6 Kasım 2015
Sayı: KB 2015/41

Seçim oyununun kazananı sermaye düzeni oldu
Parlamenter hayaller ve iki sonuç
Seçimlerin ardından...
Patronlar: Önümüz açıldı
Düzenin seçim oyununda ayak oyunları
MGK: Devlet terörünün “yasal” koordinatörü
Basına baskı özgürlüğü dağıtıyor
G20 Zirvesi için lüks oteller ve gözaltı merkezi
Şakran’da Ankara Katliamı’na öfke
“Kazanana kadar direneceğiz”
“Taleplerimiz kabul edilene kadar fabrika önündeyiz”
MİB ‘Metal Fırtınası Sempozyumu’ düzenliyor
‘Kaleler düşerken’ yazısına cevap!
1 Kasım seçimleri
"Buz kırılmış, yol açılmıştır!"
Ekim Devrimi yol göstermeye devam ediyor!
Hegemonya krizi derinleşiyor
Mültecilik üzerine bir deneme!
Dış basında 1 Kasım değerlendirmeleri
Üniversite çalışmasında pratik bir deneyim üzerine
Kapitalizmin gençlere gelecek vaadi: İşsizlik
Devrimci Gençlik Birliği Türkiye Meclisi Sonuç Bildirgesi
Kadının tarihsel ezilmişliğinin ve köleliğinin en zorlu halkası: Din
Kadın cinayetleri devam ediyor
Kadınlar ve yağmurlar - K. Ehram
Devlet hapishanelerde daha da saldırganlaşıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Düzenin seçim oyununda ayak oyunları

 

Plakasız araçlar, sahte oylar,
ıslak imzalı tutanaklar...

7 Haziran'da olduğu gibi, plakasız araçlar bu seçimde de kendisini gösterdi. Antalya, İstanbul Kocamustafapaşa ve İzmir Menemen’de okulların bahçesinde plakasız araçlar görüldü.

Gölbaşı Zübeyde Hanım Kız Teknik Lisesi 1172 numaralı sandıkta sandık kurulu üyeleri zarfları damgalamadan kendi oylarını kullandı. Üyeler, “sandık açılınca kendi zarflarımızı damgalar geçerli sayarız” diye tutanak tuttular. 1176 numaralı sandıkta sandık başkanı müşahitleri sınıfa almadı.

Keçiören Hayri Erişen İlkokulu’nda 3314 numaralı sandıkta sandık listesinde ismi bulunmayan iki kişiye oy kullandırıldı. Tutanak tutuldu.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda Dilan Çiftçi adlı HDP sandık görevlisi, “Telefonunda HDP amblemi var” gerekçesiyle okul dışına çıkartılarak darp edildi.

Dikmen'deki İlker Turan Fevzioğlu İlkokulu’nda ise silahlı sandık görevlileri olduğu bildirildi.

Esenyurt İBB Prof. Dr. Sebahattin Zaim İlkokulu’nda 1449 No’lu sandıkta önceden hazırlanmış ıslak imzalı sandık tutanakları bulundu, imha edildi.

Eskişehir Dr. Halil Akkurt Ortaokulu’nda AKP’liler 2 Oy ve Ötesi müşahidini sınıftan çıkardı.

İstanbul Altunizade Hafize Özal İÖO’nda üzerinde YSK amblemi olmayan 100’e yakın zarf bulundu.

İstanbul’un birçok ilçesinde seçmen kayıtlarının silindiği ortaya çıktı. 7 Haziran genel seçimlerinde YSK seçmen kaydı listesinde kaydı olan ancak hiçbir neden gösterilmeden isimlerinin silindiği ortaya çıkan birçok kişi oylarını kullanamadı.

Eskişehir Cumhuriyet İÖO’da polis, müşahitlere engel olurken, GBT dayatmasında bulundu.

Samsun Recep Tanrıverdi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 1040 nolu sandıkta 20’ye yakın kişiye verilen pusulalar mühürsüz çıktı.

Adana’da Şakirpaşa'daki Seyhan Belediyesi İlkokulu’nda, AKP’nin asil üyelerinin 2 ayrı sandıkta oy kullandıkları tespit edildi.

Mersin Toroslar ilçesine bağlı Eyüp Aygar Anadolu Lisesi’nde HDP sandık görevlilerini ve müşahitlerini okuldan çıkarmak isteyen polisin halka ve sandık görevlilerine silah çektiği iddia edildi. Akdeniz ilçesinde oy kullanmaya giden Rahmi Sarıca polis tarafından gözaltına alındı.

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan Saadet Emir İÖO'da HDP adına okul sorumlusu olan Nermin Sevim gözaltına alındı.

