15 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/33

ABD emperyalizmi
IŞİD’e savaş mı ilan etti?
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları üzerine
Acıların eskimediği Türkiye’de Erdoğan ‘unutun’ diyor!
Gelin canlar bir olalım, devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütelim!
KCK’nin ulusal birlik çağrısı ve gerçekler!
Meslek lisesi “sömürü” meselesi
Çöllolar’da iş bırakma kazanımla bitirildi!
İncirlik Üssü’nde
coşkulu işçi eylemi
Göçüğün yaşandığı ocak kaçakmış!
MİB MYK Ağustos ayı toplantısı sonuçları

Metal TİS süreci ve
öncü metal işçilerinin görevleri!

Birleşik Metal’in toplu sözleşme taslağına ilişkin görüşlerimiz…

İzmir’de MİB faaliyetleri

Bosch ve Vestel’e
uyarı mektubu

Politik gençlik hareketi geleneği - H. Fırat
Ezidiler: 72 fermana direnen halk - M. Ak
Müslümanlara ağlak, Ezidilere muğlâk AKP politikası - K. Ehram
Almanya’da Ezidilerle dayanışma eylemleri
“Yarın koşullar daha iyi olacak!” - T. Kor
IŞİD projesi ve Kürtler
Arjantin’de matbaa işçilerinden işgal!
Festivalimiz saldırılara karşı
direnişi büyütme ve örgütlenme çağrısıdır!
Alnımızda kömür karası, dilimizde direniş ezgisi...
DGB’liler hesap sormaya çağırdı!
Emekçilerin anlatımıyla Kızıl Bayrak...
Kadına yönelik şiddete karşı örgütlü mücadeleye!
Küresel ısınmaya karşı önlem aldatmacası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Çöllolar’da iş bırakma kazanımla bitirildi!

 

Grev hakkı Bakanlar Kurulu kararıyla gasp edilen Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne bağlı Çöllolar Kömür İşletmesi’nde çalışan işçiler, TİS’in imzalanmamasını bahane eden patrona karşı ücret artışı talebiyle fiili eyleme başlamıştı.

6 gün boyunca işbaşı yapmayan işçiler baskı altına alınarak işletmeden çıkışlarına izin verilmemişti. Patron ikinci bir hamle olarak eylemdeki 120 işçiyi işten çıkarttığını açıklamıştı. İşçilerse yılmadan eyleme devam etmiş, aileleri de şirket önünde destek eylemi düzenlemişti.

İş bırakma eyleminin 6. gününde (13 Ağustos), işçilerin taleplerine karşılık veren şirketin anlaşmayı kabul etmesiyle eylem sonlandırıldı.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası’nın yetkili olduğu işletmede sendika temsilcisi olan Basri Koca ve Fevzi Kıllı dışında tüm işçilerin geri alınması ve ücret artışı talebi kabul edildi. Temsilcilerin işten atılmasının sendika bürokratları tarafından onaylandığı, işçilerin de bunu kabul ettiği ifade ediliyor.

 

 

 

 

Şener Furuncu açlık grevinde

 

Ağaç-İş Sendikası’nın örgütlü bulunduğu Yıldız Entegre Fabrikası’nda sendika genel merkezinin şubeden habersiz toplu sözleşmeyi imzalaması ve yine sendikanın örgütlü bulunduğu Yıldız Sunta Fabrikası’nda 47 işçinin işten çıkarılması üzerine direnişe geçen Ağaç-İş Sendikası'na üye işçiler günlerdir fabrika önünde eylem yapmıştı. Sendika yönetimi şimdi de açlık grevi yapma kararı aldı.

