24 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/28

Suruç’ta katleden sermaye devletidir
IŞİD: Emperyalistlerle suç ortaklarının kanlı yüzü!
Suruç’ta katliam: 31 ölü, onlarca yaralı...
TKİP, katliamı lanetlemeye ve devrimci dayanışmayı büyütmeye çağırıyor
Toplumsal muhalefetten katliama tepki açıklamaları
Suruç katliamı ülke genelinde protesto edildi
Suruç şehitleri uğurlandı
Halkların birleşik devrimci direnişini büyütmeye!
Yolsuzluk pisliğini devrim temizler!
Polis cinayetlerine ‘tahrik’ teşviki
Katliamcılık bu devletin mayasında var - H. Fırat
Şanlı mücadelemiz 3. ayı geride bıraktı!
Direnişler karşısında devlet taarruzda!
“Türk Metal çetesinden hesap sor, istifa et!”
Karayollarında taşeron köleliği sürüyor!
DEV TEKSTİL Genel Kurulu gerçekleştirildi
Birleşik Metal-İş seçenek midir?
BYUAŞ işçilerinden Nihat Yurdakul’a sorular
Ağır ve uzun çalışma koşulları, düşük ücretler
Krize karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm
Avrupa’da Suruç katliamı lanetlendi!
Cudi yandı, devlet görmedi
Her şeye karşın hayatının son saatlerine kadar yazan şair: Vaptsarov
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Toplumsal muhalefetten katliama tepki açıklamaları

 

ESP: Hesabını mutlaka soracağız!

Bu saldırıyı gerçekleştirenler Kobanê devrimini ezmek ve boğmak isteyen IŞİD faşist çeteleri ve onunla işbirliği içerisinde olan AKP iktidarıdır. Kobanê düşmanlarıdır. Barış ve özgürlüğü ezmek isteyen IŞİD barbarlığıdır. Bu katliam MİT-Kontrgerilla-IŞİD barbarlığı marifetiyle gerçekleştirilmiştir.

Katliamda şehit düşen yoldaşlarımızın anısına bağlı kalacağız. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu acılardan dayanışma, birleşik mücadele ve özgürlük tutkumuzu misliyle artırarak çıkacağız. Katliamların hesabını mutlaka soracağız.

ESP/SKM: Asıl amacı gözdağı!

Sosyalist gençlerin katliamından, önlem almayan devlet doğrudan sorumludur.

Bu katliamı gerçekleştiren katliamcı güçlerin asıl amacı, barışa kardeşliğe, toplumsal muhalefete yönelik bir göz dağıdır.

Tüm kamuoyunu bu katliam karşısında sessiz kalmamaya, hesap sormaya davet ediyoruz.

HDP: Sorumlu hükümettir!

IŞİD ve benzeri tecavüz ordularının destek aldığı bütün ülkeler ve rejimleri bu barbarlığın ortağıdırlar. IŞİD’e karşı sus pus olanlar, sesini bile yükseltmeye cesaret edemeyenler, HDP’ye bile her gün tehdit savurup IŞİD’in başını okşayan Ankara’daki yöneticiler bu barbarlığın suç ortağıdırlar.

ÇHD: Katliamı boşa düşürmek
boynumuzun borcu!

Egemenler, bölgeye dair tahakküm ve iktidar olma hayallerine erişebilmek için yıllardan beri hep yapageldikleri gibi bir kez daha katliam yoluna başvurmuşlardır. Bu katliamı boşa düşürmek, katillerin yakasına yapışmak, katliamın hesabını sormak, bu coğrafyada halkların kardeşliği ve özgürlüğünü savunan herkesin boynunun borcudur.

KESK: Hesap vermekten kurtulamayacaklar!

Aylardır her açıklamamızda AKP’nin izlediği mezhepçi ve milliyetçi Ortadoğu politikasının ülkemizi patlamaya hazır bir mayın tarlasına dönüştürdüğünü ifade ediyoruz. Maalesef, gerçekleşen tam da budur!

Katillere bu zemini hazırlayan politikaları uygulayanların tarih önünde hesap vermekten kurtulamayacağına inanıyoruz.

Halkevleri: İktidar hesabını ödeyecek!

Acımız ve üzüntümüz büyük! Tarihimizin en büyük katliamlarından, en büyük gençlik katliamlarından birini yaşattılar bize bugün. Elbette gençlere böylesine düşman iktidar, bunun hesabını mutlaka ödeyecektir. Ödetmek boynumuzun borcu, insanlığımız gereğidir.

BHH: Kazanan özgürlük olacak!

IŞİD’e MİT tırlarıyla taşınan silahlar, bombalar Kobane’de şimdi de Suruç’ta patlamaktadır.

AKP’nin beslediği, ülkemizi savaş üssü haline getirdiği bu kanlı çeteciler, yaşamı, özgürlüğü kanla ve ölümle susturmaya çalışmaktadır.

Ancak her şeye rağmen kazanan yaşam ve özgürlük olacaktır.

ÖDP: AKP ölüm iktidarıdır!

