31 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/29

Topyekûn savaşa karşı birleşik direniş!
Emperyalizme, işbirlikçilerine ve gericiliğe karşı birleşik mücadele!
İçeride ve dışarıda devlet terörü!
Kürt halkına karşı kirli ittifak
İncirlik emperyalist koalisyona açılıyor
Kiminle barışacağız?
Birlikte direnelim! - D. Baran
KESK taleplerini ve eylem takvimini açıkladı
Yeni sendika ve metal işçilerinin görevleri
Sermayenin savaşına karşı sınıf savaşı! - B. Çağ
MİB MYK Ağustos ayı toplantısı
Arçelik LG işçileri mücadeleye devam ediyor!
İş cinayetleri durmuyor
“Engels’in adı ve yaşamı her işçi tarafından bilinmelidir!” - V. I. Lenin
Zulmünü arttıran sistemin karşısına birliğimizin gücüyle çıkıyoruz
DGB Yaz kampı başarıyla gerçekleştirildi: Artık daha güçlüyüz!
Almanya’da kitlesel ve öfkeli protestolar
Filistin’de binler Ahmed Saadat’a saldırıyı kınadı
DAF’ta TİS ve grev
İstanbul’da sınıf devrimcilerine polis operasyonu
“Bizim kararlılığımızla boy ölçüşemeyecekler”
Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır!
Günay Özarslan’a kitlesel uğurlama
Operasyon saldırısı ve Suruç katliamı protesto edildi
Suruç katliamı raporu açıklandı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İstanbul’da sınıf devrimcilerine polis operasyonu

 

24 Temmuz sabahı İstanbul’da BSDP’lilerin ve İşçilerin Birliği Derneği üyelerinin kaldığı evlere polis baskınları düzenlendi. Baskınlarda 9 kişi gözaltına alındı. 3 sınıf devrimcisinin ise arandığı belirtildi.

Sarıgazi’de BDSP’li Cahit Atalay’ın kaldığı evi basan polisler, “TKİP üyesi olmak ve propagandasını yapmak” gerekçesiyle Atalay’ı gözaltına aldı.

İşçilerin Birliği Derneği üyesi Cafer Kalağ, Sultançiftliği’ndeki evinden gözaltına alındı.

Kartal’da BDSP’li Burcu Deniz’i arayan polis, Deniz’in olabileceği bir evi basarak saatlerce arama yaptı. Deniz’in evde olmaması nedeniyle gözaltı işlemi yapamayan polisler, Kızıl Bayrak gazetesinin ve kitapların görüntülerini çektikten sonra evden ayrıldılar.

Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’nde polis BDSP’li Murat Yıldırım ve İşçilerin Birliği Derneği üyesi Özgün Kahraman’ın evlerine baskın yaptı. Evinin kapısına ateş edilip zorla açılan Kahraman gözaltına alınırken, Yıldırım’ı evde bulamayan polis apartmanın tüm dairelerinde arama yaptı.

Onur İnce ve Boran Kale Ümraniye’de kaldıkları evden gözaltına alınırken, Aytekin Soylu da Şahintepe’de yapılan baskında gözaltına alındı. Caner Burç Başkaya, Deniz Eğdemir ve Bekir Sürücü de baskınlarda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan sınıf devrimcileri Vatan’daki İstanbul Adliyesi’ne götürülürken, burada açlık grevi yapmalarına rağmen avukatların gönderdikleri su ve şeker verilmedi.

Eylemler ve işçi direnişleri soruldu

Gözaltında tutuldukları sırada yapılan polis sorgusunda ise sınıf devrimcilerinin önüne son yıllarda yapılan eylemler ve işçi direnişleri konuldu. Son yılların 1 Mayıslar’ı, 19 Aralık protestoları, komünist işçi Alaattin Karadağ’ın katledilmesi ile ilgi dava süreci, 6 Mayıs anmaları, ART direnişi, komünist hareketin 15. yılı vesilesiyle yapılan etkinlikler polis sorgusunda yer aldı.

Ayrıca, operasyon öncesinde polis tarafından fiziki ya da teknik takip ve telefon dinlemesi yapılmadığı öne sürüldü.

Sınıf devrimcileri serbest

Sınıf devrimcileri 26 Temmuz’da savcılık işlemleri için Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından Deniz Eğdemir bırakılırken, Boran Kale tutuklanması talebiyle, diğer sınıf devrimcileri ise denetimli serbestlik talebiyle mahkemeye gönderildi.

Akşam saatlerinde sona eren mahkemede tüm sınıf devrimcileri serbest bırakıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

 

BDSP operasyonları protesto etti

 

24 Temmuz sabahı sermaye devletinin gerçekleştirdiği operasyon saldırısıyla aralarında sınıf devrimcilerinin de olduğu ilerici ve devrimci güçlerin gözaltına alınması Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) tarafından gerçekleştirilen eylemlerle protesto edildi.

Taksim’de polis saldırısı

Galatasaray Lisesi önünde 24 Temmuz’da operasyonları protesto etmek için toplanan BDSP’liler polis saldırısına uğradı.

Eylem öncesinde sınıf devrimcilerinin etrafında abluka oluşturan sivil polisler, İstanbul Valiliği’nin Taksim’deki bütün eylemleri yasakladığını söyleyerek eylemi engellemeye çalıştı.

