24 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/28

Suruç’ta katleden sermaye devletidir
IŞİD: Emperyalistlerle suç ortaklarının kanlı yüzü!
Suruç’ta katliam: 31 ölü, onlarca yaralı...
TKİP, katliamı lanetlemeye ve devrimci dayanışmayı büyütmeye çağırıyor
Toplumsal muhalefetten katliama tepki açıklamaları
Suruç katliamı ülke genelinde protesto edildi
Suruç şehitleri uğurlandı
Halkların birleşik devrimci direnişini büyütmeye!
Yolsuzluk pisliğini devrim temizler!
Polis cinayetlerine ‘tahrik’ teşviki
Katliamcılık bu devletin mayasında var - H. Fırat
Şanlı mücadelemiz 3. ayı geride bıraktı!
Direnişler karşısında devlet taarruzda!
“Türk Metal çetesinden hesap sor, istifa et!”
Karayollarında taşeron köleliği sürüyor!
DEV TEKSTİL Genel Kurulu gerçekleştirildi
Birleşik Metal-İş seçenek midir?
BYUAŞ işçilerinden Nihat Yurdakul’a sorular
Ağır ve uzun çalışma koşulları, düşük ücretler
Krize karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm
Avrupa’da Suruç katliamı lanetlendi!
Cudi yandı, devlet görmedi
Her şeye karşın hayatının son saatlerine kadar yazan şair: Vaptsarov
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Türk Metal çetesinden hesap sor,
istifa et!”

 

B/S/H patronu, arife günü “işçileri patrona karşı kışkırtmak, galeyana getirmek!” bahanesiyle işten atma saldırısını devreye soktu. B/S/H Fabrika Kurulu da işten atma saldırısının ardından yazılı bir açıklama yaparak fabrika yönetimi ve Türk Metal çetesinin el ele verdiğini belirtti. B/S/H Fabrika Kurulu’nun açıklamasını sunuyoruz...

B/S/H yönetiminin yıllardır Türk Metal çetesinin fabrika içerisindeki tüm pisliklerine, ahlaksızlıklarına, işçilere dönük baskılarına sessiz kaldığı açıktır. Çünkü Türk Metal çetesinin ve yönetimin varlık sebebi ortaktır. Fabrika yönetimi üretim hedefleri ortaya koyar, sayıları ve mesaileri arttırır, işçi daha fazla sömürülür, bunu işçilere kabullendirmek de Türk Metal çetesine düşer.

Şimdi bu ikili şebeke el ele vererek yılladır bu fabrikaya emek veren işçilerin iş akdini bayram öncesinde arife günü tazminatsız bir biçimde sonlandırıyor. Neden olarak da “işçileri patrona karşı kışkırtmak, galeyana getirmek!” gösteriliyor.

Çıkartılan işçi kardeşlerimizin anlattıkları; Türk Metal çetesinin yalan ve iki yüzlülüklerini, üretim rekorları kırılırken düşük ücretlerle azgın bir şekilde sömürünün olduğunu, usta ve posta başı baskılarına, Türk Metal’e mahkum olmadığımızı anlatmak ne zamandan beri işten atılma nedeni oldu? İşçi arkadaşlarımız her zaman doğruyu söylediler, hakkı savundular, haklıdan yana oldular her zaman. 

Sizin için haklarının farkında olan haksızlıklara dur deme cesareti olanlar tehlikeli bunu biliyoruz. B/S/H yönetimi için ahlaksız işçi olmak, işçi arkadaşlarını satan yalaka olmak, sendika adına bantlarda işçiye baskı uygulamak, Türk Metal yalaması olmak ideal bir işçidir. 

Korkunuzdan bayram öncesi arife günü fabrikada kimse yokken işçi arkadaşları atarken mesajınız “hakkınızı aramayın bakın tazminatsız adamı kapının önüne koyarız!” mesajı vererek tüm işçileri korkutacağınızı sanıyorsunuz. Sırası ile hesaba katmadıklarını ve yanılgılarını B/S/H yönetimine ve onun kuklası Türk Metal çetesine hatırlatalım.

1- Yönetimin işten atmalara neden gösterdiği nedenler dayanaksızdır. İşçinin işini aksatmadığı tüm koşullarda düşüncülerini ifade etmesinin hiçbir sıkıntısı yoktur. Yani arkadaşlarımız yasal olmayan haksız bir şey yapmamıştır. 