Rojava halkının özgürlük ve barış çağrısını, karanlık çetecilerle susturmaya çalışan AKP iktidarı, eli kanlı bir ölüm iktidarıdır.

Ancak ne olursa olsun halkın direnişi ve dayanışmasıyla barış kazanacak…Özgürlük kazanacak…Yaşam kazanacak… Emperyalizm, IŞİD ve AKP Ortadoğu’da ve ülkemizde yenilecektir

HTKP: Emperyalistlerden ve AKP’den temizleyeceğiz!

Kirli hedefleri uğruna, Irak’ı işgal eden, Suriye’yi yıkmaya çalışan, bu amaçla insanlık dışı, gerici çeteleri palazlandıran, eğiten, silahlandıran başta ABD olmak üzere tüm emperyalist güçler ve AKP Hükümeti bu saldırının birinci dereceden sorumlusudur.

Halkın Türkiye Komünist Partisi olarak, Suruç’ta katledilen yurttaşlarımız için söz veriyoruz: Bölgemizi katliamcı gerici çetelerden, bunları başımıza musallat eden emperyalistlerden ve AKP’den temizleyeceğiz.

EMEP: Yetkilileri göreve çağırıyoruz!

SGDF’li gençlere yapılan bu saldırı tüm demokrasi ve barış güçlerine, halka yapılmıştır, lanetliyoruz. ESP ve SGDF üyeleriyle dayanışma içinde olduğumuzu bildiriyor, sorumlularının açığa çıkarılması, akıbetinin diğer katliamlar gibi olmaması için yetkilileri ivedilikle göreve çağırıyoruz.

EHP: Savaş oyunları bozulacak!

Seçimler yoluyla kaybettikleri iktidarlarını içerde ve dışarda savaş yoluyla geri kazanmak isteyenler halklara her türlü zulmü ve katliamı reva görmektedirler.

Ama katliamla iktidar sağlamaya çalışanlar değil barışı savunanlar kazanacak!

AKP’nin savaş oyunları bozulacak!

Öğrenci Kolektifleri:
Gençlik halkların yanında!

Ne yaparlarsa yapsınlar gençlik mezhepçi faşizmin, cihatçı katillerin, AKP’nin karşısında, direnen halkların yanında olmaya devam edecek!

 Emek Gençliği: Devletin ta kendisi!

Bizler devletin stratejik olarak en çok önem verdiği bu bölgedeki tüm yaşananları, devletten bağımsız tutmuyoruz. Sorumlusunun izlediği politikalarla  IŞİD terörünü Türkiye’ye taşıyan devletin ta kendisi olduğunu söylüyoruz. Katil devletten 20 Temmuz günü ve öncesindeki yaptığı tüm katliamların hesabını soracağız.

Devrimci Hareket: Katillerini tanıyoruz!

Bu saldırı SGDF’li yoldaşlar şahsında tüm demokratik kamuoyuna ve halkların kardeşliğine yönelen bir saldırıdır. SGDF/ESP’li dostlarımıza yönelen bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz. Dostlarımızı sahipleniyor ve yanında yer aldığımızı belirtiyoruz. 

Tüm demokratik kamuoyunu bu katliamı lanetlemek için sokağa çağırıyoruz.

Katledilen canlarımızın katillerini tanıyoruz. Hesap Soracağız.

SES: Azmettirenleri biliyoruz!

Ülkemizde ve Ortadoğu’da çocuk, kadın, yaşlı, sivil demeden insanları katleden katil sürüleri bugün de Suruç’ta ortaya çıktı ve barış ile birlikte yeniden inşanın temellerini atacak gençliği hedefine aldı.

Bu saldırıyı yapanları ve azmettirenleri biliyoruz.

Tüm Bel-Sen: Demokratik tepki göstermeye çağırıyoruz!

TÜM BEL SEN’liler olarak; kendi küllerinden yeninden inşa edilmeye çalışılan Kobanê’ye desteğe giden SGDF’li genç yoldaşlarımıza yapılan bu kanlı katliamı kınıyor, halklarımızın kan ve gözyaşı deryasında boğdurulmasına yönelik bu türden katliamlara karşı bütün üyelerimizi ve dostlarımızı demokratik tepki göstermeye çağırıyoruz.

TGC: Saldırıyı kınıyoruz!

Halkı ve gazetecileri hedef alan bu saldırıyı kınıyoruz. Faillerin en kısa sürede bulunmasını bekliyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak bu tür saldırıların her zaman karşısında olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.

DEV TEKSTİL: Bedelini ödeyecekler!

Gerici güçlerin gerçekleştirdiği bu alçakça saldırılar halkların onurlu mücadelesinin önünü kesemeyecektir. Gerici güçler halklara karşı işledikleri suçların bedelini er ya da geç ödeyeceklerdir.

Saldırıyı gerçekleştiren gerici güçlere ve bu gerici çeteleri besleyen, silahlandıranlara karşı bütün işçileri, emekçileri, gençleri, ilerici güçleri sokağa, eyleme, hesap sormaya davet ediyoruz.

* Açıklamalar gazete baskısı için kısaltılmıştır...


 
§