19 Eylül 2014
Sayı: KB 2014/38

Sınıf mevzilerine, direnişe!
Gerici çeteler ve polis İşçilerin Birliği Derneği’ne saldırdı
Mücadele mevzilerimizi koruyacağız!
“Anadilde eğitim hakkı” talebine saldırı
Saldırılara karşı okulları mücadele alanlarına dönüştürelim!
Tetikçi katiller
21 yıldır korunuyor
AKP iş güvenliği eylem planını açıkladı
İşçi katili devlet!
Şov sürüyor, işçiler ölüyor!
İŞKUR işçileri hakları ve gelecekleri için Ankara’da!

Maden işçisine işsizlik sopası

MİB MYK Eylül toplantısı

Emperyalist saldırganlık ve savaşın alanı genişletiliyor
Filistin halkına
İsrail zorbalığı
Abbas İsrail’in Lahey’de yargılanmasını engelledi
Lear işçileri saldırılara karşı bakanlığa yürüdü!
Kapitalizm ve gençlik
DGB faaliyetleri
STFA EML’de Oğuzhan için eylem ve anma
“Yürüyüşümüz ve adımlarımız hızlanıyor!”
Pandora'nın televizyonu
Ulucanlar'da
devrimci irade
kazandı, devrim kazandı!
Zindanlardaki hak ihlalleri devam ediyor!
Hayat boşluk tanımaz!
Van elinde bir öksüz havası Dağlı sevdaların kentli kavgası: Ruhi Su
Kavganın sürdüğü her yerde NERUDA ve şiiri yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

STFA EML’de Oğuzhan için
eylem ve anma

 

Gebze Devrimci Liseliler Birliği, Oğuzhan’ın okul arkadaşları ve ailesi ders zilinin çaldığı ilk gün okuldaydı. Oğuzhan’ı unutturmayacaklarını, staj sömürüsüne dur diyeceklerini haykırdılar.

Sabah saatlerinde DLB’liler okula gidiş yoluna “STFA EML öğrencisi Oğuzhan Çalışkan’ın katili Filli Boya patronu! Staj sömürüsüne son!” yazılı Oğuzhan’ın resminin olduğu afişleri yaptılar. Ardından okul kapısında DLB’liler ve okul arkadaşları Oğuzhan’ın resimlerini ve dövizleri taşıdılar.

DLB’den staj sömürüsüne karşı mücadele çağrısı!

DLB’liler bildirilerle ve konuşmalarla okula gelen öğrencilere yaşananları anlattılar ve staj sömürüsüne karşı mücadele etmeye çağırdılar. Ajitasyonlar ve bildiri dağıtımları sırasında birçok öğrenci, öğretmen ve aileyle konuşuldu.

Öğrencilerin içeriye girişinin yoğun olduğu bir sırada DLB adına açıklama yapıldı. “Oğuzhan’ın hesabını sormak geleceğimize sahip çıkmaktır” denilen açıklamada Oğuzhan’ın yaşadığı iş cinayeti anlatılarak, stajyer öğrencilerin köle olmadığı, staj sömürüsünün son bulması gerektiği ifade edildi. Filli Boya patronunun peşinin bırakılmayacağının söylendiği açıklamada, Oğuzhan’ın hesabını sormak, staj sömürüsüne dur demek için liseliler birliğe, mücadeleye, geleceği için savaşmaya çağrıldı.

Arkadaşları ve ailesi Oğuzhan’ın sınıfındaydı!

Ailesi, resmi törenin olduğu saatte okula geldi. Okul yönetimi dışarıdaki eylemin basıncıyla Oğuzhan’ın ismini kürsüden ifade etti ama olaya dair tek bir söz söylemedi.

Okulun müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenlerinden bir kısmı gelerek anmadaki öğrencileri içeri çağırdılar. Öğrenciler içeriye ders değil anma için girmekte kararlı olduklarını gösterdiler. Okul yönetimi olayı takip ettiğine dair konuşmaya başlayınca, Oğuzhan’ın annesi olaya dair herhangi bir adım atmadıkları için tüm öfkesiyle okul yönetimine tepki gösterdi. Kararlılığın sonucunda okul yönetimi içeride anma yapılmasını engelleyemedi. Bahçeye geçildi, içeri giren öğrenciler fotoğraflara ve dövizlere bakarak ilgili olduklarını bir kez daha gösterdiler.

Oğuzhan Çalışkan kalbimizde yaşıyor” sloganıyla geçen sene okuduğu sınıfına doğru yüründü. Arkadaşları Oğuzhan’ın sırasına çiçekler bıraktı. Sınıfta yapılan anmanın ardından yine yürüyüşle okulun kapısına gelindi. Ailesinin tepkili haykırışlarının ardından “Oğuzhan’ın hesabı sorulacak!” sloganı atılarak anma sona erdirildi.

