24 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/28

Suruç’ta katleden sermaye devletidir
IŞİD: Emperyalistlerle suç ortaklarının kanlı yüzü!
Suruç’ta katliam: 31 ölü, onlarca yaralı...
TKİP, katliamı lanetlemeye ve devrimci dayanışmayı büyütmeye çağırıyor
Toplumsal muhalefetten katliama tepki açıklamaları
Suruç katliamı ülke genelinde protesto edildi
Suruç şehitleri uğurlandı
Halkların birleşik devrimci direnişini büyütmeye!
Yolsuzluk pisliğini devrim temizler!
Polis cinayetlerine ‘tahrik’ teşviki
Katliamcılık bu devletin mayasında var - H. Fırat
Şanlı mücadelemiz 3. ayı geride bıraktı!
Direnişler karşısında devlet taarruzda!
“Türk Metal çetesinden hesap sor, istifa et!”
Karayollarında taşeron köleliği sürüyor!
DEV TEKSTİL Genel Kurulu gerçekleştirildi
Birleşik Metal-İş seçenek midir?
BYUAŞ işçilerinden Nihat Yurdakul’a sorular
Ağır ve uzun çalışma koşulları, düşük ücretler
Krize karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm
Avrupa’da Suruç katliamı lanetlendi!
Cudi yandı, devlet görmedi
Her şeye karşın hayatının son saatlerine kadar yazan şair: Vaptsarov
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

TKİP, katliamı lanetlemeye ve devrimci dayanışmayı büyütmeye çağırıyor...

Emperyalizme, sömürgeciliğe ve her türden gericiliğe karşı, İşçilerin birliği halkların kardeşliği!

 

Çağdışı gerici çeteler kana ve katliama doymuyor. Gelinen yerde iyiden iyiye kontrolden çıkmış IŞİD adlı ölüm makinesi, yakın günlerde Kobanê merkezinde dehşet verici bir katliam gerçekleştirmişti. Bu insanlık düşmanı çete bugün buna yeni bir halka ekledi.

Bu cinayet çetesi bu kez de Kobanê’nin yeniden inşa çalışmalarına katılmak için İstanbul’dan Urfa’nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin basın açıklamasını kana buladı. Basın açıklamasının yapıldığı alanda gerçekleşen patlama sonucu 30 genç yaşamını yitirdi, yüzlercesi ağır biçimde yaralandı. Ölü ve yaralı sayısı sürekli artıyor.

Katliamın tetikçisinin IŞİD çetesi olduğu tartışmasızdır. Ne var ki, bu katliam da ne denli inkar ederlerse etsinler, öncekiler gibi IŞİD canileri ile dümeninde AKP’nin bulunduğu Türk sermaye devletinin ortak yapımı bir katliamdır. IŞİD günümüzde etnik ve dinsel temelde bölge halklarını birbirine boğazlattıran, tüm bir Ortadoğu’yu emperyalist ve gerici savaşların ana sahnesi haline getirip, boydan boya bir kan gölüne çeviren ABD ve onun öncülüğündeki emperyalist koalisyonun eseridir. Dolayısıyla, IŞİD’i bölge halklarının başına bela eden bu güçler de bu katliamın dolaysız biçimde sorumlusudurlar.

İşçiler, emekçiler,

Bu kanlı saldırı hiç kuşkusuz öncelikle destansı bir direnişle Kobanê’de IŞİD’e ağır bir yenilgi yaşatan Kürt halkına ve kazanımlarına dönük bir saldırıdır. Bu direniş sırasında onunla kader birliği çizgisinde en ileri düzeyde bir dayanışma örneği sergileyen, en başta Türkiye’nin emekçi halkları, ilerici ve devrimci güçleri olmak üzere, bölge ve dünya halklarının enternasyonal dayanışmasına dönük bir saldırıdır. Öte yandan, bu saldırı, salt bir intikam saldırısı olmayıp, ezilen halkların devrim ve kurtuluş mücadeleleri ve özlemlerine dönük bir niteliğe sahip bir saldırıdır. Ama boşuna!

Emperyalizm, yerli işbirlikçileri ve gericilik, Kobanê’de olduğu gibi, eninde sonunda, devrimci kader birliği çizgisinde kenetlenmiş Kürt ve kardeş halkların birleşik devrimci direnişi karşısında yenilmeye mahkumdur.  

Kardeşler,

Emperyalizmin, başta Türk sermaye devleti olmak üzere bölgedeki işbirlikçilerinin ve IŞİD çetelerinin halklara ve tüm bir insanlığa daha fazla ölüm ve acıdan, daha fazla yıkımdan, katmerli bir kölelik ve karanlıktan başka sunacağı bir şey yoktur.  

Gün, hunharca katliamda yitirdiğimiz SGDF üyesi gençlerin hesabını sormak için devrimci dayanışmayı büyütme günüdür. Gün, Kürt halkıyla ve onurlu direnişi ile en ileri düzeyde dayanışma, kazanımlarını sahiplenme ve tüm kardeş halkların birleşik devrimci mücadelesini yükseltme günüdür.

