10 Temmuz 2015
Sayı: KB 2015/27

Tek seçenek birleşik devrimdir!
Düzen hükümetsiz, ancak başsız değil!
İncirlik üssü için ABD’yle kirli pazarlık
Savaş ve saldırganlık histerisi sürüyor!
Yargıtay Karadağ davasına itirazı reddetti
Yeni sendikayla yeniyi yükseltmeye! - B. Çağ
Yeni sendika sermaye ve uşaklarına yanıttır
B/S/H Fabrika Kurulu: Yeni sendika için görev başına
Arçelik LG'de üretimi durduran işçilere polis saldırdı
Trakya Döküm’de üretim durdu!
Hema’da işçiler hakları için üretimi durdurdu
BYUAŞ grevi ve Belediye-İş'in satışı!
İşçi sınıfı hakkını Faruk Çelik’e helal etmeyecek!
Manisa’da 15 tarım işçisi katledildi
Metal işçileri yeni sendikayı kurdu!
Metal işçileri yeni sendikayı selamladı
Almanya'da farklı iş kollarında grevler
Referandum sonuçları ve reformist Syriza'nın Troyka dansı!
Syriza'dan ırkçı siyonist rejimle işbirliği
Devrimci gençlik yaz kampında buluştu!
DGB-DLB 2015 Yaz Kampı'na katılanların izlenimleri
Liselilerden polis tacizlerine yanıt
Düzen mahkemelerinin "iyi hal" rezaleti
Kadın tutsakların hücrelere sevk planına protesto
Greif Direnişi: Sınıf hareketinin devrimci geleceği!
Kamu emekçilerinin yaz kampı başarıyla gerçekleşti
Hozan Serhad: Müzikten mücadeleye uzanan uzun yol
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Almanya'da farklı iş kollarında grevler

 

Almanya’da 2015 yılı farklı iş kollarında genellikle ücret zamları için gerçekleşen yaygın grevlere sahne oldu, olmaya devam ediyor. İnternet alışveriş devi Amazon ve metal sektörü ile birlikte Alman Hava Yolları Lufthansa ve Posta İdaresi’nin banka bölümünde grevler gerçekleşti. Hak arama mücadeleleri için 13 bin kişinin çalıştığı üniversite kliniği Charite’de, sosyal ve eğitim hizmetlerinde, demiryollarında, postanelerde çalışan işçi ve emekçiler de haftalarca süren kitlesel grevlere gittiler.

Grevler yaygınlığı ve kitleselliği ile tüm ülkeye yayıldı.

Posta İdaresi’nde grev sona erdi

Alman Posta İdaresi (Deutsche Post AG) çalışanlarının dört haftadır süren büyük grevi, tarafların anlaşmasıyla sona erdi ve 7 Temmuz Salı gününden itibaren posta dağıtımı başladı.

Deutsche Post’ta uyarı grevleri eşliğinde süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamamış ve Ver.di Sendikası grev çağrısı yapmıştı. 8 Haziran’da başlayan süresiz greve Alman Posta İdaresi’nde sözleşmeli 110 bin çalışandan 30 bin sendika üyesi katıldı.

Ver.di Sendikası aylık ücretlere yüzde 5,5 zam ile haftalık çalışma saatinin 38,5’ten 36 saate düşürülmesini talep ediyordu.

4 hafta süren bu büyük grevde posta çalışanları büyük bir mücadele kararlılığı gösterdiler. Gelinen yerde ise sadece sınırlı kazanımlar elde edildi. Sendika ve Deutsche Post arasında yaklaşık 40 saat süren müzakereler sonucunda 140 bin sözleşmeli personel için bir kereye mahsus 400 Euro ödenmesi, gelecek yıldan itibaren %2 ve 2017 Ekim’inde tekrar %1,7 ücret zammı yapılması konusunda uzlaşma sağlandı.

Sendikanın temel taleplerinden biri olan, yeni kurulan ve bünyesinde 6.500 kişinin çalıştığı DHL Delivery gibi işletmelere son verilmesi kabul edilmedi. Paket dağıtımı bölümündeki 7.650 çalışanın şirkette kalmasına güvence verildi.

DHL Delivery, Deutsche Post AG tarafından oluşturulan ve kargo dağıtımı yapan yeni bir taşeron şirket. Deutsche Post AG’de kargo hizmetlerinde çalışan tüm emekçiler, bu yeni şirkete güvencesiz çalışanlar olarak aktarıldıkları gibi, ücretlerinde %20’lik bir kesinti yapılmak isteniyor. Deutsche Post toplu sözleşmelerinden yararlanamayacak olan DHL Delivery çalışanları, böylece bir dizi sosyal haklarını da kaybedecekler.

