20 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/25

IŞİD ve kapitalist/emperyalist gericilik
İşçi eylemleri
uykularını kaçırıyor!
Maden işçisinin karnı AKP’nin yalanlarına tok!
Çelik, Kürtler’in Irak’ta ayrılma hakkı olduğunu söyledi
Temeli bozuk olanların ‘çatı’ arayışı
Sömürü “kader” değil
İbrahim’i binlerce kişi uğurladı
Kaybolan eylemcinin cenazesi bulundu
AKP özelleştirmeyle beslenmeye devam ediyor
Soma’da maden işçilerinin eylemleri sürüyor

Yatağan işçileri
yol kapatarak uyardı!

Türk-İş’ten özelleştirmelere karşı eylemler

“Sonuna kadar direnmeye devam edeceğiz!”

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Sonuç Bildirgesi üzerine
Greif işgali DİSK’in içerisindeki Türk-İş’i ortaya çıkardı
“İşçinin taşerona isyanı: Greif direnişi dersleri”
Derby’den Greif’e:
İşgal, grev, direniş!
BDSP’den coşkulu
15-16 Haziran yürüyüşü!
Savaş ve devrim diyalektiği - A. Eren
“Devrimci Gençlik Birliği’nin temellerini inşa etmek için...”
Kamp hazırlıkları sürüyor!
Ankara DLB’den
coşkulu etkinlik!
Çocuk istismarı- 3
Açlık Kralı mısın, açlık oyunlarında mısın? - T. Kor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BDSP’den coşkulu
15-16 Haziran yürüyüşü!

 

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin 44. yıldönümünde, Kadıköy’de coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdi.

15 Haziran’da Kadıköy Boğa Heykeli önünde buluşan BDSP’liler, “15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi yol gösteriyor… İşgal, grev, direniş!” şiarlı pankartlarını açtılar ve “BDSP” imzalı bayrak ve flamlarını taşıdılar. BDSP’nin yanı sıra Kartal Üç Fidan Çocuk Topluluğu da kendi pankartları ile eylemde yerlerini aldı.

Eylem boyunca, “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz!”, “İşçi sınıfı savaşacak sosyalizm kazanacak!”, “İşgal, grev, direniş!” ve “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni!” sloganları haykırıldı.

Buluşma sırasında çevredeki emekçilere seslenen sınıf devrimcileri, 15-16 Haziran’ın önemine dikkat çektiler ve işçi sınıfının bugün hala Greif’te, Seyitömer’de ve Yatağan’da direnmeye devam ettiğini söylediler. Sınıf devrimcileri Kızıl Bayrak ve Ekim Gençliği’nin de dağıtımını gerçekleştirdiler. Bekleyiş sırasında Üç Fidan Çocuk Topluluğu “Halkça” adlı parçayı seslendirdi.

Daha sonra kortej oluşturan sınıf devrimcileri Bahariye Caddesi üzerinde yürüyüşe başladı. En önde çocukların yer aldığı kortej, coşku ve disiplini ile çevredeki emekçilerin ilgisini çekti. Birçok emekçi sınıf devrimcilerine alkışlarıyla destek verdi. Yürüyüş Bahariye Caddesi’nin ardından ara sokaklarda sürdürüldü ve Kadıköy-Eminönü İskelesi üzerinde sona erdirildi.

İskele önünde gerçekleştirilen programda ilk söz çocuklara verildi. Üç Fidan Çocuk Topluluğu, bir kez daha ellerindeki temsili orak çekiç ile “Halkça”yı söyledi. Çocukların etkinliği çevredeki emekçiler tarafından ilgi ve beğeniyle karşılandı. Çocukların yaptığı müzik dinletisinin ardından 15-16 Haziran 1970’de kolluk güçleri tarafından katledilen 3 işçi şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

BDSP adına yapılan basın açıklamasında ise 15-16 Haziran 1970’te gerçekleştirilen büyük işçi direnişinin 44. yıldönümü olduğu hatırlatılarak şunlar söylendi:“44. yıldönümüne girdiğimiz 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin ruhu bugün yeni Haziranlar’da yaşıyor. 15-16 Haziran’ın ruhu taşeron köleliğine karşı fabrikalarını işgal eden Greifler’de, ücret ve tazminat hakları için direnen ve işgal eylemi gerçekleştiren Feniş ve Anteks’te, özelleştirmeye karşı direnişe geçen ve direnişleriyle sendikal ihaneti açığa çıkaran Seyitömer ve Yatağan’da yaşamaya devam ediyor.”