TKİP olarak, tüm uluslardan kardeş halkları, ilerici ve devrimci güçleri IŞİD çetelerinin Urfa/Suruç’ta gerçekleştirdiği katliamı lanetlemeye, bu kanlı ve alçakça saldırıyı her yerde protesto etmeye, “İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği!” şiarı ile emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

Kahrolsun emperyalizm, sömürgecilik ve her türden gericilik!

Bijî Berxwedana Kobanê!

Yaşasın halkların kardeşliği ve devrimci dayanışması!

Türkiye Komünist İşçi Partisi
20 Temmuz 2015

www.tkip.org

 

 

 

 

Katliama sessiz kalmayacağız!

Sermaye düzeninin ve emperyalist güçlerin desteklediği dinci-gerici çeteler kirli yüzlerini bir kere daha Suruç’ta ve Kobanê’de gösterdiler.

Kobanê’de IŞİD çetelerinin temizlenmesinin ardından kenti yeniden inşa etmek için çok yönlü dayanışma faaliyetleri örgütlendi. SGDF üyeleri de Kobanê halkının yaralarını sarmasına yardımcı olmak için, kentin yeniden yapılanmasına katkı sunmak için Kobanê’ye giderken dinci-gerici çeteler tarafından alçakça saldırıya uğradılar. Onlarca SGDF’li saldırı sonucu katledildi.

SGDF üyelerine karşı gerçekleştirilen bombalı saldırıya karşı bütün devrimci ve ilerici güçler sokaklara çıkmalı, gerici güçlere karşı gereken cevabı vermelidir.

Emperyalistlere, sermaye düzenine ve destekledikleri dinci gerici güçlere karşı halkların kardeşliği mücadelesi yükseltilmelidir. 

SGDF’yle ve Kobanê’de gericiliğe karşı direnen güçlerle dayanışmayı büyütelim!

Katiller döktükleri kanda boğulacaklar!

Yaşasın halkların kardeşliği!

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu
20 Temmuz 2015


 

 

 

 

Katilleri tanıyoruz! Hesap soracağız!

 

Suruç’ta gerçekleştirilen katliamın failleri bellidir!

Suruç’ta 30’un üzerinde genci katleden sermaye devletidir!

Suruç’ta katleden sermaye devletinin kan ve sömürü üzerine kurulu politikalarıdır!

Suruç’ta katleden emperyalist güçlerdir, savaş politikalarıdır, onların beslediği çetelerdir!

Suruç’ta katleden Soma’da 301 maden işçisini, Roboski’de 34 Kürt kardeşimizi, Uğur Kaymaz’ı, Ceylan’ı, Berkin’i, Ali İsmail’i, Ethem’i katledenlerdir!

Tanı bunları! Döktükleri timsah göz yaşlarına kanma!

Bu katliamla birlikte burjuvazi bir kez daha bizleri kavgaya davet etti. Davetleri kabulümüzdür.

Devrimci Gençlik Birliği olarak herkesi katledilen SGDF’li arkadaşlarımızın hesabını sormak için ‘Düzene karşı devrim!’ bayrağını yükseltmeye, katliam karşısında eylemli dayanışmaya çağırıyoruz!

Devrimci Gençlik Birliği
20 Temmuz 2015

 

 

 

 

Suruç’ta katliam var!
Kayıtsız kalma, hesap sor!

 

Emperyalizm ve onun işbirlikçileri katliamcı yüzlerini bir kez daha ortaya çıkardılar.

Kobanê’de yaşanan direnişin ardından SGDF üyeleri Kobanê’nin yeniden inşası ve Kobenê halkı ile yaralarını sarmak, kütüphaneler kurmak için Kobanê’ye yola çıktılar. Sermaye devletinin sınırı geçmelerine izin vermemesinin ardından, Suruç’ta basın açıklaması yapmak isterlerken, emperyalistler ve işbirlikçi dinci gerici çeteler kanlı yüzlerini bir kez daha gösterdiler. 31 genç katledildi, yüzlercesi ise yaralandı.

Bizler Suruç’un katillerini çok iyi tanıyoruz. Emperyalizmin beslemesi gerici dinci IŞİD çetesine TIR’larla “silah” taşıyanlar Kobanê’ye uzanan yardım elini kana buladılar. Ortadoğu’yu kan gölüne çevirenlerle Soma’da, madenlerde iş cinayetlerinde onlarca işçinin yaşamını gasp edenler aynıdır. Suruç’ta patlatılan bomba herkesi hedeflemektedir. Bizler katilleri ve failleri çok iyi tanıyoruz. Berkin’den, Uğur’dan, Ceylan’dan, Oğuzhan’dan tanıyoruz.

Liseli gençlik başta olmak üzere herkesi hesap sormaya çağırıyoruz!

Devrimci Liseliler Birliği

 
§