20 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/25

IŞİD ve kapitalist/emperyalist gericilik
İşçi eylemleri
uykularını kaçırıyor!
Maden işçisinin karnı AKP’nin yalanlarına tok!
Çelik, Kürtler’in Irak’ta ayrılma hakkı olduğunu söyledi
Temeli bozuk olanların ‘çatı’ arayışı
Sömürü “kader” değil
İbrahim’i binlerce kişi uğurladı
Kaybolan eylemcinin cenazesi bulundu
AKP özelleştirmeyle beslenmeye devam ediyor
Soma’da maden işçilerinin eylemleri sürüyor

Yatağan işçileri
yol kapatarak uyardı!

Türk-İş’ten özelleştirmelere karşı eylemler

“Sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz!”

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi üzerine
Greif işgali DİSK’in içerisindeki Türk-İş’i ortaya çıkardı
“İşçinin taşerona isyanı: Greif direnişi dersleri”
Derby’den Greif’e:
İşgal, grev, direniş!
BDSP’den coşkulu
15-16 Haziran yürüyüşü!
Savaş ve devrim diyalektiği - A. Eren
“Devrimci Gençlik Birliği’nin temellerini inşa etmek için...”
Kamp hazırlıkları sürüyor!
Ankara DLB’den
coşkulu etkinlik!
Çocuk istismarı- 3
Açlık Kralı mısın, açlık oyunlarında mısın? - T. Kor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ankara DLB’den coşkulu etkinlik!

 

Ankara Devrimci Liseliler Birliği “Liselilerin sesi liseli kürsüsünde yükseliyor” şiarlı liseli forumunu gerçekleştirdi. 17 Haziran’da Jeoloji Mühendisleri Odası’nda yapılan liseli forumunda devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltme çağrısı yapıldı.

Katleden sermaye devletidir!

Açılış konuşmasının ardından Haziran Direnişi’nde katledilenler, kapitalizmin çarklarında öğütülen genç işçiler, Soma’da, Şırnak’ta, Zonguldak’ta iş cinayetinde katledilen maden işçileri, Lice’de kalekol yapımına karşı koyarken katledilenler ve Adana’da polis tarafından katledilen İbrahim Aras için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk bölümünde çocuk işçiliğin kapitalizmin işleyişinde nerede durduğunu vurgulayan bir konuşma gerçekleştirildi. İşçi sınıfına büyük bir yol gösterici olan, sınıfa işgali tekrar hatırlatan Greif’i anlatan bir konuşmayı, işçilerin mücadele tarihinde bir dönüm noktası olan 15-16 Haziran Direnişi ile ilgili konuşma izledi. Sivas Katliamı ile ilgili sunumdan sonra da sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Liseliler deneyimlerini paylaştı

Etkinliğin serbest kürsüden oluşan ikinci bölümünde ise gericilik ile ilgili söz alındı. Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesi ve bununla paralel gelişen eylemler ile ilgili yerellerden eylem deneyimleri aktarıldı.

Okullarında gerçekleşen Soma eylemleri hakkında yaşanan tecrübeler paylaşıldı. Ekim Gençliği’nden etkinliği selamlayan bir konuşma gerçekleştirildi.

Son olarak, mücadeleyi bundan sonra daha örgütlü ve daha güçlü yürütmek için liselere DLB’nin sesinin taşınması gerektiğini; liseleri mücadelenin mevzileri haline getirebilmek, bulunulan her alanda devrim ve sosyalizm bayrağını yükseltmek için her DLB’liye daha fazla sorumluluk düştüğünü vurgulayan konuşma yapıldı. Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nın burada bir başlangıç olacağı dile getirildi. DLB saflarında örgütlenme çağrısının ardından liselilerin gerçekleştirdiği müzik dinletisiyle etkinlik sonlandırıldı.

Etkinlik sonrasında Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında Türk-İş’i işgal eden Yatağan işçileri tarafından ilgiyle karşılanan eylem işçilerin alkışlarıyla destek gördü. Yürüyüş boyunca sloganlar atıldı. Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklamasında kapitalist barbarlığa karşı sosyalizm mücadelesini yükseltme çağrısı yapıldı.

