15 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/19

Metalde büyük fırtına
Metal eylemleri ve sol hareket
Taban iradesi kurullara yöneltiyor - B. Çağ
Türk Metal hedef şaşırtmaya çalışıyor
Metalde kavga yeni başlıyor!
Metal işçilerinin sesi sanayi havzalarında
MİB Ege Meclisi metal sürecini değerlendirdi
Sosyalist adaylardan Soma açıklaması
Emekçiler Soma’nın yıldönümünde eylemdeydi
“Haklarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz”
İşçilerin dilinden İlbeyli-Beyteks’te kölelik koşulları
KEF’ten mücadele kararları
Metal işçilerinin sesi Almanya’da
“Türk Metal çetesini silmiş bir işçi bölüğü fazlasını da yapabilir!”
“Önümüzdeki günler yeni Greifler’e,yeni Bursalar’a gebe”
Din istismarcılığı ile oy peşindeler!
Ne seçim, ne meclis...
Düzenin seçim aldatmacasını değil, yaşamak için sosyalizmi seçin!
Emekçilere 'seçim oyununu' bozma çağrısı
İngiltere seçimleri, sonuçları ve gelecek
Erdoğan içerde ve dışarda savaşa hazırlanıyor
Almanya grev ülkesi
Ferinaz'ın katili molla rejmidir
"Birliğimizin gücüyle geleceğe yürüyoruz"
Evren: Fikirleri iktidarda, cesedi toprakta!
EKK: AKP’nin kadına sıfır toleransı
“Her sokakta, fabrikada, barikatta sizlerleyiz”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metal işçilerinin sesi Almanya’da

 

Türk Metal çetesine karşı istifa sürecini devam ettirerek, kurdukları komitelerle kendi yollarını yürüyen Bursalı metal işçilerinin sesi Avrupa’ya taşınmaya devam ediliyor.

Bursa’nın sesi Hamburg Mercedes’te

Çalışmalarını sürdüren BİR-KAR İşçi Komisyonu, 7 Mayıs’ta Hamburg’daki Mercedes fabrikasının önüne giderek bildiri dağıtımı yaptı. Bildiriler Mercedes işçileri tarafından ilgiyle karşılandı. İşçiler Bursa’daki eylemlerle ilgili sorular sordular. Fabrikada çalışan Türkiyeli işçiler de dağıtımı ilgi ve merakla karşılayarak sohbet ettiler.

Metal işçilerinin sesi Köln Ford’da

Bursa’daki metal fırtınasının sesini Köln Ford işçilerine ulaştırmak ve enternasyonal dayanışma çağrısı yapmak amacıyla BİR-KAR İşçi Komisyonu’nun hazırladığı “Metal işçilerinin onurlu eylemi büyüyor, dayanışmaya” başlıklı bildiriler 12 Mayıs’ta Ford işçilerine ulaştırıldı.

Bir saat süren dağıtım sırasında kimi işçilerle kısa diyaloglar kuruldu, sözlü olarak da dayanışma konusunda duyarlılık çağrısı yapıldı. Öğle vardiyası işçileri aldıkları bildirileri diğer arkadaşlarına da okutmak üzere içeri götürdü.

Metal işçilerinin sesi Montag-demo’da

Almanya Hamburg’da on yılı aşkın bir süredir MLPD tarafından Hartz IV yasasının iptali amacıyla yapılmakta olan Montag-Demo’nun 12 Mayıs’taki gündemi Bursa’daki metal işçilerin eylemleriydi.

Bu haftaki etkinlikte önce gelişmelerle ilgili kısa bir açıklama yapıldı. Ardından, BİR-KAR İşçi Komisyonu’nun hazırladığı “Metal işçileriyle dayanışmayı büyütelim” başlıklı bildiri okundu. Ayrıca bildiri çevredekilere dağıtıldı. Bilgilendirme amacıyla birebir sohbetler yapıldı, verilen adresler aracılığıyla metal işçilerine dayanışma mesajları göndermeleri istendi. Aynı şey MLPD temsilcilerinden de istendi.

