15 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/33

ABD emperyalizmi
IŞİD’e savaş mı ilan etti?
Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları üzerine
Acıların eskimediği Türkiye’de Erdoğan ‘unutun’ diyor!
Gelin canlar bir olalım, devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütelim!
KCK’nin ulusal birlik çağrısı ve gerçekler!
Meslek lisesi “sömürü” meselesi
Çöllolar’da iş bırakma kazanımla bitirildi!
İncirlik Üssü’nde
coşkulu işçi eylemi
Göçüğün yaşandığı ocak kaçakmış!
MİB MYK Ağustos ayı toplantısı sonuçları

Metal TİS süreci ve
öncü metal işçilerinin görevleri!

Birleşik Metal’in toplu sözleşme taslağına ilişkin görüşlerimiz…

İzmir’de MİB faaliyetleri

Bosch ve Vestel’e
uyarı mektubu

Politik gençlik hareketi geleneği - H. Fırat
Ezidiler: 72 fermana direnen halk - M. Ak
Müslümanlara ağlak, Ezidilere muğlâk AKP politikası - K. Ehram
Almanya’da Ezidilerle dayanışma eylemleri
“Yarın koşullar daha iyi olacak!” - T. Kor
IŞİD projesi ve Kürtler
Arjantin’de matbaa işçilerinden işgal!
Festivalimiz saldırılara karşı
direnişi büyütme ve örgütlenme çağrısıdır!
Alnımızda kömür karası, dilimizde direniş ezgisi...
DGB’liler hesap sormaya çağırdı!
Emekçilerin anlatımıyla Kızıl Bayrak...
Kadına yönelik şiddete karşı örgütlü mücadeleye!
Küresel ısınmaya karşı önlem aldatmacası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İncirlik Üssü’nde coşkulu işçi eylemi

 

Türk Harb–İş Sendikası’nın Adana İncirlik, Ankara ve İzmir Amerikan Askeri işyerlerinde (39. Hava Üs Kanat Komutanlığı, Vinnel Brown and Root PHQ ve AAFES-EUR-Türkiye Satış Bölgesi) Amerikan şirketleri ile yaptığı toplu sözleşmede tıkanma yaşandı.

18 Haziran’da başlayan ve 2014 -2016 yıllarını kapsayacak olan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri’nin tıkanması üzerine Adana İncirlik’te bulunan 10. Hava Üs Komutanlığı önünde toplanan işçiler, eylem yaptı. İncirlik Mahallesi E-5 girişine kadar yürüyen işçiler, “Amerika şaşırma, sabrımızı taşırma!”, “Direne direne kazanacağız!” ve “İş, ekmek yoksa barış da yok!” sloganlarını haykırdı. Polis, Amerikan tekellerini korumak amacıyla işçileri adeta abluka altına aldı.

Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, 25 Temmuz’a kadar yapılan 12 oturumda 20 maddede anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Mevcut özlük ve ekonomik hakların korunması için taleplerde bulunduklarına dikkat çeken Bozal şunları söyledi: “Ancak işveren tarafı müzakere teamüllerini zorlayan bir yaklaşımla taleplerimize karşılık vermemiştir. (Patron) Amerika’nın yaşadığı ekonomik zorluklardan bahsederek, işçilere ABD’deki Hava Kuvvetleri işçilerine verilen yüzde 1’lik zammın üzerine çıkamayacaklarını, ayrıca en önemli toplu sözleşme kazanımlarımızdan olan 400’er dolarlık 4 adet refah payının ödenemeyeceğini, aksi halde işçi tensikatı yapacakları gibi tehditlerle müzakere sürecini tıkamıştır.”

İşçi sayısı 1731’den 911’e düştü

Bozal, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Maliyetleri düşürme adına yıllarca tensikat yaptınız. İncirlik’te 1731 olan işçi sayımız bugün 911’e düşürülmüştür. Haksız fesihlerle bugüne kadar sayısız insanımızın rızkına mani olunmuştur. İş akdi feshi nedeniyle ne yazık ki intihar eden arkadaşlarımız olmuştur. Bu yaşananlara yenilerinin eklenmesine, yeni acılar yaşanmasına, yeni haksızlıkların yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz.” Basın açıklamasının ardından bir süre coşkulu sloganlarına devam eden işçiler, eylemi sona erdirdi.

