18 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/29

Gerici saldırganlığa karşı işçilerin birliği halkların kardeşliği!
AKP-Siyonist İsrail işbirliği
AKP’nin kirli savaş politikalarının faturasını halklar ödüyor
Birileri planlamış, birileri vurmuş, birileri de serbest bırakmış!
Sivas, kusursuz planlanmış bir devlet katliamıdır!
Sermaye seri cinayetlerine devam ediyor!
ERDEMİR özelleştirildi, Ereğlililer borçlandı
Torba yasa işçi güvenliği alanını daraltıyor!
Kent Gıda’da
grev bayrağı dalgalanıyor!
Bakaç Reklam işçilerinden ‘Yılın Emek Hırsızı’ eylemi!

Somalı madencilerden
Ankara’da eylem!

MİB MYK Temmuz ayı toplantısı

Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı başarıyla gerçekleştirildi
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı tamamlandı
Gençliğin devrimci birliğini yaratmak
ellerimizde! - B. Bahar
Kavgayı Kızıl Bayrak’la örgütleyelim! - T. Kor
Direnişçi işçilerden Kızıl Bayrak’ın 20. yılına mesajlar
Filistinliler katliama karşı direniyor!
İsrail insanlıktan çıkarıyor
Rıza Shahabi’ye özgürlük!
Dünya eylem ve grevlerinden...
BBC çalışanları
greve çıkıyor
Katliam için “insanüstü gayretle” çalışmışlar
Büro emekçileri iş bıraktı!
Kapitalizmin kadın ve çocuk pazarı!
Saray soytarılığı geleneği ve ‘Vizyon’ dalkavukları - K. Ehram
İş cinayetlerinin olmadığı bir dünya için!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Katliam için “insanüstü gayretle” çalışmışlar

 

2008 yılının Ocak ayında İstanbul Davutpaşa’da bir atölyede meydana gelen iş cinayeti ile ilgili ceza davasının karar duruşması 15 Temmuz’da yapıldı. 6,5 yıl sonra gelen karar duruşmasında üç kişi beraat ederken, yedi kişi çeşitli cezalar aldı

Sermaye devletinin koruması: Yargı!

21 kişinin hayatını yitirdiği 130 kişinin de yaralandığı Davutpaşa Katliamı’nda patlamanın olduğu atölyede çalışan bir işçi, iki bina sahibi ve yedi belediye görevlisi sanık olarak yargılanıyordu. Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın mahkeme heyeti, Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve atölye işçisi Hasan Altay hakkında beraat kararı verdi.

Zeytinburnu Belediyesi Zabıta Müdürü Feruz Kutsal ve Zeytinburnu Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Rüstem Tekin’e taksirle ölüme neden olmak suçundan 7 yıl 6 ay ceza verildi. Zeytinburnu Belediyesi müdürlerinden Hatice Küçükakyüz, Şevket Yıldırım ve Servet Kırna’ya çeşitli miktarlarda para cezası verildi.

Bina sahipleri Resul Koçyiğit ve Remzi Koçyiğit kardeşlere 5’er yıllık ceza verildi.

Verilen bu mahkeme kararı iş cinayetlerinin süreceğini bir kez daha gözler önüne sererken, yargının dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürü Atakan Tanış, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’a beraat kararı vererek sermayenin yargısı olduğuna tanık olundu.

Duruşma katılımcıların belirlenmesi ve işçi ailelerinin görüşleri alınarak başladı. İşçi aileleri şikayetlerini ve ceza taleplerini yinelediler. Ardından avukatlar savunmalarını yaptılar.

Mahkeme başkanının karar gerginliği, izleyicilere getirdiği yasaklarla sürdü. Yasaklar sanık avukatına tepkisini sözle gösteren ve 18 yaşındaki kardeşi Beytullah’ı kaybeden Hakkı Güleç’in salondan çıkarılmasına ve duruşma salonunun kapısının kilitlenmesine kadar vardı.

İşçi aileleri adına savunma yapan avukat grubu adına konuşan Av. Gökhan Küçük, mahkeme heyetinin önceden karar verdiğini fakat bunu değiştirmeye çalışacaklarını ifade etti. 15 işçinin de sigortasız olduğuna dikkat çekerek devletin her kademesinin kusurlarına işaret etti.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin sorumluluklarının olmadığını savundu.

