6 Kasım 2015
Sayı: KB 2015/41

Seçim oyununun kazananı sermaye düzeni oldu
Parlamenter hayaller ve iki sonuç
Seçimlerin ardından...
Patronlar: Önümüz açıldı
Düzenin seçim oyununda ayak oyunları
MGK: Devlet terörünün “yasal” koordinatörü
Basına baskı özgürlüğü dağıtıyor
G20 Zirvesi için lüks oteller ve gözaltı merkezi
Şakran’da Ankara Katliamı’na öfke
“Kazanana kadar direneceğiz”
“Taleplerimiz kabul edilene kadar fabrika önündeyiz”
MİB ‘Metal Fırtınası Sempozyumu’ düzenliyor
‘Kaleler düşerken’ yazısına cevap!
1 Kasım seçimleri
"Buz kırılmış, yol açılmıştır!"
Ekim Devrimi yol göstermeye devam ediyor!
Hegemonya krizi derinleşiyor
Mültecilik üzerine bir deneme!
Dış basında 1 Kasım değerlendirmeleri
Üniversite çalışmasında pratik bir deneyim üzerine
Kapitalizmin gençlere gelecek vaadi: İşsizlik
Devrimci Gençlik Birliği Türkiye Meclisi Sonuç Bildirgesi
Kadının tarihsel ezilmişliğinin ve köleliğinin en zorlu halkası: Din
Kadın cinayetleri devam ediyor
Kadınlar ve yağmurlar - K. Ehram
Devlet hapishanelerde daha da saldırganlaşıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MİB ‘Metal Fırtınası Sempozyumu’ düzenliyor

 

6 Aralık’ta İstanbul’daki Su Gösteri Sanatları Merkezi’nde düzenlenecek sempozyumda, metal direnişinin deneyim ve dersleri ile sendikalar ve metal işçilerinin hareketi ele alınacak. Ayrıca MİB’in mücadele programı ve hedefleri üzerinde durulacak.

Direnişçi işçilerin de katılacağı sempozyuma ilişkin açıklama yayınlayan MİB, “Metal fırtınanın o temiz rüzgarını ciğerlerimize çekmek için buluşuyoruz” dedi.

MİB’in sempozyuma ilişkin açıklaması şöyle:

Büyük direnişimizden öğrenerek geleceğe yürüyoruz...

Mayıs ayında Bursa Renault’ta çakılan kıvılcım büyük bir yangına dönüştü. Metal işçisi on yılları bulan baskı ve sömürü düzenine karşı MİB ile kenetlenerek ayağa kalktı. Çok sayıda kent ve sayısız fabrikaya yayılan direniş sermayeye ve onun kuklası olan işbirlikçi sendikaya karşı bir isyan oldu. Toplumun da büyük desteğini alan bu büyük direniş sadece metal işçisinin değil, işçi sınıfının ayağa kalkışıydı. 

34 yıl önce kendisine giydirilen deli gömleğini yırtıp atan metal işçisi, böylelikle tüm işçi sınıfı için yürünmesi gereken yolu gösterdi. Korku duvarları yıkıldı, işçi kendi kaderini eline aldı, kurullar ve komiteler kurdu, yasal ve fiziki ablukayı yıkıp ben varım dedi. Metal fırtınası halihazırda dinmiş gözükse de hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Metal işçisi ve onun lokomotifi olduğu işçi sınıfı artık boyun eğmeyecek. Hem hakları için sahnede olacak hem de ülkenin geleceğinde rolünü oynayacak. 

Tarihi bir önemi olan bu hareketi tam da bu önemine uygun bir anlayışla tartışmak, onu anlamak ve deneyimleriyle donanmak için sempozyumda buluşuyoruz. 

Metal fırtınanın o temiz rüzgarını ciğerlerimize çekmek için buluşuyoruz. 

Sınıf kavgasında daha güçlü ve yıkılmaz kaleler kurmak için buluşuyoruz. 

Metal İşçileri Birliği olarak tüm işçi kardeşlerimizi ve dostlarımızı sempozyuma katılmaya çağırıyoruz. 

Sempozyumda ele alınacak konu başlıkları şöyle: 

- 2015 görkemli metal direnişinin deneyimi ve kazanımları 

- Sendikalar ve metal işçileri hareketi 

- Metal İşçileri Birliği’nin mücadele programı ve hedefleri”

Sempozyum tarihi: 6 Aralık - Pazar

Saat: 14.00 

Yer: Su Gösteri Sanatları Merkezi

 

 

 

 

MİB afişlerine tahammülsüzlük

 

Metal İşçileri Birliği Ford Otosan fabrikasına dönük çıkarttığı afişlerle Ford Otosan işçilerine birlik çağrısı yaptı ve Türk Metal çetesinin oyunlarına karşı uyardı.