Liseliler Sesi / Ankara

 

 

 

 

DLB’den Devrim Okulları

 

Avcılar

Okulların yaz tatiline girmesine rağmen mücadeleye ara vermeyen Devrimci Liseliler Birliği, Avcılar Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde düzenlediği Devrim Okulu’nun ilk dersini 17 Haziran günü gerçekleştirdi.

İki oturum halinde gerçekleştirilen Devrim Okulu’nun ilk gün programının ilk dersi ‘Devrimci Gençlik Hareketi Tarihi ve Devrimci Kimlik’ oldu. Sunumda ‘60’lı yılların ortalarından itibaren devrimci gençlik hareketinin ortaya çıkışına ve gençliğin mücadele içerisinde tuttuğu yere dikkat çekildi.

FKF’nin kuruluşuyla beraber gençliğin kitlesel örgütlenmesinin önünün açıldığına değinilen sunumda Dev-Genç’le beraber gençliğin devrimci mücadelesinin yükselmesinin önünün açıldığı ifade edildi. Bu dönemdeki işçi sınıfı hareketine de değinilen konuşmada, ‘71 devrimci kopuşuyla devrimci gençlik hareketi ve Türkiye devrimci hareketinin yeni bir evreye girdiğinin altı çizildi. Denizler, Mahirler ve İbolar şahsında, bu dönemdeki devrimci gençlik önderlerinin düzen karşıtı mücadeleyi ve devrimci yöntemleri tercih ettiğine vurgu yapılan konuşmada THKO, THKP-C ve TKP-ML’nin ortaya çıkış süreci ve bu akımların arasındaki ayrım noktaları üzerinde duruldu.

Sunumun ardından yürütülen tartışmalarda Kemalist ideolojinin devrimci gençlik hareketi tarihindeki etkisi ve bu etkinin çıkış noktaları üzerinde duruldu.

İkinci oturumda ise “devrimci kimlik” başlığı üzerine bir sunum yapıldı. İşçi sınıfının devrimci dünya görüşüne sahip olmanın devrimci kimliği yaşatmak ve geliştirmek açısından önemli olduğuna değinilen sunumda devrimci olmanın önde gelen gereklerinden birinin günlük yaşama devrimci değerleri yansıtmak olduğu ifade edildi. Denizler’in, Mahirler’in, İbolar’ın devrimci kimlik anlamında örnek devrimciler olduğuna vurgu yapılan konuşmada bu devrimcilerin bıraktığı mirası sahiplenmenin yanısıra buna uygun davranmanın önemine değinildi.

İlk gün programı, Ekim Gençliği’nin düzenlediği yaz kampına ilişkin bilgilendirmeyle son buldu.

Kartal

Kapitalist eğitim sisteminin gerici, düşündürtmeyen ve sorgulatmayan eğitim müfredatına karşı Devrim Okulları’nın ilki 16 Haziran’da gerçekleştirildi. DLB’liler ilk derse “Devrimci gençlik hareketi tarihi” başlığı ile gerçekleştirilen sunumla başladı.

FKF’den, 68’ devrimci gençlik hareketine, ‘80 darbesine ve günümüze uzanan sürece ilişkin devrimci gençliğin tarihini konu alan sunumun ardından, DLB’liler soru ve görüşleri ile ilk başlığa katkıda bulundular.

İkinci başlığa geçilmeden kısa bir ara verildi. Ardından “Devrimci kimlik ve yaşam” başlıklı ikinci sunuma geçildi. Devrimci kimliğin aslında bir dünya görüşünün yaşama yansıması olduğundan, düşünce ve hareketin birliğinden, tutarlılığından bahsedilen sunum devrim şehitlerinin yaşam ve sözlerinden örneklerle devam etti.

Ardından DLB’liler konuya ilişkin görüşlerini belirttiler. Kısa ama özlü olan görüşlerin ardından sohbet havasında geçen konu evde, okulda, çalışma yaşamında hayat bulan belli örneklerle devam etti.

Liselilerin Sesi / Avcılar-Kartal

 
§