Kamu görevlilerini Avukat Fahri Biçer, Abdullah Pehlivan, Şaban Yağız savunmalarını yaptı. Özellikle belediye avukatlarından Fahri Biçer, Zeytinburnu ilçesinin 300 bin nüfuslu 50 bin işyerinin bir alan olduğunu, yapılan uygulamalarda hayatın olağan akışına aykırı bir durum olmadığını, hatta dört bin işyeri hakkında belediyenin inceleme yaptığını dile getirdi. Avukat Biçer, “insanüstü gayretle çalıştılar” ifadesini kullanarak belediye raporlarını yorumladı. Avukat Pehlivan da, yaşananın işçi katliamı olarak nitelendirilemeyeceğini ileri sürdü.

Mahkemeye verilen son aradan sonra, karar okundu. Sonrasında adliye önünde işçi aileleri ve avukatları basın açıklaması yaptılar. Açıklamada verilen karar okundu. Verilen cezaların önleyici olmadığı, kamu görevlilerinin tümünü kapsamadığı dile getirilerek tüm itiraz haklarının kullanılacağı ifade edildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Iğdır’da iş cinayeti

Iğdır’ın Bağlar Mahallesi’nde bulunan bir inşaatın 4. katında el arabası ile kum taşıyan Mehmet Saçit isimli bir işçi, dengesini kaybederek yere düştü. 35 yaşındaki Saçit, düştüğünü fark eden işçi arkadaşları tarafından hastaneye kaldırıldı.

Iğdır Devlet Hastanesi’ne kaldırılan ve daha sonra Erzurum’a sevk edilen Saçit, yolda hayatını kaybetti. Saçit’in ölüm sebebinin beyin kanaması olduğu belirtildi.

4 çocuk babası olan Saçit, Iğdır Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 

İmalathanede patlama!

Zeytinburnu’na bağlı Beştelsiz Mahallesi’nde Mithatpaşa Tramvay Durağı civarında bir binada 12 Temmuz’da patlama meydana geldi.

Patlamayla, ambalaj imalathanesinde çalışan ve çevreden geçenlerden yaralananlar oldu. Üç kişinin öldüğü çok sayıda kişinin de yaralandığı patlamanın şiddetiyle bazı araçlar devrildi.

Patlamanın gaz sıkışmasından kaynaklandığı iddia edilirken imalathanenin içinde mahsur kalanlar oldu.

Patlama sonucunda hayatını kaybedenlerin isimleri şu şekilde: Uğur Çokgülenler, Kader Kılıç (22), Eda Can (23)

Yaşanan bu patlama, Zeytinburnu bölgesinde fazlasıyla yoğun bir şekilde faaliyet gösteren merdiven altı imalathanelerin durumunu bir kez daha gündeme getirmiş oldu. Zira işyerlerinde zaten alınmayan iş güvenliği önlemleri buradaki çoğu kaçak çalıştırılan ve işçilerin sigortasız olduğu iş yerlerinde daha vahim bir boyutta bulunuyor.

 

Maraş’ta iş cinayeti

13 Temmuz günü Afşin-Elbistan A Termik Santrali 2. Ünitesi’nde Kaplan Kubilay ve Mustafa Ceylan adlı iki işçi, 160 derece sıcaklığa sahip sıcak su hattında bakım yaptıkları sırada hatta patlama meydana geldi. İşçiler buhara maruz kalarak ağır yaralandı.

Patlamanın ardından Elbistan Devlet Hastanesi’ne sevk edilen işçilerden Mustafa Ceylan hastanede bakım ünitesi bulunmadığı için Malatya’ya sevk edilmişti.

45 yaşındaki Mustafa Ceylan, Malatya Araştırma hastanesinde hayatını kaybetti.

 

Fabrikada patlama: 1 yaralı

Konya’nın Merkez Karatay ilçesi Büsan Sanayi Sitesi Ayyıldız Caddesi’nde kamyonun şasesine vinç montajı yapılırken patlama yaşandı. Mazot deposundaki patlama sonucu bir işçi yaralandı.

Vinç imalat ve montajı yapan fabrikada, şaseye vinç monte edilirken mazot deposu patladı.

Patlama sırasında kamyonun yanındaki işçilerden Mevlüt Afacan yaralandı. Vücudunda yanıklar oluşan Afacan, özel bir hastaneye kaldırıldı.

Ne Soma Katliamı ne de bu patlama. İşçi sağılığı ve güvenliği önlemlerinin hiçe sayılmasıyla oluşan sonuçlardan ders çıkarılmadığı için “kaza” düzeni yeni cinayetlere kapı aralamaya devam ediyor.

 
§