Ford MİB imzasıyla çıkartılan “Birliğimizle kazandık, birliğimizle kazanacağız!”, “Türk Metal’e kanma! Birliğini koru, güçlendir, kazan!” ve “MİB’li ol güçlü ol!” şiarlı afişler Gölcük’te büyük bir tahammülsüzlükle karşılandı. Afişlerin kısa süre içerisinde söküldüğü fark edildi.

Kızıl Bayrak / Kocaeli

 

 

 

 

MİB Gamak greviyle dayanışmaya çağırdı

 

Metal İşçileri Birliği 30 Ekim’de yaptığı bildiri dağıtımıyla, grevdeki Gamak işçileriyle sınıf dayanışmasını büyütmeye çağırdı. Sabah işe giriş saatinde İMES A Kapısı’nda ve Cuma namazı çıkışı İMES C Kapısı’nda bildiri dağıtılarak İMES ve Dudullu OSB işçilerine Gamak’ın sesi ulaştırıldı.

Bildiride Gamak işçisi kazanırsa işçi sınıfının kazanacağı, günün birlik ve dayanışma günü olduğu vurgusu yapıldı. Gamak grevinden haberler veren MİB, 1 Kasım seçimlerinde patronların sözcülüğünü yapan düzen partilerine verilecek cevabın mücadele olduğunu ifade etti.

Ardından Gamak işçilerini ziyaret eden Metal İşçileri Birliği grev hakkında bilgi aldı. Patron tarafından hala ses çıkmadığını ifade eden işçiler, birliklerini koruduklarını, patronun er ya da geç masaya oturacağını söylediler. İşçilerle anlamlı sohbetler gerçekleştiren MİB’liler, sendika bürokrasinin uğursuz rolü ve sınıf sendikacılığı üzerine sohbet ettiler. Çelik-İş Sendikası 2 No’lu Şube yöneticilerinin de olduğu sohbette Metal İşçileri Birliği, Çelik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu diğer fabrikalarda dayanışma eylemleri ve grev örgütlenmesi gerektiğini, ayrıca Gamak işçilerinin eylemli bir şekilde grevi sürdürmesi gerektiğini vurguladılar. Sendikacılar ve işçiler ise bu söylenenlerin anlamlı olduğunu ama daha ileri zamanlarda yapılacak şeyler olduğunu düşündüklerini belirttiler.

Kızıl Bayrak / Ümraniye


 

 

 


MİB: Ermenek katliamının hesabı sorulacak!

 

Metal İşçileri Birliği (MİB), Ermenek katliamının birinci yıldönümü vesilesiyle Facebook sayfasından açıklama yaptı. 18 madencinin öldürüldüğü katliamı unutmadıklarını belirten MİB, “bu sömürü çarkı kırılmadan bize hep açlık, bize yoksulluk, bize ölüm düşecek” ifadelerini kullandı. MİB’in açıklaması şu şekilde:

Ermenek katliamını unutmadık, unutturmayacağız!

Ermenek’te bir yıl önce 18 madencinin öldü-rüldü-ğü maden katliamını unutmadık! Kaza değil cinayetti, kader değil katliamdı!

İş güvenliğinin sağlanmadığı, denetimlerin yapılmadığı maden ocaklarına, daha fazla kâr, daha fazla sömürü için yollandı ve hala yollanıyor işçiler...

Patronları, sermayedarları koruyan, işçileri ölümüne çalıştıran, onlara açlık ve yoksulluğu reva gören bu sömürü çarkı kırılmadan bize hep açlık, bize yoksulluk, bize ölüm düşecek..

“Oğlum yüzme bilmezdi” diyen, madendeki su daha hızlı boşalsın diye hortumların geçtiği yerdeki toprağı tırnakları ile kazıyan anaların, yırtık kara lastikleri devlet ve sermayenin utancı olan babaların, babasız kalan çocukların, hayat arkadaşını yitiren kadınların, ölüme gönderilen ve hala gönderilmekte olan işçilerin hesabını soracağız, parçalayacağız bu sömürü düzenini!

Ermenek katliamının hesabı sorulacak!”

 
§