01 Ocak 2016
Sayı: KB 2016/01

Düzenin açmazları derinleşiyor
İstikrar arayışına yeni model: “Başkanlık”
Örgütlü bir halk!
Kürdistan’da imha savaşına karşı direniş sürüyor
Düzenin AKP’si, AKP’nin düzeni!
Dincisi milliyetçi, milliyetçisi dincidir
İşçinin cebi hep delik!
Tek çıkar yol mücadele!
Otomotiv sektörü 2015’te rekor kırmış
Yol-İş Kayseri 1 No'lu Şube Genel Kurulu…
TKİP V. Kongresi toplandı!
Suudi rejiminin savaş kundakçılığı
Emperyalizmin kirli silahı: Mezhep savaşları
ABD’den İran’a yaptırım hazırlığı
Yalan tarihin yalancı aktarıcıları
Avrupa Devrimci Gençlik Birliği Kampı başarıyla gerçekleştirildi
Berkin’den Kürt illerine katleden devlettir!
Devrimci basın taraf olmayı sürdürecek
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kürdistan’da imha savaşına karşı direniş sürüyor

 

Sermaye devleti 2015’in son gününde olduğu gibi 2016’nın ilk günlerinde de Kürdistan’daki kirli savaşı ve katliamlarını sürdürdü. Özellikle özyönetim ilanlarının yapıldığı mahallelerdeki direnişi kırmak amacıyla her geçen gün saldırıların boyutu arttırılıyor. Tanklarla, toplarla mahalleleri kuşatan kolluk güçleri tam anlamıyla bir imha savaşı sürdürüyor. Silopi’nin Başak ve Barbaros mahallelerinde yaşayanlar zorla Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek bahçede bekletiliyor ve ilçeyi terk etmeleri için üzerlerinde baskı kuruluyor. Keza diğer ilçelerde de evler bombalanarak insansızlaştırma politikası sürerken Kürt halkının direnişi de kararlılıkla devam ediyor.

Saldırılar nedeniyle Cizre’de akrabasının evinde 18 gün boyunca mahsur kalan 50 yaşındaki Hediye Erden kaldığı eve top mermisinin isabet etmesiyle hayatını kaybetti. Gece saatlerindeki yoğun saldırı nedeniyle yaralanan 40 yaşındaki Cabbar Taşkın saldırılar nedeniyle sabah saatlerine kadar vurulduğu yerden alınamayarak hayatını kaybetti.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yeni yılın ilk gününde 45 yaşındaki Ömer Yalman silahla vuruldu. Gelen ambulansın geçişinin engellenmesi nedeniyle Yalman kan kaybından hayatını kaybetti.

Cizre’de katledilen bir gencin babası oğluna morgda işkence edildiğini ve gözlerinin çıkarıldığını belirterek davacı oldu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde polisin attığı roketin bir eve isabet etmesi sonucu evde bulunan 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Melek Alpaydıncı yaşamını yitirdi.

30 Aralık günü Cizre’de polisin başından vurduğu Kazım Tonğ, Batman’da tedavi gördüğü hastanede 4 Ocak’ta yaşamını yitirdi.

Cizre ve Silopi’deki saldırılara karşı 4 Ocak akşamı Şırnak kent merkezinde yapılan eyleme saldıran polis iki kişiyi katlederken saldırılar nedeniyle katledilenlerin cenazesinin alınmadığı belirtildi.

Şırnak merkezde Bahçelievler Mahallesi’nde 5 Ocak gecesi ateş açan polisler 19 yaşındaki Çetin Taşar'ı başından vurarak katletti.

Cizre’deki saldırılar nedeniyle 6 Ocak’ta beyaz bayraklarla Cudi Mahallesi’nden ayrılmak isteyen Goran ailesine ateş açan özel harekat polisleri 12 yaşındaki Bişeng Goran’ı başından vurarak ağır yaraladı. Ailesi tarafından Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan çocuk hastanede yaşamını yitirdi.

 

 

 

 

 

Kürt halkının üzerindeki ablukaya son!

 

Cumartesi Anneleri, gözaltında kayıplar için gerçekleştirdiği eylemlerin 562. haftasında (2 Ocak) Galatasaray Meydanı’nda buluşarak, kayıpların akıbetinin soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurulmasını talep etti.

Eylemde konuşan Cumartesi insanları devletin suçlarının devam ettiğini vurguladılar, devlet bu suçlarıyla yüzleşene kadar mücadelelerinin süreceğini ifade ettiler.

Basın açıklamasında Türkiye’de, adalete düşman bir rejimin hüküm sürdüğü söylendi. Taleplerinin takipçisi olmaya devam edecekleri belirtildi. Kürt kentlerindeki katliamların son bulması çağrısı yapıldı.
Taksim’de eyleme polis saldırısı

 

HDK-HDP İstanbul örgütlenmelerinin; son altı aydır Varto, Cizre, Silopi, Kerboran, Nusaybin, Derik, Yüksekova ve Sur’da sermaye devletinin gerçekleştirdiği saldırı ve katliamlara karşı direnen Kürt halkıyla dayanışmak için 3 Ocak’ta Taksim’de gerçekleştirdiği eyleme polis saldırdı.

Galatasaray Lisesi önünde eylem için toplanan kitle polisin “dağılın” tehditlerine rağmen basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın sonlandırılmasının ardından kitle sloganlarla dağılırken polis saldırısıyla karşılaştı. Plastik mermilerle saldıran polis yaklaşık 10 kişiyi gözaltına aldı. Görüntü almak isteyen basın emekçileri de polis saldırısından nasibini aldı.

Kadıköy’de polis engeli

Aynı saatte sloganlarla Boğa’da toplanan HDK ve HDP’lilerin eyleminin başlamasından önce kitleyi ablukaya alan polis sloganlar üzerine yalnızca basın açıklamasının okunması yönünde anons yaptı. Bunun üzerine polis barikatının önünde sloganlarla beklendikten sonra basın açıklaması okunarak eylem sonlandırıldı.

"Kirli savaşa ortak olma!"

 

Kürt illerinde süren katliamlar 3 Ocak akşamı Bursa Teleferik Mahallesi’nde protesto edildi.

Cemevi önünde başlayan eylemde mahalle içinde ajitasyon konuşmaları ve sloganlarla yürüyüş yapıldı.

Teleferik Meydanı’na gelindiğinde basın açıklaması okundu. Devletin sürdürdüğü kirli savaş protesto edildi, direniş selamlandı. “Bu katliama ortak olma, sessiz kalma!” denildi.

Eylemi BDSP, DHF ve Partizan örgütledi.

 
§