Alınan karar gereği Ağaç-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, fabrika yönetiminden kendilerine muhatap bulana kadar ve kent yöneticileri yaşananları duyana kadar açlık grevi yapacağını söyledi. Şimdilik sadece kendisinin açlık grevi yapacağını belirten Şener Furuncu, “Biz fabrika yönetiminden bir muhatap bulmak ve kent yöneticilerinin bizlerin sesini duymasını ve bizleri fabrika yönetimiyle biraraya getirmesini istiyoruz. Bir sonuç alana kadar açlık grevim devam edecek” dedi.

Caner Aktan / Kocaeli

 

 

 

 

Kent Gıda’da sendikaya tepki sürüyor

 

Tek Gıda-İş Genel Merkez yöneticileri, Gebze Şube yöneticileri ve temsilciler 7 Ağustos’ta işçilere hiçbir açıklama yapmadan patronla görüşmeye gitti ve işçilere danışmadan sözleşmeyi imzaladı.

İşçilere sözleşmenin imzalandığına dair bilgi gelmesinin ardından işçiler tepkilerini ortaya koydular. Genel merkez yöneticilerinin gelmesini talep eden ve gelene kadar içeri girmeyeceklerini ifade eden işçilere, herhangi birinin gelmeyeceği, boşuna beklememeleri söylendi. Bunun üzerine tepkileri artan işçiler “Sendika istifa!” sloganı attılar.

İşçilerin tepkisi dindirilmeye çalışıldı ve evlerine dağıtıldı. 8 Ağustos sabah vardiyası ile de işçiler çalışmaya başladılar. Birçok işçi sendikanın işçilerin referandum ile ortaya koydukları iradeyi tanımamasına ve işçilere sözleşme imzalanmadan önce danışmamalarına tepkili.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Deva işçilerinden uyarı eylemi

 

Deva İlaç’ta işçiler direnişlerinin 40. gününü geride bıraktılar. Çerkezköy OSB Deva İlaç Fabrikası’nın önünde direnişlerini sürdüren işçiler 13 Ağustos’ta yaptıkları eylemle seslerini İstanbul’da merkezi bulunun Deva Holding önüne taşıdılar.

Sendikal faaliyet yürüttükleri nedeniyle işten çıkarılan işçi sayısı 12 olurken, işten atma saldırısı karşısında direnişlerini sürdüreceklerini söyleyen işçiler, Deva patronunun Petrol-İş Sendikası’nı muhatap almak zorunda olduğunu belirttiler.

Basın açıklaması yapan Petrol-İş Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar sendikalı işçilere yönelik baskı ve işten atmaların sürdüğünü, işyerinde baskıların ve işten atma saldırısının son bulması için yaptıkları bu eylemin bir uyarı niteliği taşıdığını ifade etti. Yaşar, “bizleri muhatap almadığınız takdirde iş durdurmasını biliriz” diye konuştu. Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

Kızıl Bayrak / Trakya

 

 

 

 

Etibor işçileri eylemde

Bandırma’da kurulu bulunan Eti Maden İşletmeleri Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları’nda çalışan Petrol-İş Sendikası üyesi 200 işçi, çalışma şartlarının düzeltilmesi için fabrika sahası içerisinde yürüyüş düzenledi. Kötü yemeklere ve dağınık servislere isyan eden işçiler, idari bina önüne yürüyerek sloganlarla taleplerini dile getirdi. İşçiler daha sonra fabrika önüne yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Petrol-İş Sendikası Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayhan, “Ekmeğimiz ile oynayanların ekmeği ile oynarız. Sözleşme masasında 4 çeşit yemek istedik. Biri çorba olacak dediler, kabul ettik. Ama biz nereden bilelim işçilerin çorbasıyla, aşıyla oynadıklarını. Bizler davranış biçimlerinin değiştirilmesini, idari izinlerin düzenlenmesini istiyoruz. En önemlisi insanca muamele istiyoruz” ifadelerini kulandı. Kayhan, çalışma koşulları düzeltilene dek eylemlerinin süreceğini, servis şartlarında düzelme olmadığı takdirde eve yürüyerek gideceklerini kaydetti.


 
§