Metal işçileriyle dayanışma bildirileri çok sayıda emekçinin ziyaret ettiği Hafen Festivali’nde de yaygın biçimde dağıtıldı.

Kızıl Bayrak / Köln - Hamburg

 

 

 

 

Bursa metal işçileriyle dayanışmaya!


Stuttgart İran-Alman Halkı Dostluk İnisiyatifi olarak sizlere dayanışma ve dostluk selamlarımızı gönderiyoruz. İşçilerin hayat koşullarını düzeltmek ve aynı zamanda işçilerin haklarını savunan, mücadele eden bir sendika için verdikleri mücadele işçi sınıfının uluslararası acil ortak bir sorunudur. Son yıllarda işçi sınıfı kötüleşen-ağırlaşan iş koşulları, düşük ücret ve hak kayıplarından dolayı çok acı çekti, çekiyor. Almanya’da da kapitalist tekellerin saldırılarına ve bu saldırılara karşı duramayan sendikalara karşı da, bağımsız mücadeleci bir sendika için mücadele veren işçilerin ve emekçilerin sayısı az değildir.

İran’da durum çok daha ağırdır. İran işçi sınıfı bu uğurda verdiği mücadelenin bedelini kanlarıyla, tutuklanma ve işkencelerle ödüyor. Bütün bunlardan dolayı sizlerin verdiğiniz mücadele bizlerin de mücadelesidir ve uluslararası bir öneme sahiptir.

Bu anlamlı mücadelenizi yürekten selamlıyoruz ve bu mücadelenizi ileriye taşımak için omuzlayacağız.

Alman-İran Halkı Dostluk İnisiyatifi - Stuttgart


İran’dan Bursa’ya selam

 

İranlı devrimciler, Bursa’da mücadeleyi sürdüren metal işçilerini selamladı:

Bursa işçi yoldaşlar ve sınıf kardeşlerimiz,

Devrimci selamlar...

Her şeyden önce sizin yaşadığınız sıkıntılardan geç haberdar olduk ve erken yazamadığımız için çok özür dileriz.

Tarih boyunca kapitalist sistem, sarı sendikaları işçi sınıfının mücadelesini engellemek ve hatta bastırmak için bir araç olarak kullanmıştır. Bunun gibi en gerici ve faşizan sendikalar İran’da mevcuttur. Bu nedenle yıllardır İran’da öncü işçiler, devletten ve işverenden bağımsız kendi örgütlerini kurmaya çalışıyorlar.

Sizler de kendi gücünüze güvenerek fabrikalarda mevcut olan bağımsız örgütleri kurup ve birleştirip ve ulusal bir örgüt haline getirme çabanızla çok iyi ve isabetli adımı atmış bulunmaktasınız.

Sadece ve sadece kendi sınıf birliği ve gücünüze dayanarak haklarınızı savunup, başarıya ulaşabilirsiniz ve ayrıca sarı sendika başkanlarının alçakça davranışlarını ifşa edebilirsiniz.

Bosch fabrika işçilerinin başarısı çok iyi bir örnek olmuştur ve bu ilk adımları atma teşebbüsünüz bile diğer fabrika işçilerin desteğini sağlamıştır.

Yaşasın Türkiye ve İranlı işçilerin birliği ve dayanışması!
Yaşasın uluslararası işçi dayanışması!

***

İran işçileri yurtdışından destekleyen örgütler

nhkommittehamahangi[at]gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

 

 

 

 

Dr. Oetker’de grev

 

İzmir’de kurulu Dr. Oetker Gıda San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürlüğü ve bağlı işyerlerinde süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Tek Gıda-İş Sendikası üyesi işçiler 7 Mayıs sabahı grev uygulamasına başladı.

Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel ve Genel Sekreter Mustafa Akyürek’in katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasıyla greve başlayan işçilerin talepleri, patronla yapılan görüşmede de kabul edilmedi.

 
§