Sendika temsilcileri bu anlaşmayı büyük başarı olarak lanse ettiler. Oysa işveren ile yapılan uzlaşmada yeni kurulan ve çalışanlarına yüzde yirmi daha az ücret ödeyen DHL Delivery isimli yerel şirkete dokunulmuyor. İki buçuk saat daha az çalışma talebi hasıraltı ediliyor ve posta çalışanlarının yoğun iş koşullarına rağmen çalışma süresi 38,5 saatte kalıyor.

Deutsche Post AG, grev süresince saldırgan tutumunu sürdürdü. 30 bin kişinin 4 hafta süren büyük grevine Alman basın tekelleri ise şirket ile işbirliği yapmışçasına sayfalarında yok denecek kadar az yer verdiler.

Deutsche Post grev süresince yasal olmayan bir dizi uygulamayı hayata geçirdi. Örneğin greve karşı grev kırıcılığını devreye soktu. Posta memurları çalışmaya zorlandı. Dahası memurların ailelerini grev kırıcısı olarak çalıştırdı. Hatta yasağa aldırmayan işveren grev kırıcılarını çalışma günü olmamasına rağmen Pazar günü bile çalıştırdı. Süreli sözleşmeli işçilere baskı yaparak grev kırıcılığına zorladı. Grev kırıcılığını mahkemeye götüren sendikaya mahkemenin verdiği yanıt ise “memurlar gönüllü olarak bu işi yapıyor” şeklindeydi. Alman Posta İdaresi, Polonya’dan getirdikleri işçileri de işe sürdü. Düşük ücretle grev kırıcısı olarak çalıştırılmak istenen üniversite öğrencileri ise Posta İdaresi’nin oyununa gelmedi ve grev kırıcılığını reddetti.

Deutsche Post AG´nin açıkladığı verilere bakıldığında, geçen yılın bilançosuna göre %3,5 artan kalkınma ile 2,7 milyar avroluk kâr yapılmış. Bu yıl itibariyle postane hisse senedi sahiplerine 3,05-3,2 milyarlık bir kâr oranı söz verilmiş. Bunu da en kolay ve iyi yapabilmenin yolu ise çalıştırdığı işçi ve emekçileri daha düşük ücretle ve daha fazla çalıştırmaktan, yani daha fazla sömürüden geçiyor.

Ama işçi ve emekçiler kendilerini sefalet ücretine mahkum eden, işten atılma ile tehdit eden patronlara karşı mücadele deneyimlerini biriktiriyor.

Demiryollarında grev kazanımla sonuçlandı

Almanya’da Makinistler Sendikası (GDL) ve Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB) arasında yaklaşık bir yıldır süren toplu sözleşme anlaşmazlığı da arabuluculuk görüşmelerinin ardından kazanımlarla sona erdi.

GDL Sendikası'na üye makinistler, iş saatlerinin çok uzun olmasına ve grev hakkına ek sınırlandırmalar getirecek yeni uygulamalara karşı kitlesel bir şekilde greve katıldılar.

Anlaşma ile demiryollarına 100 kondüktör ve 300 makinistin işe alınacağı ve çalışma saatlerinin düşürüleceği belirtildi. Anlaşmaya göre maaşlar 1 Temmuz itibariyle yüzde 3,5 arttırılacak, gelecek yıl 1 Mayıs’ta yeniden yüzde 1,6 zam verilecek. Ayrıca tüm çalışanlara 350 Euro ek ödeme yapılacak.

Grev, makinistler sendikasının kararlı mücadelesi üzerine yükseldi. Almanya’da demiryollarında görevli makinistler dokuz kez greve gitmiş, trenler 420 saat çalışmamıştı. Grevler ulaşımın felç olmasına neden olmuştu.

Grev nedeniyle 500 milyon Euro zarara uğrayan Alman Demiryolları Şirketi burjuva medyayı da yanına alarak GDL Sendikası'na karşı saldırgan tutumunu son ana kadar sürdürdü. Tüm bunlar makinistleri grev kararlılığından ve mücadeleden vazgeçiremedi. Grev büyük kazanımlarla sonuçlandı.

Yeni grevler kapıda

Şimdi sırada, arabuluculara rağmen uzlaşmanın sağlanamadığı Alman Havayolları Lufthansa var. Temmuz ayının ikinci haftası pilotların greve başlaması bekleniyor. Bu, pilotların 13. grevi olacak.

Eğitim ve Sosyal Hizmetler’de 4 hafta süren greve ise arabulucuların devreye sokulması üzerine ara verildi. Uzlaşma sağlanamaması durumunda bu sektörde de grevler yeniden başlayabilir.

Özetlersek posta hizmetlerinde ve demiryollarında sürdürülen grevlerde işverenle uzlaşma sağlanırken, Sosyal ve Eğitim Hizmetleri’nde süreç sonlanmış değil. Alman Hava Yolları Lufthansa’da uzlaşma sağlanamadı ve grev kapıda.

Kısacası Almanya’da işçi ve emekçiler suları ısıtmaya devam ediyor.


 
§