27 Şubat 2015
Sayı: KB 2015/08

Kitlelerin devrimci isyanı engel tanımaz!
Sermayenin yasa ve yasaklarına karşı fiili-meşru mücadeleye!
İç Güvenlik Paketi'ne karşı emekçiler sokağa çıktı
Faşist zorbalığa karşı eller şaltere!
Türkiye’nin “eğit-donat” hevesi
‘Kahramanlık destanı’nda IŞİD parmağı
Türk-İş hava boşaltıyor
Yol-İş Genel Kurulu ve gösterdikleri
Haribo’da taşeron sistemi
Polis devleti için grev yasağı
Maltepe’de işgale polis saldırısı
Kamu Emekçileri Forumu işleyiş ve ilkelerini belirledi
Kadın sorunu tarihsel ve toplumsal bir sorundur - H.Fırat
Kürt hareketinin kısır döngüsü ve devrimci çıkış
Troyka'nın paketi Syriza'nın zaferi mi?
Almanya: Refah toplumu masalının sonu
Ev içi emek tartışmaları üzerine
'Kadınlar Özgecan için sokakta'
AKP sorunu çözdü
Üniversitelerde faşist terör!
DLB: 9-13 Mart Berkin Elvan Haftası
Liseli gençlik deneyim kazanıyor
Türkiye'de ol(ama)mak
Nadejda Krupskaya geleceğe ışık tutuyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Maltepe’de işgale polis saldırısı

 

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Dev Sağlık-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan işçiler 25 Şubat günü yönetim binasını işgal ettiler.

80 gündür devam eden direnişte işe geri alınma taleplerine kayıtsız kalınması üzerine işgal eylemine başvuran işçiler saat 08.00 sularında hastane yönetim binası olan köşke gelerek işgale başladı. ‘Sendika haktır, engellenemez!’ pankartıyla bir grup işçi kapı önünde beklerken 20 kadın işçi de “Atılan işçiler geri alınsın” pankartını ikinci katın balkonundan sallandırdı.

Polis işgalin bitirilmesi için ‘uyarı’ yaparken direnişçiler sloganlar atarak bekleyişini sürdürdü. İşçiler rektörün gelmesini ve kendileriyle görüşmesini talep etti. Bir süre sonra eyleme saldıran çevik kuvvet polisleri aralarında DİSK Genel Sekreteri ve Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 35 işçiyi yaka paça gözaltına aldı.

Polis saldırısında bir işçinin kolu çıkarken, kadın işçilerden birkaçı da acile kaldırıldı. Kolu çıkan işçi ise darp raporu aldı. 10’u kadın olmak üzere toplam 35 işçinin ise gözaltında, ifade alma işlemleri yapıldı.

Hastane işçileri işe geri alınma talepleri için gerçekleştirdikleri eyleme azgınca saldıran polisin terörüne karşı saat 12.30’da hastane önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çeşitli emek ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin destek verdiği basın açıklamasının ardından akşam saatlerinde ise yürüyüş gerçekleştirildi. Yüzlerce işçinin katıldığı yürüyüşte DİSK yöneticileri ve bağlı sendikaların yöneticileri de yer aldı.

Saldırıya protesto

Saat 17.30’da hastane önünde toplanan işçiler, hastane çevresinde yürüyüş gerçekleştirdikten sonra Maltepe Meydanı’na gelerek burada basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında, sözkonusu işçiler olunca devletin saldırmakta tereddüt etmediği dile getirildi.

Yürüyüş boyunca “Direne direne kazanacağız!”, “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganları öfkeyle atıldı.

Eyleme DİSK Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, TTB, BDSP, KP, HDP, Halkevleri, Partizan, Kaldıraç, SDP ve Eğitim Sen 5 No’lu Şube de destek verdiler.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

“Kimin yanında olduklarını gördük”

 

Gözaltına alınan işçiler işgal eylemini, polis saldırısını ve gözaltı sürecini gazetemize anlattılar:

Zeki Demirel: Dün gece (24 Şubat) nöbette kalan kadın işçi arkadaşlar işgal kararını almışlar. Bize erken saatte kahvaltı yapacağımızı mesaj attılar. Sabah erken saatte geldiğimizde eylem kararını öğrendik ve kahvaltıdan sonra işgal eylemini gerçekleştirdik. İşgal boyunca sloganlarla bekleyişimizi sürdürdük. Bu sırada hastane dekanı ve müdürü yanımıza geldi. Taleplerimiz ve rektörle görüşme isteğimizi belirttik.

Biz rektörü beklerken polisin azgınca saldırısına maruz kaldık. Saldırı esnasında bir işçi arkadaşımızın kolu çıktı. Sözde her fırsatta işçilerin ve ezilen halkların yanında olduklarını söyleyenlerin bizlerin bu haklı mücadelesinde nasıl azgınca saldırdıklarını ve kimin yanında olduklarını görmüş olduk. Gözaltı boyunca sabahtan akşama kadar çevik otobüslerinde bekletildik. Bizlerin, işçilerin yan yana gelmekten başka bir çaremiz yoktur. Ancak birlikte mücadele edersek bu saldırıları göğüsleyebiliriz.

Azgın saldırıya maruz kaldık”

Nilüfer Akkaya: İşgal eyleminin kararını biz arkadaşlarla birlikte aldık ve sabah erken saatlerde işgal eylemini gerçekleştirdik. Birlik ve beraberlik içerisinde sloganlarla bekleyişimizi sürdürürken hastane yönetimi ile görüşme talebimizi ilettik ama saldırıyla karşılaştık.

Polisler bugün bize resmen saldırdılar. Sözde halktan yana olduklarını söyleyenlerin azgın saldırısına maruz kaldık. Son olarak, yıllardır birlikte çalıştığımız doktorların, hemşirelerin bize karşı olan tutumlarını da kınıyoruz. Bizler gözaltına alınırken onlar kendi aralarında konuşup kamera çekimi yaptılar. Onların bu tutumunu bir kez daha kınıyoruz.

Kızıl Bayrak / Kartal

 
§