 

 

 

 

Mersin Liman işçisine saldırı!

 

Mersin Limanı’nda geçen yıl yaptıkları eylem nedeniyle işten atılan ve geçtiğimiz günlerde Yargıtay kararı ile işe iade davalarını kazanan işçilerden Hamdin Ermiş  ve Harun Özkan 11 Temmuz’da Liman-İş’ten çıktıktan sonra 2 kişi tarafından darp edildiler.

İşçilerden Harun Özkan’ın aldığı darbelerden dolayı çeşitli yerlerinde morluklar oluştu. Mağazalar Karakolu’na şikayette bulunan işçilere destek amaçlı Mersin Liman işçileri de karakola gelerek dayanışmalarını gösterdiler.

Saldırı hakkında bilgi aldığımız Harun Özkan saldırganların “Hala davanızdan vazgeçmeyecek misiniz? Sizi öldürmemiz mi lazım!” sözleriyle tehdit ettiklerini söyledi.

Mersin Limanı’nda direnişe öncülük eden, gerek sendikal bürokrasiye gerekse patronlara karşı mücadelede öne çıkan işçilerin özellikle Yargıtay tarafından işlerine geri iade kararından sonra saldırıya uğraması ise oldukça dikkat çekerken, işçiler mücadele kararlılıklarından vazgeçmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Kızıl Bayrak / Mersin

 

 

 

 

Sütaş işçilerine yine jandarma saldırdı!

 

Bursa’nın Karacabey İlçesi’ndeki Sütaş fabrikası önünde yaklaşık üç aydır eylemlerini sürdüren Sütaş işçilerine 12 Ağustos sabahı jandarma bir kez daha saldırdı.

Fabrika önünde oturma eylemi yapan işçiler Bursa İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından önce ablukaya alındı. Pankartın kaldırılması dayatmasına boyun eğmeyen işçiler, jandarmanın kendisinin kaldırmaya çalışmasına da izin vermedi.

İşçilerin tutumu üzerine saldırıya geçen jandarma pankartı aldı ve işçilere ceza kesti. Fabrika önünden uzaklaştırılan işçiler şikayette bulunmak üzere Karacabey Kaymakamlığı’na gitti.

Tek Gıda-İş Sendikası, jandarma saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaparak şunları ifade etti: “Jandarma gücünü yöneten yetkilileri uyarıyoruz! Siz sermayenin bekçisi değilsiniz. Siz Anayasal hakların bekçisi ve koruyucususunuz. Patronun her aklına estiğinde mıntıka temizliği yapar gibi direnişçi işçileri yerinden söküp atamazsınız. Anayasal suç işliyorsunuz. Kanunları istediğiniz gibi eğip, büküp, istediğiniz gibi rafa kaldıramazsınız. Hukuk devletinde kurallar dağ başında da aynı, düzlükte de aynı işlemek zorundadır. Sizler de hukuka uygun davranmak zorundasınız.”

11 Ağustos’ta da Aksaray’daki Sütaş fabrikası önünde direnişlerini sürdüren işçilere jandarma saldırmıştı.

 

 

 

 

Soda Kromsan’da anlaşma

 

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişecam iştiraki olan Soda Kromsan fabrikasında 8 Temmuz’da grev kararı alınmıştı. Toplu sözleşme görüşmeleri grev başlamadan anlaşma ile sonuçlandı.

Anlaşmaya göre, ücretlere 245 TL ile 250 TL arasında zam yapıldı. Gece vardiyası zammı olarak 90 kuruş artış sağlandığı bildirildi.

Şişecam Kimyasallar Grubu’na bağlı Soda Sanayi A.Ş., Soda Kromsan Krom Bileşikleri Fabrikası ve Soda Sanayi A.Ş. Tuz İşletmesi’ndeki 530 işçi, iki yıl önceki toplu sözleşme sürecinde de greve çıkmıştı. 18 Mayıs 2012’de grev başlamış, grevin 48. günü olan 4 Temmuz’da toplu iş sözleşmesi imzalanmıştı.

 
§