31 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/29

Topyekûn savaşa karşı birleşik direniş!
Emperyalizme, işbirlikçilerine ve gericiliğe karşı birleşik mücadele!
İçeride ve dışarıda devlet terörü!
Kürt halkına karşı kirli ittifak
İncirlik emperyalist koalisyona açılıyor
Kiminle barışacağız?
Birlikte direnelim! - D. Baran
KESK taleplerini ve eylem takvimini açıkladı
Yeni sendika ve metal işçilerinin görevleri
Sermayenin savaşına karşı sınıf savaşı! - B. Çağ
MİB MYK Ağustos ayı toplantısı
Arçelik LG işçileri mücadeleye devam ediyor!
İş cinayetleri durmuyor
“Engels’in adı ve yaşamı her işçi tarafından bilinmelidir!” - V. I. Lenin
Zulmünü arttıran sistemin karşısına birliğimizin gücüyle çıkıyoruz
DGB Yaz kampı başarıyla gerçekleştirildi: Artık daha güçlüyüz!
Almanya’da kitlesel ve öfkeli protestolar
Filistin’de binler Ahmed Saadat’a saldırıyı kınadı
DAF’ta TİS ve grev
İstanbul’da sınıf devrimcilerine polis operasyonu
“Bizim kararlılığımızla boy ölçüşemeyecekler”
Bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır!
Günay Özarslan’a kitlesel uğurlama
Operasyon saldırısı ve Suruç katliamı protesto edildi
Suruç katliamı raporu açıklandı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Almanya’da kitlesel ve öfkeli protestolar

 

Katliamlara ve operasyonlara karşı 25 Temmuz’da Almanya’nın Düsseldorf, Frankfurt, Stuttgart ve Köln kentlerinde eylem yapıldı.

Düsseldorf

Miting için saat 14.00’te Düsseldorf Tren Garı’na yakın DGB Sendikası’nın bulunduğu sokakta toplanıldı. Önemli bölümünü gençlerin oluşturduğu yaklaşık 5 bin kişilik kitle öfke yüklüydü ve aralıksız biçimde öfkeli sloganlar haykırdı. Mitinge başından sonuna dek coşku hakimdi. Ses cihazları aracılığıyla sık sık, sermaye devletinin inadına mücadeleyi daha da büyütme çağrıları eşliğinde teşhir konuşmaları yapıldı.

Tüm parti ve örgütlerin kendilerine ait pankart, döviz ve flamalarla katıldığı mitingde, Nav-Dem Başkanı Yüksel Koç, MLKP temsilcisi, bir Alman Sol Parti milletvekili, Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen, Alevi Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Avukat Mahmut Sakar ve MLKP gençliği temsilcisi birer kısa konuşma yaptılar. BİR-KAR temsilcisinin de aralarında olduğu diğer konuşmacıların konuşmaları şiddetli yağmur nedeniyle mümkün olmadı.

BİR-KAR eyleme üzerinde Almanca olarak “Faşizme karşı omuz omuza!” yazılı bir pankart ve bayraklarıyla katıldı. Mitingde ayrıca üzerinde Suruç katliamı ve gözaltı operasyonları ile sloganların yazılı olduğu çok sayıda döviz taşındı. Gözaltı saldırıları ile ilgili BİR-KAR bildirileri yaygın olarak dağıtıldı.

Mitingde ayrıca orak çekiçli TKİP flamaları da taşındı.

Mitingin ardından bu kez Avrupa DGB’nin önerisi ile gençlik güçlerinin katıldığı yürüyüş gerçekleştirildi. Bir süre yüründükten sonra, yürüyüşü adım adım izleyen polisin müdahalesi ile karşılaşıldı. Polisin yürüyüşün önüne barikat kurması üzerine eylemciler tren garına yöneldi. Bu kez de tren garının içinde yürüdüler. Yürüyüşün ardından küçük bir toplantı yapıldı. Gençliğin eylemi tren garını inleten ve Almanca olarak gür biçimde atılan sloganlarla sonlandırıldı

Frankfurt

Avrupa Demokratik Güçbirliği’nin çağrısıyla bir araya gelen Türkiyeli devrimci-demokrat kuruluşlara bazı Alman ilerici ve anti-faşist gurupları da destek verdi.

Binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Frankfurt Merkezi Tren İstasyonu’nda başladı. Mitingin yapılacağı alana gelindikten sonra çeşitli konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda AKP ve devletin Kürt halkının kazanımlarını ve 7 Haziran seçimlerinde elde ettiği başarıyı hazmedemediği, yeni bir saldırganlık içine girdiği, işçi ve emekçilere, Kürt halkına ve devrimci güçlere dönük katliam ve operasyonlara başvurduğu vurgulandı.

BİR-KAR yürüyüşe flamalarıyla katılırken, yürüyüşte “Halkların birleşik kitlesel direnişini büyütmeye!” başlıklı bildiriler dağıtıldı

Stuttgart

Otogar Meydanı’nda buluşan yaklaşık 2 bin kişilik kitle, flamalarını ve Suruç’ta katledilen gençlerin resimlerini taşıdı. Buradan yürüyüşe geçilmeden önce, Suruç’ta katledilenler için saygı duruşunda bulunuldu. Kitle daha sonra şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca Almanca ve Türkçe konuşmalarla AKP-IŞİD ilişkileri teşhir edildi.

Yürüyüşe yerli gruplardan MLPD, otonomcu gruplar, İranlı ilerici inisiyatif ve gruplar katıldı. Türkiye ve Kürdistanlı parti ve örgütlerden ise BİR-KAR, AvEG, TJKE, SKB, ATİK, DİDF, ADHK, ADEF, FKE, FEDA, MDDP, Yaşanacak Dünya, TKİP ve MLKP katıldı

Hamburg

Protesto eylemi için Hochmanplatz’ta toplanıldı. Eyleme yerli partilerden ve kurumlardan MLPD, DKP, die Linke, otonomcu gruplar, Türkiyeli  ve Kürdistanlı kurumlardan Nev-Dem, ATİK, AGİF, ADHK, BİR-KAR, DİDF, BHH, ve Alevi Derneği katıldı. Her kurumun kendi flamalarını taşıdığı protesto eylemi her yerde olduğu gibi Hamburg’da da öfkeli bir atmosferde başladı.

Alanda saldırılara karşı birleşik direnişin yaşamsal olduğunu vurgulayan, katliam ve devrimci güçlere dönük sürek avını teşhir eden çeşitli konuşmalar yapıldı. Sermaye devletinin IŞİD’e yönelik manevrasının bir aldatmacadan ibaret olduğunun altı çizildi.

Konuşmaların ardından başlayan yürüyüşün en önünde “TC Rojava’dan ve Kürdistan’dan ellerini çek” pankartı ve Suruç’ta katledilenlerin resimleri taşındı. Kürtçe müzik eşliğinde sloganlar haykırıldı.

Yaklaşık olarak 5 km yüründükten sonra Türk Konsolosluğu’nun önüne gelindi. Burada Suruç’ta IŞİD çeteleri tarafından katledilenlerin anısına saygı duruşu yapıldı. Protesto gösterisi saygı duruşunun ardından ve atılan sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

BİR-KAR da eylemdeki yerini aldı ve eylem boyunca, “Hakların birleşik-kitlesel direnişini büyütmeye” başlıklı bildirilerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Köln

Türkiyeli ve Kürdistanlı örgüt ve kurumların çağrısı ile gerçekleşen protesto gösterisine yüzlerce kişi katıldı.

Mitingde çeşitli kurum ve kuruluşlar adına Almanca ve Türkçe konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı. Burada TKİP’nin “Emperyalizme, sömürgeciliğe ve her türden gericiliğe karşı, İşçilerin birliği halkların kardeşliği” şiarını yükselttiği, katliamı lanetlemeye ve devrimci dayanışmayı büyütmeye çağırdığı bildirisi de okundu.

Yürüyüşün ardından Köln’ün ana tren istasyonu ile Köln Katedrali’nin önünde taziye çadırı açıldı.

Kızıl Bayrak / Düsseldorf-Frankfurt-Stuttgart-Hamburg-Köln


 
§