Polisler dışarda, müdürler içerde provokasyona girişti!

Filli Boya patronunu koruyan polisler, yaşanan iş cinayetine sessiz kalan okulun önünde devrimci öğrencilere saldırmaya çalıştı. Bildiri dağıtan öğrencilerin elindeki bildirilere saldıran polisler, eylemdeki öğrenciler tarafından uzaklaştırılmaya çalışılarak teşhir edildi.

Okul yönetimi sürekli olarak aileyi engellemeye dönük, arkadaşlarını tehdit eder bir şekilde konuştu. Milli Eğitim Müdürlüğü’nü arayarak aileyi korkutmaya, mahalleden ve dışarıdan Oğuzhan’ı tanıyan arkadaşlarını çıkarmaya çalıştı. Okul yönetimi Filli Boya’dan korktuklarını söz ve davranışlarıyla gösterdi.

Sınıf içerisinde de tepkinin büyümesi üzerine okul yönetiminden öğretmenler sınıftan çıkartıldı. Konuşmalarla yaşananın sıradan bir olay olmadığı, üstünü kapatamayacakları, okul yönetiminin de kimin yanında olduğunu bir kez daha gösterdiği söylendi. Aile, başından beri sessiz kalan okula tepkili olduklarını, bir anmayı çok gördüklerini, yaslarına bile saygılı olmadıklarını söyleyerek birçok defa tepkisini gösterdi.

Liselilerin Sesi / Gebze

 

 

 

 

 

Staj sömürüsüne karşı mücadeleye!

 

Yeni “eğitim-öğretim” yılının başlamasına iki gün kala DLB’liler Gebze çarşıda stand açarak mücadele çağrısını sürdürdü. 13 Eylül’de açılan standda bildiri dağıtılıp, Liselilerin Sesi dergisinin son sayısı satıldı.

Dağıtılan “Denizlerin yolundan düzene başkaldır” başlıklı bildiri kısa sürede tükendi. Bildiride iş cinayetinde yaşamını yitiren STFA EML öğrencisi Oğuzhan Çalışkan ve yaz tatilinde çalışırken katledilen diğer öğrenci gençliğin yaşadıkları anlatılırken, liseli gençliğin karşı karşıya kalacağı sorunlara işaret edildi.

Öğrenci gençliğin yanı sıra kadınlar ve işçiler tarafından da yoğun ilgiyle karşılanan faaliyette iş kazaları, eğitim sisteminin bozukluğu üzerine sohbetler edildi. Faaliyet kısa sürede tükenen bildirilerin ardından Liselilerin Sesi dergisinin satışıyla devam etti.

Bir önceki gün yaptıkları çalışmaya gösterilen ilgiyi göz önünde bulunduran DLB’liler daha fazla bildiriyle faaliyeti 14 Eylül’de de sürdürdüler. “Denizlerin yolunda düzene başkaldır!” başlıklı bildirilerin dağıtımını gerçekleştirdiler. Ayrıca Liselilerin Sesi dergisinin son sayısının satışını da gerçekleştirdiler.

DLB’ler yaptıkları ajitasyon konuşmalarında Oğuzhan Çalışkan’ın katillerinden hesap sorulacağını ifade ederek staj sömürüsünün son bulması, eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim ve sınavsız üniversite taleplerinin karşılanması için liseli gençleri “Denizlerin yolunda düzene başkaldırmaya!” safları sıklaştırmaya çağırdılar. Faaliyet materyallerin tükenmesiyle bir saat içinde tamamlandı.

Liselilerin Sesi / Gebze

 

 

 

 

 

Saldırılar DLB’lileri yıldıramadı

 

Dikmen DLB, liselileri yeni mücadele döneminde örgütlenmeye çağırmak için 14 Eylül’de lise çevrelerinde yazılama ve afiş yaptı.

Sokullu Mehmet Paşa Lisesi bahçesinde afiş ve yazılama yapılırken okuldaki faşistler faaliyete müdahale etmeye çalıştılar. Okulu afiş ve yazılamalarla donatan DLB’liler okuldan uzaklaştılar. DLB’lileri takip eden faşistler parkta DLB’lilere taş ve sopayla saldırdı. Bir DLB’li, kafasında sopa kırılması sonucu yaralandı. DLB’lilere saldıranlardan birinin okul hademesi olduğunu öğrendi. DLB‘liler saldırının ardından parktaki gençler ile olay üzerine sohbet ettiler.

Saldırılar DLB’lileri yıldıramadı ve Hürriyet Anadolu Lisesi, Dikmen Lisesi etrafında “Erdal‘dan Berkin‘e sürüyor mücadele!”, “Yeni dönem başlıyor, mücadele büyüyor!” ve “Liseliler birliğe, DLB‘ye!” şiarlı yazılamalar yapıldı.

Liselilerin Sesi / Ankara


 
§