Açıklamanın devamında ise şunlar dile getirildi:

1970’de gerçekleşen büyük işçi direnişinde 3 işçiyi katledenler; Haziran’da 9 canımızı öldürenler, Soma’da, Şırnak’ta, madenlerde, tersanelerde, işçileri iş cinayetine kurban edenler, Okmeydanı’nda Uğur Kurt’u vuranlar bugün de Lice’de kalekol ve karakol yapımını protesto edenlere kurşun yağdırıyor.”

Basın açıklamasının ardından BDSP temsilcisi de bir konuşma yaptı.

BDSP temsilcisinin konuşmasının ardından “DİSK’in devrimci ruhu bugün Greif’te yaşıyor” denilerek söz Greif’in direnişçi işçilerine verildi. Greif işçileri adına konuşma yapan Engin Yılgın, fabrikadaki taşeron köleliği ve düşük ücretlere karşı başlattıkları örgütlenme sürecinden bahsetti ve bu mücadelede oluşturulan işçi demokrasisinin önemine dikkat çekti. “Söz yetki karar işçilerde olmalı” dediklerini ve bu şiar ile sendikal bürokrasiye karşı da mücadele ettiklerini söyleyen Yılgın, 60 gün boyunca gerçekleştirdikleri işgal eyleminin polis saldırısı sonucunda sona erdiğini, ancak direnişi sürdürerek kazandıklarını belirtti. Yılgın, hayata geçirdikleri birçok eylemden örnekler sundu.

Greif işçilerinin konuşmasının ardından etkinlik marşlarla sürdü. Eylem hep birlikte söylenen Avusturya İşçi Marşı’nın ardından sona erdirildi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Gebze’de 15-16 Haziran eyleminde direniş çağrısı

 

Gebze İşçilerin Birliği Derneği 15 Haziran’da Trafo Meydanı’ndan Kent Meydanı’na yürüyerek yıldönümünde 15-16 Haziran Direnişi’ni selamladı.

Eylemde Gebze İşçilerin Birliği imzalı “Taşeron köleliğine, sefalet ücretine, mezarda emekliliğe HAYIR” pankartı taşındı. Arkasında Direnen Feniş Alüminyum İşçileri imzalı “Maaşlarımız ve kıdem tazminatımız gasp edilemez!” pankartı yer alırken DLB imzalı “Hayatlarımızı sınavlarla eletmeyelim geleceğimize sahip çıkalım!” ozaliti taşındı. Ayrıca eylemde dövizler de yer aldı.

Eylem başlamadan önce Trafo Meydanı’nda işçi ve emekçilere örgütlenme ve mücadele çağrısı yapıldı. Konuşmalar ve sloganlar eşliğinde yürüyüş başladı.

 Ardından Gebze İşçilerin Birliği adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmanın başlangıcında; “Bugün 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin yıldönümü. 1970’te işçi sınıfı hak alma mücadelesinde ileri adımlar atıyor, grevler dalga dalga yayılıyordu. 15-16 Haziran 1970’te Türkiye’nin dört bir yanından işçi sınıfı alanları zapt ederek DİSK’in kapatılmasının önüne geçti. Çıkarılan yasalar geri çekilerek bu saldırılar püskürtüldü” denildi.

Konuşmanın devamında ise 15-16 Haziran ruhuyla örgütlenme, mücadele ve hesap sorma çağrısı yükseltilerek fabrika ve komite örgütlenmelerinin önemine değinildi.

Ben biliyorum ki zafer direnen işçilerin olacak!”

Daha sonra Kocaeli Üniversitesi’nde direnişte olan taşeron işçileri adına direnişçi Besra Karabacak bir konuşma gerçekleştirdi. Direniş sürecini anlatarak Soma Katliamı için grev yaptıkları için işten atıldığını ve direnişin 11. gününde olduğunu söyledi. Konuşmasını şöyle tamamlardı: “Ben biliyorum ki zafer direnen işçilerin olacak!” Sonrasında Ağrı Kamu Taşeron İşçileri Derneği Başkanı bir konuşma yaparak taşeronlaştırmaya karşı mücadeleyi yükseltmek gerektiğini vurguladı. Feniş Alüminyum işçileri de eylemde söz alarak direniş süreçlerini anlatarak sendika bürokrasisinden hesap sorulması gerektiğini belirtti. Eylemde Devrimci Liseliler Birliği de selamlandı.

Eylemde Gebze İşçilerin Birliği Derneği Müzik Topluluğu adına kısa bir konuşma yapıldı, marş ve türküler eşliğinde halaylar çekildi.

Kızıl Bayrak / Gebze

 
§