2- Hani siz B/S/H yönetimi olarak işçinizin düşüncelerine ve kendisine değer veriyordunuz? Ne oldu işçilerin paylaştığı düşünceler sizin milyar dolarlara dokununca problem mi oldu?

3- Hani ne oldu bu saat ücretlerine yapılacak olan iyileştirmeler? Tabi ki koca bir yalan. Üretimde adet rekorları kırma sözünüzü işçiyi tuvalete göndermeyerek tutuyorsunuz. Ama biz işçilere bunun karşılığında verdiğiniz sözlerinizi tutmuyorsunuz. Bu ikiyüzlülüğü, yalanı konuşmayalım mı?

4- İşçileri sürekli oyaladınız, ortağınız Türk Metal çetesinden istifasını engellediniz. Size göre elebaşlarından başlayarak işten atmalara başladınız. Fakat unutmayınız ki sömürü, baskı sürüyor B/S/H işçisi susmayacak, kanmayacak, yolunu yürüyecektir.

5- Türk Metal temsilcileri siz de işten atmalardan haberiniz yokmuş gibi davranıyorsunuz. Ama yemezler bu işin direkt planlayıcısı ve çıkış listesini veren sizlersiniz. Bu yapılanlar yanınıza kalır sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Şimdi tüm sorumluluk geriye kalan çalışan işçi kardeşlerimizdedir. Hakları için sözünü esirgemeyen, dik duran, işçi kardeşlerinin sonuna kadar yanında olan bu işçi kardeşlerimize sahip çıkacağız, bu mücadeleyi devam ettireceğiz. Sorunlar katlanarak hala devam ediyor. Beklemenin, korkmanın bir faydası yok. 

Şimdi B/S/H işçileri için ayağa kalkma vaktidir. Türk Metal çetesinden ve yönetimine işçinin ne kadar güçlü olduğunu gösterme günüdür. Türk Metal çetesinden istifa etmek artık boynumuzun borcudur. Daha çok üretim rekorları kırar, bantlarda sayılar tavan yapar, tuvalete bile gidemeyiz, sendikacılar yüzümüze tükürse gıkımız çıkmaz. Bunlara katlanmaktansa onurlu olanı yap kardeşlerine sahip çıktığını göster, geleceğin için mücadele et, Türk Metal çetesinden hesap sor, istifa et!

 

 

 

 

İzocam işçileri direnişte

 

İzocam’da bayram tatilinde çalışmayı kabul etmeyen işçiler işten atıldı. İşçiler fabrika önünde direnişe başladı.

Dilovası’nda kurulu İzocam fabrikasında 34 taşeron işçisi, yöneticilerin bayram öncesi kendilerine “Bayramda 30 TL’ye çalışacaksınız yoksa kovulursunuz” dediklerini belirtti. Düşük ücretle çalıştırılmayı kabul etmeyen işçiler, dönüşte işe alınmadıklarını belirterek “Biz bayramda bu nedenle çalışmadık ve tatil yaptık. Ancak tatil dönüşü fabrikaya işe gittiğimizde bizi içeri almadılar” diye konuştular.


 

 


Eti Alüminyum’da iş bırakma

 

Konya’nın Seydişehir ilçesinde, Eti Alüminyum AŞ bünyesindeki Bayavşar Kömür İşletmeleri’nde çalışan işçiler, sürgünlere karşı süresiz iş durdurdu.

21 Temmuz’da işbaşı yapmayarak işletme önünde bir araya gelen işçiler, Türkiye Maden-İş Sendikası için örgütlenme faaliyeti yürüten işçilerin Seydişehir dışındaki iş yerlerine gönderilmesine tepki gösterdi. İşçiler adına söz alan Türkiye Maden-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Yıldırım Beyazıt Çetin, başka işletmelere gönderilen işçilerle geçen ay örgütlenme faaliyeti yürüttüklerini belirtti ve şöyle konuştu:

Arkadaşlarımız çoğunluğu sağlayabilecek şekilde üye oldu. Tabi bunu işveren duyar duymaz 16 tane baş çeken diyebileceğimiz arkadaşlarımızı il dışında saçma sapan görevlere verdi. Örneğin; İstanbul havalimanı, Artvin, Çankırı, Rize gibi değişik yerlere üçer, beşer kişi görevlendirme yaptılar. Bu tamamen sendikal oluşumu engellemek içindir. Arkadaşlarla biz karar aldık, bu 16 arkadaşımızı göndermeyeceğiz.”

 
§