor.

Mozambik’te kadın ve kızların 2 ila bin dolardan satıldığı bilgisine yer verilen raporda, Hindistan’da ise 11 yaşındaki bir kızın 24 dolardan satıldığı belirtilirken, mandaların 350 dolardan satıldığı ifade ediliyor. Raporda Irak’ta bakire kızların Suriye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne 5 bin dolardan, bakire olmayanların ise 2 bin 500 dolardan satıldığı kaydediliyor. Öte yandan raporda İngiliz Parlamentosu üyelerine göre, çocukların insan tacirleri tarafından 25 bin dolardan sokaklarda satıldığı bilgisine yer verilirken, çocuk yaşta evlendirilmek üzere satılan 12-13’lü yaşlarda çocuklar için ise 270 bin lira ödendiği belirtiliyor.

10 bin dolara sınırlar kalkıyor!

Havocscope’un hazırladığı bir diğer rapor insan kaçakçılığında fiyatları gözler önüne seriyor. Tutuklama kayıtları, polis raporları ve diğer kolluk yayınlardan alınarak hazırlanan listeye göre insan kaçakçıları İranlılar’dan Avrupa sınırını aşmak için 23 bin 315 dolar, Iraklılar’dan ise 10 bin dolar istiyor. Afganistan’dan Londra’ya gitmek için 25 bin, İran’a gitmek için 700 dolar ödeme yapmak gerekiyor. Çinliler yasadışı yollardan Amerika’ya girmek için 50 bin doları gözden çıkarırken, İngiltere için ise kaçakçılar 41 bin dolar istiyor. Hindistan’da İngiltere rüyası ise bir hayli yüklü. Hintliler İngiltere’ye kaçak yollardan girmek için 277 bin dolar ödüyor.

 

Kapitalizmin çocuklara biçtiği fiyat listesi şöyle:

Bebek       Fiyat ($)

Endonezya 160-250

Yunanistan  4.100-40.000

Nijerya         6.400

Malezya       6.588

Çin (kız)        7.800

Çin (erkek)    14.473

Rusya          17.500

 

Çocuk     Fiyat ($)

Tayland     25-300

Gana         50-300

Hindistan   45

Irak            300-5.500

İngiltere     25.000

 

Kız çocuğu       Fiyat ($)

Mozambik          2

Hindistan           24

Bangladeş        250

Kenya               600

Romanya         3.000-6.000

Brezilya            5.000-10.000

 

Genç kız    Fiyat ($)

Irak         2.500-5.000

Kanada  5.989

 

Kadın           Fiyat ($)

Pakistan         342

Nepal              975

Kuzey Kore   457-1.066

 

 

 

 

Göçmen kadınlar için yürüdüler

Göçmen kadınlara yönelik taciz ve baskılar İstanbul’da yapılan eylemle protesto edildi.

Beyazıt Tramvay Durağı’nda biraraya gelen kadınlar, “Tacize, tecavüze son! Göçmen kadınlar yalnız değildir! ” pankartı açarak, sloganlarla eyleme başladılar.

Ardından basın metnini kadınlar adına Selin Nakıpoğlu okudu. Özellikle Aksaray, Laleli, Beyazıt ve Kumkapı civarında çalışan ve ikamet eden göçmen kadınların çeşitli cinsel istismara, emek sömürüsüne maruz bırakıldıklarına dikkat çekildi. Bu çevrelerdeki esnaf tarafından bu durumun suistimal edilmesinin, izinsiz çalışmak zorunda bırakılan kadınların şikayet ve evden çıkarma tehditleri ile sürekli taciz edildiği belirtildi.

Basın metninde ayrıca, patronların uyguladığı taciz, tecavüz ve şiddetin cezasız kaldığı da vurgulandı. Basın metni ayrıca Sevgi Çiçek Hilton tarafından İngilizce okundu.

Basın metninin okunmasının ardından kadınlar yürüyüşe başladı. Yürüyüş sırasında göçmen kadınlara yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve haksız tüm muameleler, dağıtılan bildirilerle esnaf ve sokakta bulunanlara anlatıldı. Kadınlar ayrıca, göçmen kadınlara yapılan muameleleri sloganlar atarak, davullarla, ıslık, zılgıt ve alkışlarla teşhir etti. Kadınlar Aksaray Simit Sarayı önünde eyleme son verdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Kadın çalışan oranı yüzde 0.49!

 

Dinci gerici AKP iktidarı ile birlikte kadın cinayetlerinde büyük artışlar yaşanırken, kadının çalışma yaşamındaki adı ise gün geçtikçe siliniyor.

SGK verilerine göre kadınlar ağırlıklı olarak tekstil ve perakende sektörlerinde çalışıyor. İstatistiklere göre 4A (zorunlu sigortalı) kapsamında sigortalı olan kadın işçilerin sayısı son 5 yılda yüzde 53 arttı. Ancak bu istatistiki veriye sadece bu açıdan bakmak yanıltıcılı olabiliyor. Çünkü işyeri sayısındaki artış oranı yüzde 33.4 oldu. Kadın çalışan sayısı sürekli olarak düşük bir oranda olduğu için işyeri başına kadın çalışan oranı 2009’daki 0.56 seviyesinden 2014 Mart ayı itibariyle 0.49’a düşmüş oldu.

İstatistiklerde kadın çalışanların en fazla çalıştığı işkolu perakende sektörü oldu. 417 bin 160 kadın ile perakende sektörünü, 296 bin 973 ile eğitim, 238 bin 086 ile giyim eşyası imalatı, 156 bin 736 kişi ile bina ve çevre düzenlemesi, 156 bin 622 kişi ile toptan satış hizmetleri, 151 bin 250 kişi ile sağlık hizmetleri, 142 bin 771 kişi ile büro yönetimi, 136 bin 649 kişi ile yiyecek-içecek hizmetleri, 127 bin 573 tekstil ürünleri imalatı ve 110 bin 590 kişi ile gıda ürünleri imalatı oluşturdu.

Kadınların en az çalıştığı sektörler ise ham petrol ve doğalgaz çıkarılması, atık yönetimi, kanalizasyon, madenciliği destekleyici hizmetler, kömür ve linyit çıkarılması, savunma ve kamu yönetimi, kütüphane, arşivcilik ve müzecilik, kok kömürü ve petrol ürünleri imalatı, kendi hesabına tarım ürünleri imalatı olarak gözüküyor.

 
§