15 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/33

ABD emperyalizmi
IŞİD’e savaş mı ilan etti?
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları üzerine
Acıların eskimediği Türkiye’de Erdoğan ‘unutun’ diyor!
Gelin canlar bir olalım, devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütelim!
KCK’nin ulusal birlik çağrısı ve gerçekler!
Meslek lisesi “sömürü” meselesi
Çöllolar’da iş bırakma kazanımla bitirildi!
İncirlik Üssü’nde
coşkulu işçi eylemi
Göçüğün yaşandığı ocak kaçakmış!
MİB MYK Ağustos ayı toplantısı sonuçları

Metal TİS süreci ve
öncü metal işçilerinin görevleri!

Birleşik Metal’in toplu sözleşme taslağına ilişkin görüşlerimiz…

İzmir’de MİB faaliyetleri

Bosch ve Vestel’e
uyarı mektubu

Politik gençlik hareketi geleneği - H. Fırat
Ezidiler: 72 fermana direnen halk - M. Ak
Müslümanlara ağlak, Ezidilere muğlâk AKP politikası - K. Ehram
Almanya’da Ezidilerle dayanışma eylemleri
“Yarın koşullar daha iyi olacak!” - T. Kor
IŞİD projesi ve Kürtler
Arjantin’de matbaa işçilerinden işgal!
Festivalimiz saldırılara karşı
direnişi büyütme ve örgütlenme çağrısıdır!
Alnımızda kömür karası, dilimizde direniş ezgisi...
DGB’liler hesap sormaya çağırdı!
Emekçilerin anlatımıyla Kızıl Bayrak...
Kadına yönelik şiddete karşı örgütlü mücadeleye!
Küresel ısınmaya karşı önlem aldatmacası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de MİB faaliyetleri

 

Türk Metal’in satış sözleşmesini açıklamasıyla birlikte mücadele çağrıları 11 Ağustos’ta Çiğli AOSB ve bölgedeki demir çelik işçilerine ulaştırıldı.

İlk olarak demir çelik fabrikalarında çalışan işçilerin Balatçık ve Asarlık servis duraklarında dağıtım yapıldı. 08.00/16.00 vardiyası işçilerine “MESS Grup TİS sürecini kazanmak için” şiarıyla çıkan taslak ve talepler broşürü verildi.

Aynı zamanda Çiğli AOSB’de bulunan MESS Grup TİS kapsamındaki Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Schneider fabrikasında 07.00/15.00-15.00/23.00 vardiyası işçilerine dağıtım yapıldı.

Yine bir diğer örgütlü fabrika olan ZF Lemförder ve İzmir Senkromeç fabrikalarına da MESS’e ve sendikal bürokrasiye karşı ortak mücadele çağrıları ulaştırıldı. MESS Grup TİS broşürü ile Türk-Metal çetesinin açıklamış olduğu satış taslağının teşhirinin yapıldığı bildiriler dağıtıldı.

Senkromeç dağıtımında fabrika temsilciliği yapan bir kaç işçinin engelleme girişimine rağmen işçilerin broşürleri ilgiyle aldığı gözlemlendi.

Dağıtımlarla Metal İşçileri Birliği’nin alternatif talepleri Türk Metal ve Birleşik Metal-İş üyesi işçilere ulaştırıldı.

Cevher Döküm işçilerine mücadele çağrısı

Türk Metal’in işçi sınıfına ihanetinin devamı olan yeni sözleşme taslağı üzerine hafta boyu çalışma yürüten Metal İşçileri Birliği bildirilerini Türk Metal üyesi işçilere ulaştırmaya devam ediyor.

Çiğli AOSB’de bulunan MESS Grup TİS kapsamındaki ve Türk Metal’in örgütlü olduğu Cevher Döküm fabrikasında 12 Temmuz’da 07.00/15.00 ve 15.00/23.00 vardiyası işçilerine dağıtımlar yapıldı.

MESS Grup TİS broşürü ile Türk Metal çetesinin açıklamış olduğu satış taslağının teşhirinin yapıldığı bildirilerin dağıtımına işçiler ilgiyle karşılık verdi. Dağıtım sırasında Türk Metal fabrika baştemsilcisine ve çevrede biriken işçilere taslak üzerine MİB’in yaklaşımı ve değerlendirmeleri aktarıldı.

Bu bağlamda Türk Metal taslağının kabul edilemeyeceği ve henüz müdahale etmek için geç kalınmadığı belirtildi. Baştemsilci işçilerle TİS toplantıları yapıldığını ve seçilen temsilcileri Ankara’ya gönderdiklerini, taleplerini de sendika merkezine ilettiklerini söyleyerek sözleşmeyi savundu. Bunun üzerine MİB olarak durumdan haberdar olunduğu ve Ankara’daki toplantılardan işçilerin sunduğu hiçbir maddenin onaylanmadığı, tam tersi genel merkez yönetiminin hazırladığı sözleşmenin onaylandığı bununla birlikte işçilere ‘sadece itaat’ koşulunun dayatıldığı vurgulandı. Dağıtım sırasında işçilerin MİB faaliyetçilerinin konuşmalarını desteklediği gözlemlendi.

MİB faaliyeti kapsamında ayrıca Buca Üç Kuyular, Kozağaç ve Gediz hattı boyunca sabah saatlerinde de işçi servis duraklarında bülten dağıtımları yapıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Küçükçekmece’de işçi toplantısı

 

İşçilerin Birliği Derneği, 8 Ağustos’ta gerçekleştirdiği işçi toplantısında işçi sağlığı ve iş güvenliği gündemini tartıştı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nden Murat Çakır’ın katılımı ile gerçekleşen toplantı canlı bir atmosferde geçti. Çakır’ın işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili genel bir aktarım yapmasının ardından toplantı sohbet şeklinde ilerledi. DLB’li meslek lisesi öğrencilerinin de katıldığı toplantıda staj yaptığı Filli Boya fabrikasında iş cinayetine kurban giden meslek lisesi öğrencisi Oğuzhan Çalışkan da anıldı.

Konuşmalarda kapitalizm içerisinde işçi sağlığı ve iş güvenliğinin nasıl patronların kâr hırsına kurban edildiği üzerinde duruldu. Yakın zamanda yaşanan Soma Katliamı üzerinden de yaşanan işçi katliamları tartışıldı. Katılımcıların kendi fabrikalarında yaşadıkları üzerine örnekler vermesi ile ilerleyen toplantıda işçi sağlığı ve iş güvenliği hakkının kazanılmasının tek yolunun mücadele etmekten ve örgütlenmekten geçtiği vurgulandı. Ayrıca kapitalist sistem içerisinde hiçbir zaman işçi cinayetlerinin ve işçileri sakat bırakan göz göre göre gerçekleşen kazaların gerçek anlamıyla son bulamayacağı, bunun ancak sosyalizmle gerçekleşeceği söylendi.

Toplantı, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda İşçilerin Birliği Derneği’nin işçilerin başvurduğu bir merkez haline gelmesi için nelerin yapılabileceğinin tartışılmasının ardından sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Küçükçekmece

 
§