14 Şubat 2014
Sayi: KB 2014/07

Greif Direnişi, sınıf hareketinde eski ile
yeninin mücadelesidir!
Gelecek ve özgürlük mücadelesinde sonucu...
İşgalci Greif işçileri:
“Emeğimiz ve onurumuz için, kölelik zincirlerimizi kırıyoruz!”
“Zaferimiz işçi sınıfı adına kazanım olacaktır!”
“Buz kırılmış, yol açılmıştır!”
“Ölmek var dönmek yok!”
“DİSK yüzünü işçilere dönmelidir!”
Karaca-Narin Triko’da direniş!
AKP de gitsin,
düzen de yıkılsın!
Demokrasi paketleri
kervan olup geliyor
Oy istiyorlar...
Seçim yılı ve devrimci sınıf çizgisi
Toprağın belediyeleştirilmesi
ve belediye sosyalizmi
V.İ.Lenin
Sömürgecilikle mücadele BM’nin değil ezilen halkların işidir!
NATO işgali Afganistan’da ölüm saçıyor
Dünyada işçi sınıfı ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor
Suriyeli kadınlar
bataklığa sürükleniyor!
Devrimci politika ve örgütlenme ilişkisi
Devrim Okulları’nın
son dersleri
Sömürü düzeninde “insan” olmak
ya da olamamak!
“AKP için sonun başlangıcı oldu!”
“Sınıf savaşımına hazırlık yapacağız!”
Greif işçisi emeği ve onuru için ‘İŞGAL’de...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyada işçi sınıfı ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor

 

Yunanistan’dan Haiti’ye, Güney Afrika’dan Çin’e dünyanın dört bir yanında işçilerin grevleri, eylemleri sürüyor. Kapitalizmin bitmeyen krizleri, daha fazla kâr için sömürüyü katmerlendiren saldırıları sürüyor. Dünyanın dört bir yanında işçiler de eylemlerle saldırılara karşı direniyor, emeklerinin karşılığını almak için mücadele ediyor.

 

Yunanistan

Yunanistan sağlık emekçileri geçtiğimiz hafta 24 saatliğine greve gitti. Greve binlerce doktor ve hemşire katıldı. Greve katılan sağlık emekçileri sağlık alanında yapılan kesintileri ve işten çıkarmaları protesto ediyorlar. Grev nedeniyle hastaneler sadece acil servislerde hizmet verdi. Hükümetin “kemer sıkma” programı hastanelerin de kapanmasını öngörüyor.

İşsizliğin, yoksulluğun kol gezdiği Yunanistan’da emperyalist Troyka (AB, Avrupa Merkez Bankası, İMF) ile hükümetin işçi sınıfı ve emekçilere karşı amansız saldırıları sürerken, köylüler de üretemez duruma getirildi.

Kriz nedeniyle hükümetin köylüleri hedef alan yeni vergi yasa tasarısına karşı köylüler yollara barikatlar kurarak direnişe geçtiler. Hafta başında köylüler Selanik ve Atina yolunda yüzlerce traktörle barikatlar kurmuştu. Barikatlar ülke geneline yayılırken ülkenin ikinci büyük kenti Selanik’te ise kitlesel bir gösteri düzenlendi.

Köylü sendikaları haklarını almak için mücadelede kararlılığını sürdürürken, meslek örgütleri, kadın ve gençlere de eylemlere katılma, mücadeleye destek olma ve güçleri birleştirme çağrısı yapıyorlar.

 

Haiti

Karayip adası Haiti’de Ocak ayının sonunda öğretmenler kendilerine söz verilen yüzde 29 ve yüzde 57 arasındaki ücret artışı için greve gitmişti. Öğretmenlerin grevi askıya almalarına rağmen bir bölümü taleplerinde ısrar ediyor.

Eğitim emekçilerinin ardından bu kez alanlara tekstil işçileri çıktı. 30 bin tekstil işçisinin ücret artışı ve çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle bir süre önce düzenledikleri eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 35 sendikalı işçinin işten atılması üzerine işçiler, birkez daha sokaklara çıktı. Sınıf dayanışmasını yükselten işçiler, arkadaşlarının işbaşı yapmasını talep ediyorlar.

 

Güney Afrika

Güney Afrika’nın Rustenburg kentinde 3 bin metal işçisi, ücret artışı ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için greve başladı.

Irkçı yönetim 20 yılı aşkın süre önce yıkıldı ama sömürü ve baskı pervasızca devam ettiği için Güney Afrika’da gün geçmiyor ki, sokaklar protestolara sahne olmasın, grevler yaşanmasın. Bu ülkede halen günde ortalama 34 protesto eylemi gerçekleşiyor. Bu protestoların yüzde 5’ine saldıran polis ve devletin kolluk güçleri ile işçi sınıfı ve yoksul halk arasında militan sokak çatışmaları yaşanıyor. G. Afrika’da 2014 yılının daha başında olunmasına karşın en az 10 kişinin polis kurşunuyla katledildiği vurgulanırken yüzlerce kişinin temiz suya ulaşamadığı için öldüğü belirtiliyor.

