18 Temmuz 2014
Sayı: KB 2014/29

Gerici saldırganlığa karşı işçilerin birliği halkların kardeşliği!
AKP-Siyonist İsrail işbirliği
AKP’nin kirli savaş politikalarının faturasını halklar ödüyor
Birileri planlamış, birileri vurmuş, birileri de serbest bırakmış!
Sivas, kusursuz planlanmış bir devlet katliamıdır!
Sermaye seri cinayetlerine devam ediyor!
ERDEMİR özelleştirildi, Ereğlililer borçlandı
Torba yasa işçi güvenliği alanını daraltıyor!
Kent Gıda’da
grev bayrağı dalgalanıyor!
Bakaç Reklam işçilerinden ‘Yılın Emek Hırsızı’ eylemi!

Somalı madencilerden
Ankara’da eylem!

MİB MYK Temmuz ayı toplantısı

Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı başarıyla gerçekleştirildi
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı tamamlandı
Gençliğin devrimci birliğini yaratmak
ellerimizde! - B. Bahar
Kavgayı Kızıl Bayrak’la örgütleyelim! - T. Kor
Direnişçi işçilerden Kızıl Bayrak’ın 20. yılına mesajlar
Filistinliler katliama karşı direniyor!
İsrail insanlıktan çıkarıyor
Rıza Shahabi’ye özgürlük!
Dünya eylem ve grevlerinden...
BBC çalışanları
greve çıkıyor
Katliam için “insanüstü gayretle” çalışmışlar
Büro emekçileri iş bıraktı!
Kapitalizmin kadın ve çocuk pazarı!
Saray soytarılığı geleneği ve ‘Vizyon’ dalkavukları - K. Ehram
İş cinayetlerinin olmadığı bir dünya için!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BBC çalışanları greve çıkıyor

 

BBC’de çalışan emekçileri temsil eden üç sendika, NUJ, Bectu ve Unite ile BBC yönetimi arasında yapılan ücret pazarlıklarında anlaşma sağlanamaması üzerine grev oylaması yapıldı. Oylamada, NUJ üyelerinin yüzde 77’si, Bectu üyelerinin ise yüzde 79’u greve destek verdi.

Bunun üzerine emekçileri temsil eden üç sendika grev tarihi için Glasgow’da organize edilecek İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları’nın açılış töreninin yapıldığı günü seçti.

Enflasyon yüzde 2, ‘zam’ yüzde 1

Ulusal Gazeteciler Birliği Sendikası (NUJ), enflasyondaki artış nedeniyle son beş yılda BBC çalışanlarının reel ücretlerinin yüzde 10’dan fazla gerilediğine dikkat çekti. NUJ yetkililerinin açıklamalarına göre BBC yönetiminin son teklifi yüzde 1’in biraz üzerinde bir maaş artışına tekabül ediyor.

BBC yönetimi çalışanları ile adeta alay ederek, yüzde 2 oranındaki enflasyon oranının altında ‘zam’ teklif ediyor. Sendikaların açıklamasına göre BBC, İngiltere’de TV sahibi hane halklarından tahsil edilen televizyon ruhsat ödemelerinden 5 milyar sterlin (Yaklaşık sekiz buçuk milyar dolar) elde ediyor.

Personele gelince ‘kemer sıkma’

Elde edilen gelire rağmen kurumdaki ücret politikasının adil olmadığına dikkat çeken sendikalar, BBC’nin üst düzey yöneticilerine çok yüksek maaşlar ödendiğini, daha alt kategorilerdeki çalışanlara yönelik haksız bir ücret politikası olduğunu belirtiyor.

NUJ Genel Sekreteri Michelle Stanistreet, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Grev oylamasına katılım oranı ve oylamanın sonucu açıkça şunu gösteriyor: BBC’yi yönetenler yüksek maaşlarının tadını çıkarıp personele ‘kemer sıkma gereğini’ anlamaları yolunda dersler verirken, bu kurumun çalışanları artık cüzi ücret artışlarına razı olmaya hazır değil”

Bectu Genel Sekreteri Gerry Morrissey ise “BBC boş projeler için para bulabiliyor. Ancak son beş yılda ücretleri yüzde 10 azalan çalışanları için para bulamıyor” dedi.

