20 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/25

IŞİD ve kapitalist/emperyalist gericilik
İşçi eylemleri
uykularını kaçırıyor!
Maden işçisinin karnı AKP’nin yalanlarına tok!
Çelik, Kürtler’in Irak’ta ayrılma hakkı olduğunu söyledi
Temeli bozuk olanların ‘çatı’ arayışı
Sömürü “kader” değil
İbrahim’i binlerce kişi uğurladı
Kaybolan eylemcinin cenazesi bulundu
AKP özelleştirmeyle beslenmeye devam ediyor
Soma’da maden işçilerinin eylemleri sürüyor

Yatağan işçileri
yol kapatarak uyardı!

Türk-İş’ten özelleştirmelere karşı eylemler

“Sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz!”

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi üzerine
Greif işgali DİSK’in içerisindeki Türk-İş’i ortaya çıkardı
“İşçinin taşerona isyanı: Greif direnişi dersleri”
Derby’den Greif’e:
İşgal, grev, direniş!
BDSP’den coşkulu
15-16 Haziran yürüyüşü!
Savaş ve devrim diyalektiği - A. Eren
“Devrimci Gençlik Birliği’nin temellerini inşa etmek için...”
Kamp hazırlıkları sürüyor!
Ankara DLB’den
coşkulu etkinlik!
Çocuk istismarı- 3
Açlık Kralı mısın, açlık oyunlarında mısın? - T. Kor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kamp hazırlıkları sürüyor!

 

Ankara

Ekim Gençliği ve Devrimci Liseliler Birliği (DLB) yaptıkları ortak hazırlıklarla yaz kampının çağrısını güçlendiriyorlar. 7-13 Temmuz’da ikincisi düzenlenecek olan Ekim Gençliği Yaz Kampı’nın afişlemesi Ege Üniversitesi’nde ve Bornova’da yapıldı.

16 Haziran’da ortak bir toplantı yapılarak Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı’nın gündemlerinden birisi olan ‘68 devrimci hareketinden 2000’lere kadar geçen süreci tartıştılar.

Tartışmanın ardından kamp sürecine dair somut planlamalar yapıldı. Afişlerin kullanımından mali sorunun çözümüne ve kamp sürecine düşünsel hazırlığa kadar planlanan toplantının ardından kamp faaliyetleri de yoğunlaştı.

17 Haziran’da Kızılay, Kolej, Kurtuluş ve Meşrutiyet’e kampa çağrı afişleri yapıldı. Ayrıca kampa çağrı amaçlı stand açılarak gençliğe kamp duyurusu yapıldı. Emekçilerin ilgisinin yoğun olduğu standda çok sayıda Kızıl Bayrak gazetesi de emekçilere ve gençlere ulaştırıldı.

İzmir

17 Haziran’da afiş yapılırken yoğun polis devriyesi gözlendi. Ege Üniversitesi işgalinden sonra kampüs içerisinde ve Bornova’da polis devrimci faaliyete karşı tahammülsüzlüğü arttırdı. Geçen hafta kampüsün her tarafına yoğun şekilde işgal, Lice Katliamı ve yaz kmpının duyurusuyla ilgili yazılama yapıldığı sırada ÖGB engel olmaya çalışmış “bundan sonra duvarlara afiş yapmayın” tehditlerine karşı genç komünistler faaliyeti savunarak saldırıyı geri püskürtmüştü.

Ayrıca Edebiyat Fakültesi, öğrenci çarşısı ve metro girişine Adana’da Lice eylemi sırasında polis tarafından öldürülen 14 yaşındaki İbrahim Aras için  “Uğur’dan Ceylan’a Berkin’den İbrahim’e katil devlet hesap verecek!” şiarlı afişleme yapıldı.

Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı’na öğrencilerin daveti sürerken, gençliğin devrimci birliği üzerine tartışmalar yapılıyor.

15 Haziran’da da Ekim Gençliği ve Devrimci Liseliler Birliği Alsancak’ta 16.30-18.30 saatleri arasında stand açarak 7-13 Temmuz tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek olan Ekim Gençliği Yaz Kampı’na çağrı yaptı.

Özellikle DLB’liler “Gençliğin devrimci birliğini kurmaya, Ekim Gençliği Yaz Kampı’na” şiarlı etkili ajitasyonlar çekti.

Standda Liselilerin Sesi ve Ekim Gençliği dergileri ile Kızıl Bayrak gazetesinin satışı yapıldı. Militan satışta da insanlarla birebir konuşularak gündem ve yaz kampı üzerinden tartışmalar gerçekleştirildi.

DEÜ

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı çalışmaları polis ÖGB baskısına rağmen yoğunlaşarak sürdürülüyor.

16 Haziran’da Genç Komünistler günün erken saatlerinde Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde “Gençliğin devrimci birliği için buluşalım! Ekim Gençliği 2. Yaz kampı” şiarlı afişleri fakülte içerisinde yaparken ÖGB ve sivil polislerin engellemeleriyle karşı karşıya kaldı.

Kimlik kontrolünü bahane ederek devrimci faaliyete tahammülsüzlüklerini bir kez daha gösterdiler. Yaşanan arbedenin ardından genç komünistler saldırıyı püskürttü ve afiş yapmaya devam ettiler.

Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Kampüsü’ne geçen genç komünistler kampüsün her tarafını afişlerle donattı. Aynı zamanda “Katil devlet hesap verecek!”, “İbrahim Aras ölümsüzdür!” şiarları kartonlara yazılıp asıldı. Hazırlık Fakültesi önünde kamp çağrısı yapmak için stand açıldı. Standda Kızıl Bayrak gazetesi ve Ekim Gençliği dergisinin satışı yapıldı. Ayrıca davetiye satışı da gerçekleştirildi.

Masaya ilgi sınav dönemi olmasına rağmen epeyce fazlaydı. Gelen öğrencilere kampın içeriği hakkında bilgi verildi ve Devrimci Gençlik Birliği tartışmaları yapıldı.

Kocaeli

Kocaeli’nin birçok yerinde üniversite ve lise öğrencileri ile Ekim Gençliği’nin II. Yaz Kampı ve gençliğin devrimci birliği üzerine konuşuldu, kampın örgütlenmesi ve duyurusunun yapılması üzerine planlamalar yapıldı.

Yapılan toplantıda, gençliğin devrimci birliğini oluşturmanın gerekliliği, gençlik hareketinin son yıllarına dair bir değerlendirme yapıldı ve özellikle son bir yılın örnekleri incelenerek tartışıldı. Yaz kampının duyurusu için yapılabilecek çalışmalar üzerine tartışmalar yürütüldü.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde ve merkeze uzak kampüslerinde okuyan öğrencilerle de ayrı ayrı kamp toplantıları gerçekleştirildi. Üniversite öğrencileri ile Haziran Direnişi’nden itibaren gençlik açısından ortaya çıkan tablo ve gençliği reformizmin etki alanından kurtarmak için devrimci bir birliğe sahip olmanın ihtiyacı üzerine konuşuldu. Geniş bir zeminde bu tartışmaların yapılabilmesi için II. Yaz Kampı’nın içeriğinin buna uygun belirlendiği ifade edilerek kampın tartışma başlıkları, atölye çalışmaları ve günlük planlama hakkında bilgi verildi. Gençlik hareketinin tablosu ve kamp üzerine sohbet edildikten sonra kampı örgütleme çalışmaları üzerine konuşuldu.

İstanbul

Ekim Gençliği okurları ‘Gençliğin devrimci birliği için buluşuyoruz!’ şiarıyla bu yıl ikincisi gerçekleşecek yaz kampının çağrısını İstanbul Üniversitesi’ne afişler ve stickerlarla taşıdı.

12 Haziran’da Edebiyat Fakültesi’ne afiş ve sticker yapılmasının ardından kantinlerde ve bahçede Ekim Gençliği’nin son sayısının satışı gerçekleştirildi. Dergi satışı sırasında öğrencilerle politik gençlik örgütlenmesi ve Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’na dair sohbet edildi.

Kamp çağrısı için 18 Haziran günü Kadıköy Kilise Meydanı’nda masa açıldı. Masada Kızıl Bayrak, Ekim Gençliği ve Liselilerin Sesi kullanıldı. Konuşmalarla sermayenin geleceksizleştirme saldırılarına karşı gençliğin devrimci birliği için Ekim Gençliği 2. Yaz Kampı’na çağrı yapıldı.

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi ve kampüs çevresinde kamp çağrısı ve afişleme yapıldı.

Yaz kampı için duyuru yapılırken gençliğin devrimci birliği hakkında öğrencilerle sohbet edildi.

Ekim Gençliği / Ankara-İzmir-Kocaeli-

İstanbul-Isparta


 

 

 

 

Polisten “hassas durum” saldırısı...

 

14 Haziran’da HDK-HDP İstanbul Gençlik Meclisi’nin Kürdistan’da kalekol, karakol, baraj yapımlarının yanısıra ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı gerçekleştireceği yürüyüşten yaklaşık bir saat önce Taksim’in birçok noktası polis tarafından abluka altına alındı. Saat 19.00’a doğru ise yapılacak yürüyüş için biraraya gelen 10-15 kişilik grubun önü sivil ve çevik kuvvet polislerince kesildi. Polisler gençlere “ülkedeki hassas durum nedeniyle” yürüyüş ve basın açıklamalarına izin verilmeyeceğini ifade etti. Bekleyişini sürdüren polis bir süre sonra grubu Tramvay İstasyonu’nun içerisine doğru sürdü. Yürüyüş ve basın açıklamasının hakları olduğunu söyleyen birkaç kişi ise tartaklanarak gözaltına alındı.

Daha sonra eylem için toplanmaların sürdüğü sırada polis bir kez daha saldırdı ve toplananları Karaköy yönüne doğru sürmeye başladı. Polisin ikinci saldırısı sırasında da bugün için İstiklal Caddesi üzerinde yapılacak hiçbir eylem ve basın açıklamasına izin verilemeyeceğini söylendi. Bunun üzerine gençler, “Kürdistan’da kalekol istemiyoruz!”, “Kürdistan faşizme mezar olacak!” sloganları ile ara sokaklarda kısa bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Ablukanın devam etmesi üzerine HDK-HDP Gençliği dağılma kararı aldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 
§