 

Çin

Çin’in Fujian ilinde emekçi köylüler, bölgede kimya fabrikası kurulmasına karşı mücadele ediyor. Ocak ayı sonunda inşaatı devam eden fabrikayı kuşatan binlerce köylü, şantiyeyi ateşe verdi. Yangından itfaiye, polis araçları ve bazı ağır inşaat araçları da zarar gördü.

Kimya fabrikasının doğayı kirleteceğinden endişe eden bölge halkı, buna karşı kararlıkla mücadele ediyor.

 

Kamboçya

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de atık toplamadan sorumlu şirketi Cintri’de çalışan bini aşkın temizlik işçisi greve gitti. Asgari ücretin 160 dolara yükseltilmesini talep eden işçiler, şirketin çalışanlara ücretsiz iş elbiseleri dağıtmasını da istiyorlar. Kölece çalışma koşullarına maruz kalan işçilerin aylık ücretleri, sadece 65 dolar.

 

Fas

Bölge halkı, Alebban dağında Imiter Metal Ocakları’nda çıkarılan gümüş madeninin yarattığı çevresel ve toplumsal sorunlara karşı mücadele ediyor.

Bu bölgedeki ocaklar, Afrika’nın en zengin gümüş madeni kaynağı kabul ediliyor. Ancak maden çıkarıldıkça, Berberi halkının yaşadığı bölgenin suları çekilmekte ve bu kuraklığa neden olmaktadır. Bu nedenle bölge halkı, 2012 yılında gümüş madenine karşı blokaj eylemlerine başlamıştı. Gümüş üretimi 2012 yılında yüzde 40, 2013 yılında ise yüzde 30 düştü.

Madenin sahibi Kral Muhammed IV. olmasına rağmen mücadelede ısrar eden tarım emekçileri, yaşam kaynakları olan suyu savunmaya kararlı görünüyorlar.

 

İran

İran’da günlerdir Lastik Sanayi Comp ‘de çalışan yüzlerce işçi işten atılmaları protesto eylemlerini sürdürüyor. Eylemler, 26 Ocak’ta 600 işçinin gündelik işten atılmalara karşı greviyle başladı. Atılan işçilerin bir kısmı 15 yıldır aynı firmada çalışıyorlardı.

Uluslararası ekonomik ambargolar, yüksek enflasyon ve paranın değer kaybetmesi nedeniyle İran’da işsizlik ve yoksulluk hızla artıyor.

 

İspanya

İspanya’da bulunan dört fabrikasını kapatma kararı alan ve 1250 işçiyi işten çıkaracağını açıklayan Coca Cola İberian Partners’a karşı grev kararı alan işçiler, firmanın Madrid’deki merkezi önünde eylem yaptı. 4 Şubat’tan bu yana grevde olan işçiler, “Fabrika kapatmaya ve işçi çıkarmaya hayır!” yazılı pankart açarak, sloganları ile işçi kıyımını protesto ettiler ve emekçilerden Coca Cola ürünlerini boykot etmelerini istediler. Coca Cola İberian Partners ise işçilerin büyüyen öfkesine karşılık yeni teklifler sunuyor. İşçilerin tazminatlarını arttıracağını söyleyen şirket, çıkarılacak 1250 işçiden 500’ünün başka fabrikalara alınmasında kolaylıklar sağlanabileceğini söyledi. Ancak sendikalar firmanın bu teklifini reddetti. Kriz ile birlikte binlerce gösteriye sahne olan İspanya’da işsizlik oranı yüzde 26.

 

Brezilya

Geçen hafta Rio Belediye Başkanı Eduardo Paes, kamu ulaşım araçları biletlerine %9 zam yapıldığını açıklamıştı. 7 Şubat’ta yürürlüğe girecek zammı protesto için Candelaria katedralinin önünde toplanan emekçiler, metro ve otobüslerin yoğunlaştığı yere doğru yürüyüşe geçti. Zamlara karşı sloganlar atılan eylemde Dünya Kupası organizasyonuna da eleştirilerde bulunuldu. Eylemde FIFA organizatörlerin stadyumlarda kendileri için yüksek standart istemesine tepki gösterildi.

Akşam saatlerinde, Central do Brazil’in kalabalık olduğu sırada yapılan eylemde emekçiler, turnikelerin üzerinden atlayarak bilet makinelerini kırdılar. Polis, ücretsiz ulaşım hakkını kullanan emekçilere saldırdı. Polisin gaz bombalarıyla saldırısına emekçiler de molotofkokteylleri ile karşılık verdi. Çatışmalar neticesinde altı kişi yaralanırken, 20 kişi de gözaltına alındı.


 
§