BBC: İyileştirilmiş teklif yaptık

Konuyla ilgili açıklama yapan bir BBC yetkilisi ise İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları’na ilişkin yayınların kesintisiz izleyicilere ulaşmasını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek, ‘’Uzlaşmazlığı gidermek için sendikalarla müzakerelere devam edeceğiz. Ancak biz iyileştirilmiş bir teklif yapmış durumdayız. Ciddi tasarruf yapmamız gerekiyor’’ dedi.

 

 

 

 

Alman istihbaratı NSU çetelerine
para vermiş

 

Almanya’da, 8’i Türkiyeli 10 kişiyi öldüren faşist Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) çetesi Zschäpe ile örgüte yardım ve yataklık yaptığı belirtilen 4 kişinin “yargılanma” tiyatrosu devam ediyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde süren duruşmada tanık olarak dinlenen neo-Nazi Tino Brandt’ın itirafları, tekellerin devletiyle neo-Nazi çeteler arasındaki ilişkinin kapsamını ortaya koyar nitelikteydi.

İç istihbarat teşkilatına bir süre muhbir olarak çalıştığını belirten Tino Brandt, istihbarat teşkilatının faşist NSU’ya para verdiğini açıkladı. Para trafiğinde aracı olarak yer aldığını belirten Brandt, kendisine verilen parayı NSU mensuplarına Jena kentinden bir başka neo-Nazi aracılığıyla ilettiğini açıkladı.

Faşist çeteler, çocukları suiistimal etmek ve suça teşvik etmekle de suçlanıyorlar. Tino Brandt, çocukları suiistimal etmek suçundan dolayı bir süre önce gözaltına alınmıştı.

Alman emperyalist devletinin yayılmacılık politikasında yaptığı değişikliğe bağlı olarak başlayan NSU tutuklama ve “yargılamalarında” ortaya çıkan gerçekler, faşist çetelerle tekellerin devletinin iç içe çalıştığının kanıtlarını ortaya koyuyor. Harcandıklarını gören faşist çeteler de arkalarındaki asıl suçluları sınırlı da olsa ele veriyorlar.

 

 

 

 

İtalya’da kara öfke!

 

Geçtiğimiz günlerde baba-oğul olduğu ortaya çıkan iki özel güvenlik görevlisi Afrikalı mültecilere ateş açtı. 21 yaşındaki özel güvenlik görevlisi ırkçı saldırıyı, göçmenlerin babası ile tartışmaya girmeleri sonucu gerçekleştirdiğini savundu.

Olayın ardından Torre di Pescopagano kentinde gerçekleştirilen gösterilerde mülteci hakları savunuldu. Öfkeli göstericiler, 4 aracı ve bir binayı ateşe verdi.

Hastanede tedavileri süren Afrikalı göçmenlerin ifadesi ise hala alınmadı.

 

 

 

 

Ukrayna’da kimyasal silah iddiası

 

Rossiya 24 televizyonuna demeç veren Donetsk Halk Cumhuriyeti Başsavcısı Ravil Halikov, Ukrayna’nın saldırılarda kimyasal silah kullandığını öne sürerek “Kimyasal silah kullandığından yüzde 99 eminiz. Uzman incelemesi dışında muayeneler yaptık, hastanelerdeki insanlarda ilgili belirtilere rastladık” dedi. Uzmanların hazırladığı raporun henüz son halini almadığına dikkat çeken Halimov, “Toprak örneklerini ve birkaç kanıt topladık. Tüm bunları Rostov’a gönderdik. Rostov Bölgesi Soruşturma Komitesi de bu örnekleri Moskova’ya gönderdi. Uzmanlar ve soruşturma memurlarıyla sürekli temas halindeyiz” şeklinde konuştu.

Ukrayna ordusu iki hafta önce Slavyansk yakınlarındaki Semenovka’ya saldırı düzenlemiş ve saldırıda bilinmeyen bir kimyasal kullanıldığı bilgisi verilmişti. Donetsk Milis Komutanlığı, iki milisin ağır yaralanmış bir durumda hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı.

Komutan Yardımcısı Igor Strelkov, Ukrayna ordusunun saldırılarının ardından Slavyansk hastanesine klor ile zehirlenme belirtileri olan kişilerin getirildiği bilgisini vermişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Askeri Uzman Konstantin Sivkov ise Ukrayna ordusunun Donetsk ve Lugansk bölgelerinde kimyasal silah kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve bu yönde emareler bulunduğunu söyledi.

 
§