24 Aralık 2005 Sayı: 2005/50 (50)
  Kızıl Bayrak'tan
  Emperyalist saldırganlığa karşı
komşu halklarla dayanışmayı
yükseltelim!
  17 Aralık eyleminin gösterdikleri
  Çelebi’nin gerçek yüzü ortaya çıktı
  Asgari ücretteki 30 milyonluk artış bir
kavga çağrısıdır
TÜSİAD patronlarının arsızlığı
Sevda Aydın yalnız değildir!
  Katliamcı polisler ödüllendirildi; Uğur’u unutturamayacaklar!
  19 Aralık katliamını protesto eylemlerinden...
  Şemdinli eylemleri...
Katil devlet hesap verecek!
  Ümraniye İşçi Kurultayı’nda Kurultay
Hazırlık Komiteleri
adına sunulan tebliğ
  Ortadoğu’da gelişmeler ve sermaye
düzeninin büyüyen açmazları /Orta sayfa
  Orhan Pamuk sevdası ve emperyalist
dünyanın ikiyüzlülüğü
  Orhan Pamuk: Burjuva demokratların yeni misyoneri
  Hedef genişleten
NATO dünya halklarını tehdit ediyor
  Hong Kong; Emekçiler emperyalist-kapitalist yağmaya karşı ayakta!
  Filistin halkı iradesini
emperyalist/siyonist zorbalara teslim
etmiyor
  Alman burjuvazisi polis devletine yönelik
adımlara hız veriyor
  “Emek” Partisi nereye?
  19 Aralık katliamı ve direnişi
  Ekim Gençliği’nden
  Basından...
  Mücadele Postası

Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın


 

Kızıl Bayrak'tan...

Asgari ücret açıklandı. Yoksulluk sınırının 1 milyarın üzerinde olduğu bu ülkede asgari ücretlilere reva görülen ücret 380 YTL. Asgari ücretin açıklanmış olması sınıf devrimcileri tarafından sürdürülen asgari ücret kampanyasının sona erdiği anlamına gelmiyor. Tam tersine bu komik zammın teşhir edilmesi üzerinden çalışmalara hız verilmesi, yeni araçların devreye sokulması, önceden yapılan planlalamarın asgari ücretin açıklanmış olması durumu gözetilerek gözden geçirilmesi gerekiyor. Tüm bu çalışmalarla bağlantılı halda ele alınması gereken temel konulardan biri ise yıllık ücret zamları olacak. Patronlar hiç şüphe yok ki yıllık zamlarda en üst sınırı, asgari ücreti baz alarak belirlemek isteyecekler.

11 Aralık günü gerçekleştirilen Ümraniye ve Topkapı, Yeni Bosna, Küçükçekmece kurultaylarından sonra 24 Aralık Pazar günü Büyükçekmece İşçi Kurultayı gerçekleşecek. Kurultay Prenses Düğün Salonu’nda saat 10:00’da toplanıyor. Büyükçekmece İşçi Kurultayı’nı Pendik, Kartal, Maltepe, Gaziosmanpaşa, Tersane işçileri kurultayları izleyecek.

***

19 Aralık 2000 tarihi herşeyden önce devrimci iradenin teslim alınamayacağını gösteren bir simgedir. Hafta boyunca Türkiye ve Avrupa’nın değişik yerlerinde 19 Aralık katliamı protesto edildi, devrimci tutsakların direnişi selamlandı. Eylem ve etkinlikler 25 Aralık Pazar günü düzenlenecek mitingle devam edecek. İstanbul’da gerçekleşecek mitingin toplanma yeri Numune Hastanesi önü saat 11:00. Yürüyüş sonrası saat 13:00’te miting Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak.

***

Bilindiği gibi gazetemizin yayınını bir süre önce bir gün öne aldık. Başlangıçta yaşanan bir takım küçük aksaklıkları saymazsak bu durum yayın düzenimizde herhangi bir zorlanma veya aksamaya yolaçmadı. Fakat Çarşamba günleri geç saatlerde gelen yazılar ya amaca uygun bir şekilde değerlendirilememekte ya da hiç kullanılamamaktadır. Bu nedenle tüm okur ve yoldaşlarımız, katkılarını Salı akşamına kadar mutlaka göndermelidirler. Aksi bir durumda gazetemizin baskıya yetişmesi zora girecektir. Tüm okur ve yoldaşlarımızdan bu hatırlatmayı dikkate almasını bekliyoruz.

***

Bu hafta yayınlanmayı düşündüğümüz Küçükçekmece, Topkapı, Yeni Bosna İşçi Kurultayı’nın haber, yorum ve değerlendirmesine bir kez daha yer sıkışıklığından dolayı yer veremiyoruz. Bir takım yazı ve eylem haberlerinin güncelliğinden dolayı bir  tercih yapmak durumunda kaldık. Ümraniye ve Küçükçekmece kurultaylarıyla ilgili metinlere önümüzdeki sayı yer vereceğiz.