Baskılara karşın eylem iradesini sürdüren sınıf devrimcilerine saldıran polis kalkanlarla ve tekmelerle BDSP’lileri darp ederek ara sokağa sürdü.

BDSP’liler saldırıya “Gözaltılar tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz!” sloganıyla yanıt verdi. Polis basın emekçilerini de darp ederek çekimlerini engellemeye çalıştı.

Saldırının ardından Tünel Meydanı’nda toplanan BDSP’liler burada eylem yaptı. BDSP adına yapılan açıklamada Suruç’ta 31 genci katledenlerin bugün de operasyon ve gözaltılarla iş başında olduğu ifade edildi. Yapılan operasyonda toplumun ilerici-devrimci kesimlerinin, komünistlerin hedef alındığı belirtildi.

Bu saldırıların aynı zamanda işçi ve emekçileri sindirmeyi amaçladığı belirtilerek işçi ve emekçilere mücadeleyi büyütme, hesap sorma çağrısı yapılarak eylem sonlandırıldı.

İzmir BDSP’den eylem

BDSP’nin çağrısıyla 24 Temuz’da İzmir’de yapılan eylem için Karşıyaka’da toplanılarak Karşıyaka İskelesi’ne yürüyüş yapıldı. Yürüyüş sırasında katliam ve operasyonlar teşhir edilerek katillerden hesap sorma ve mücadele çağrısı yükseltildi.

İskele önündeki açıklamada emperyalistlerin ve Türkiye'deki işbirlikçilerinin savaş ve saldırganlığı tırmandırırken planlarını hayata geçirmek için muhalif güçleri de sindirmeye çalıştığı ifade edildi.

IŞİD’i besleyen Türkiye ve emperyalist odakların Suruç katliamı karşısındaki riyakar açıklamaları teşhir edilerek onların savaş politikalarının sonucunda katliamların yaşandığı söylendi.

İlerici ve devrimci güçlere yönelik gerçekleştirilen operasyonun arka yüzü teşhir edilirken Günay Özarslan’ın katledilmesi kınandı.

Eyleme Mücadele Birliği, Kaldıraç ve Karşıyaka Halk Forumu destek verdi.

Ankara'da operasyonlara karşı eylem

Sınıf devrimcilerini de kapsayan operasyon saldırısı 24 Temmuz’da Ankara BDSP tarafından yapılan eylemle protesto edildi.

Bayındır Sokak’tan Sakarya Meydanı’na gerçekleştirilen yürüyüşte “Emperyalist savaşa, katliamlara, gözaltılara ve operasyonlara karşı sokağa, eyleme, hesap sormaya!” ozaliti açıldı.

Sakarya Meydanı’nda Halk Cephesi’nin gerçekleştirdiği açıklamaya destek veren sınıf devrimcileri ardından kendi açıklamasını yaptı. Günay Özarslan’ın infaz edilmesi teşhir edildikten sonra yapılan açıklamada Suruç katliamının ardından ortaya konan ve bir sürek avı şeklinde ilerleyen operasyon dalgasının sermaye devletinin katliamcı ve infazcı yüzünü bir kez daha gösterdiği ifade edildi. Savaş ve saldırganlık politikaları teşhir edildi.

Baskılara karşı sermaye devletinin er ya da geç devrimci bir kader birliği çizgisinde mücadelelerini birleştirecek olan Ortadoğu’nun emekçi halkları ile birlikte Kürt ve Türk emekçileri tarafından yok edilmeye mahkûm olduğu ifade edildi. Devrimci faaliyetin kesintisiz sürdürüleceği vurgulandı.

Eyleme Halk Cephesi, Kaldıraç, DHF, Partizan, HDP başta olmak üzere pek çok devrimci ve ilerici örgüt destek verdi.

Sarıgazi’de yürüyüş

BDSP 25 Temmuz’da İstanbul Sarıgazi’de de Çağrı Market önünde buluşarak Demokrasi Caddesi’nin girişine yürüyüş gerçekleştirdi.

Demokrasi Caddesi girişinde, infaz edilen devrimci Günay Özarslan ve Suruç’ta katledilenler adına saygı duruşunda bulunuldu.

BDSP adına yapılan açıklamada; Suruç’ta yaşanan katliamın ardından devrimci, ilerici kurumlara yönelik baskınların ve infazların işçi sınıfı ve emekçilerin sınırsız, sınıfsız, sömürüsüz bir dünya özlemini yok edemeyeceği vurgulandı. Emperyalist savaş ve saldırganlığa, kapitalist sömürüye karşı yaşanılabilir bir dünya için işçi ve emekçiler, ezilen halklar sokağa, mücadeleye çağrıldı.

Açıklamanın ardından stand faaliyeti yürüten Yeni Demokrat Gençlik üyeleri, Dicle’de tutuklanan yoldaşları için imza kampanyası başlattıklarını ve destek istediklerini belirten bir konuşma gerçekleştirdiler.

Eyleme DHF, Partizan, ESP, Mücadele Birliği, Halkevleri, Kaldıraç ve AKA-DER destek verdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul – İzmir - Ankara

 
§