Kürdistan’da polis, asker,
Hüda-Par ve korucu baskısı

Kürdistan’ın bir dizi bölgesinde polis ve askerler bizzat oy kullanılan okullarda yer alırken adeta terör estirmeye çalıştı. Ağrı’nın Patnos ilçesinde sandık başkanlarına zorla “Koruma talebi” dilekçeleri imzalatmaya çalışan polisler, “dilekçeleri imzalamazsanız güvenliğinizi sağlayamayız” tehdidinde bulundu. Doğubayazıt’taki sandık başlarında bekletilen polisler ise oy kullananların isimlerini teker teker not aldı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Helevis (Akocak) Köyü'nde oy kullanılan okula gelen Jandarma Komutanı, Hakkari Valiliği’nin talimatı olduğu iddiasıyla seçmen listesini aldı. Bajirgeh (Esendere) beldesi ve köylerinde ise sabah saatlerinden itibaren elektrikler kesildi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde aralarında Mevlana, Fatih ilkokuları ve 1 Eylül Anadolu Lisesi’nin de bulunduğu birçok okulda polis, yasaya aykırı bir şekilde seçmenleri seçmen kâğıdını ve kimliğini kontrol ederek okullara alırken Bağlar’da sabah saatlerinden itibaren elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi. Diyarbakır İkinci Sınıf Emniyet Müdürü Yardımcısı Alattin Akman, geldiği Bağlar ilçesi Yunus Emre Mahallesi’nde bulunan Kazım Karabekir Orta Okulu’nda kendini kaymakam olarak tanıtarak müşahitlere sözlü saldırıda bulundu.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Tepeköy’de (Xirabêripin) Hüda-Par üyeleri, toplu oy kullanmak üzere köy sakinlerinden zorla kimliklerini toplamaya çalışırken buna karşı çıkan köylüler ile Hüda-Par üyeleri arasında gerginlik çıktı. Üçok (Babek) Köyü'nde ise korucular tehdit ettikleri köy halkını açık oy kullanmaya zorladı. HDP sandık görevlilerinin itirazlarına rağmen açık oy kullanma işleminin Jandarma gözetiminde devam ettiği bildirildi.

Urfa’da Viranşehir’e bağlı Yeşilaliç Mahallesi muhtarı, beraberindeki yaklaşık 100 kişilik bir grupla HDP’nin sandık görevlilerine saldırarak darp etti. Yolbilen Mahallesi’ndeki HDP’nin resmi sandık görevlisi Vedat Erdemci, AKP’liler tarafından darp edildi.

Urfa’nın Eyubiye ilçesindeki Ulu köy İlköğretim Okulu’nda sahte oy kullanmak isteyen AKP’lilere izin vermeyen sandık başkanı İ.Ş.’nin, AKP’liler tarafından darp edildiği belirtildi. Haliliye’de ise İMKB Çok Programlı Lisesi’nde sandık bölgesinde HDP’nin 2 müşahidini alıkoyan polislerin, müşahitleri tehdit ettikten sonra serbest bıraktığı öğrenildi.

Siverek Hemam Vêran (Hamam Veren) Mahallesi’nde HDP’nin sandık görevlisinin AKP’lilerin saldırısına uğradığı ve başından yaralandığı öğrenildi. Halfeti ilçesinde 7 Haziran seçimlerinde oy kullandıkları okullara giden bazı seçmenlerin seçmen listesinde isminin olmadığı öğrenildi. Muhtarların da seçim öncesi dağıtması gereken seçmen pusulalarını dağıtmadığı, bu yüzden karışıklığın yaşandığı belirtildi. Merkez Haliliye ilçesindeki Mehmet Saçlı Ortaokulu’nda ise polisin HDP’li müşahitleri okula almadığı iddia edildi.

Urfa merkez Eyubiye ilçesine bağlı Cudeyde (Yeniköy) Mahallesi’nde çekildiği tespit edilen fotoğraflarda, Felhan soyadlı kişilerin, seçim sandığını evine götürdükleri ve AKP’ye basılı her oy pusulasından sonra fotoğraf çektiği görüldü.

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde merkez ve Dilektepe ile İnlice köylerinde açık oy kullanımına itiraz eden HDP Sincik İlçe Başkanı Hacı Sevindi’nin AKP’liler tarafından darp edildiği öğrenildi.

Antep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Abdullah Kepkep Okulu’nda HDP sandık görevlisi Ahmet Dağ, polislerce gözaltına alındı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Hüseyin Hüsnü Tekışık Okulu’nda bulunan 1005 nolu sandıkta AKP’li Nurattin Bingöl, oy kullanmaya gelenlerin kimliklerini toplayarak AKP’ye oy vermelerini istedi.

Bingöl merkeze bağlı Kumgeçit, Uzundere, Sudüğümü, Alatepe, Yenibaşlar köyleri, Genç ilçesine bağlı Bayırlı ve Balgöze köyleri ve Solhan ilçesine bağlı Aksakal, Hazerşah ve Kale köylerinde toplu oy kullanıldı. Korucular tarafından kadınların oyları kullanılırken, imzaların tek elden atıldığı öğrenildi.
Batman’ın Sason ilçesinde seçimleri takip eden yabancı gözlemcilerin şoförü Veysi Baltaş, daha önce bir arama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Oy verme bitti, hileler bitmedi

7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi yine oy sayımının yapıldığı çok sayıda merkezde elektrikler kesildi. İstanbul’un Şişli ilçesinde, Bandırma Haydarçavuş Mahallesi’nde, Şırnak merkezde, Van Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde, Diyarbakır Ali Gaffar Okan ve Cahit Sıtkı Anadolu liselerinde ve daha birçok merkezde oy sayımı yapılırken elektrikler kesildi.

Bitlis Mutki’ye bağlı Üstyayla Köyü’nde 29 seçmenin olduğu sandıktan 45 oy çıkması, YSK’nın açıkladığı oy oranlarıyla sandık tutanaklarındaki oy oranlarının birbirini tutmadığı belirtilirken YSK seçim sonuçlarına erişimi engelledi.

 
§