26 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/25

Düzenin ihtiyacı “istikrar”, işçi ve emekçilerin ihtiyacı mücadele…
Sivas katliamının hesabını sormak ve yenilerini önlemek için...
Erdoğan’dan iftar şovu Saray sofrasından yer sofrasına...
Gericilik bu düzenin harcında var!
Gülme sırası şimdi kimde?
Sivas’ta katledilenler anılacak
BDSP 2 Temmuz anmalarına çağırıyor
AKP Kürt halkına düşmanlıkta sınır tanımıyor!
Muhalif basın AKP’nin hedefinde!
ODTÜ’de eğitim emekçileri direnişte!
DEV TEKSTİL’den örgütlenme çağrısı
TTK’da TİS görüşmelerinde uyuşmazlık
Birleşik sınıf hareketi için metalde ortak grev! B. Çağ
MESS’ten önce sadaka sonra kıyım!
Metal işçileri ve MİB engelleri aşa aşa ilerledi – 2
İhanetin adı Çelik-İş
Yarın bizim olacak!
Metal direnişi ve deneyimleri tartışıldı
Troyka'nın dayatmaları, Syriza'nın açmazları
Doğu Avrupa'da sular ısınıyor
"Tüm gençliği kampımızın parçası olmaya çağırıyoruz!"
Devrimci gençlik kampının hazırlıkları sürüyor
Ankara EKK, Cansu Kaya için eylemdeydi
Kadınlar Cansu Kaya için sokağa çıktı
Ayvalıtaş davasında keşif kararı
Cumartesi Anneleri: Demirel'i iyi bilmezdik
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metal direnişi ve deneyimleri tartışıldı

 

Bursa’da başlayan ve diğer kentlere de sıçrayan metal işçilerinin mücadelesini tartışmak ve dayanışmayı büyütmek için Almanya’nın Stuttgart kentinde 19 Haziran akşamı bir toplantı gerçekleştirildi.

28-31 Mayıs tarihlerinde metal direnişine dayanışma ziyaretinde bulunan ICOG heyetinin çağrısıyla gerçekleşen toplantı oldukça verimli geçti. Toplantıya Mercedes, Porsche, Bosch, Behr, Man ve metal sektörünün değişik işletmelerinde çalışan işçi, işyeri işçi temsilcisi ve sendika temsilcileri katıldılar.

Heyetin dayanışma ziyareti sırasında çektikleri fotoğraflardan S.Herling’in hazırladığı kısa bir dia gösterisiyle başlayan toplantı, heyet üyelerinin sunumlarıyla devam etti. Gölcük Ford Otosan’a yaptıkları ziyarete dair gözlemlerini aktaran heyet, Otosan işçileri tarafından çok sıcak bir dostlukla karşılandıklarını, enternasyonal sınıf dayanışmasının iyi bir örneğini yaşadıklarını anlattı.

Kendi kaderlerini ellerine aldılar

Sunum sırasında şu ifadeler kullanıldı: “Grevin 10. gününde biz ordaydık ve işçiler kurdukları komiteler etrafında nasıl birleştiklerini ve hangi zorluklara karşı mücadele ederek ilerlediklerini aktardılar. ‘İşçilerin yanında olması gereken sendika bizlerin taleplerine sahip çıkmadı, karşı kutupta yer aldı’ diyerek tepkisini ortaya koyan işçiler, kendi kaderlerini kendi ellerine almaktan başka bir çarelerinin olmadığını ve mücadeledeki kararlılıklarını dile getirdiler.”

Dayanışma ziyaretinden rahatsız olan polisin gösterdiği tahammülsüzlüğe karşı Otosan işçilerinin sloganlarla dayanışmalarını ortaya koymalarını aktaran F. Atan “Dayanışma ziyaretine gittik, dayanışmanın en güzel örneğiyle karşılaştık” sözleriyle duygularını aktardı.

Enternasyonal desteği büyütmeliyiz

Metal direnişinin ortaya çıkışını ve izlediği seyri özetleyen heyet üyesi Ali Reçber ise şunları söyledi: “Metal işçileri başladıkları işi yarıda bırakmayacak gibi gözüküyorlar. Bu da bizlere dayanışma çalışmalarını daha da güçlendirmemiz gerektiğini, işçilerin taleplerini daha geniş bir çevreye tanıtarak enternasyonal desteği büyütmemiz gerektiğini gösteriyor. 1. IAC (Otomotiv İşçilerinin 1. Uluslararası Kongresi) bu ve benzeri işçi hareketlerine dayandığı oranda başarılı olacaktır.”

Soru ve görüşler...

Sunumlardan sonra katılımcılar soru ve görüşleriyle toplantıya katkılarını sundular. İşçilerin fabrika ve Fabrikalar Arası Kurul’da güçlerini birleştirmeyi başarmaları katılımcıların en çok merak ettikleri konuların başında yer alıyordu.

Mercedes-Daimler’den bir işçi “Kapitalistlerle birlikte zorunlu olarak sendika yönetimini de karşılarına alan işçilerin komitelere dayanarak, sınıfsal dayanışmayı sağlayıp haftalarca ülke çapında bir direniş sürdürmeleri, üstelik direniş sonucunda bazı hakları da kazanmaları bu hareketin büyüklüğünün ve yaratıcılığının en iyi örneğidir” diyerek bu hareketten öğrenecekleri çok şeyin olduğunu söyledi. Almanya’da da sendikaların çürümüş, bürokratik bir kadavra olduğunu belirten tartışmacılar, işçilerin mücadeleci bir sendikal birliğe ihtiyacı olduğu konusunda ortak bir görüş birliğine vardılar.

Canlı, tarihsel ve güncel deneylerin katkılarıyla sürdürülen tartışma oldukça verimli ve öğretici geçti. Toplantıya katılanların ortak bir dileği de, böylesine büyük, anlamlı ve tarihsel nitelikteki deneylerle dolu bir eylemi yaratıp sürdürenlerin 1. IAC’ye (Otomotiv İşçilerinin 1. Uluslararası Kongresi) katılarak, bu deneyleri uluslararası işçi hareketinin hizmetine sunması düşüncesi oldu.

Toplantıda, Otosan ve diğer işletmelerden işçi önderlerinin işten atılmaları da protesto edilerek, MİB üzerindeki baskılar kınandı. MİB’in Facebook sayfalarının kapatılması ve sansürlenmesi girişimlerine karşı MİB’le dayanışma çağrısı yapıldı.

Toplantının ardından katılımcılar Almanca ve Türkçe olarak ortak bir dayanışma mesajı yayınladılar.

Ortak mesaj şöyle:

Bursa’da grevdeki metal işçilerini ziyaret eden ICOG-Delegasyonunun izlenimleri hakkında bilgilendirme toplantısına katılan bizler, işverenlerin grev sözcüleri, grev komitesi üyelerini ve mücadeleci işçileri işten atarak onların haklı mücadelelerini küçük düşürmeye ve çalışanlara gözdağı vermeyi amaçladığını öğrendik.

Biz bu saldırıları protesto ediyoruz ve işten çıkarılan işçilerin derhal geri alınmalarını talep ediyoruz!

Ve bunun yanında, Türk hükümetinin işverenlerin istekleri doğrultusunda, Metal İşçileri Birliği’nin (MİB) Facebook-Sayfasını kapatma girişimini protesto ediyoruz.
Yaşasın işçi sınıfının enternasyonal birliği!"

Kızıl Bayrak / Stuttgart

 

 

 

 

Devrimci kalem işçileri anıldı

 

Almanya’nın Frankfurt kentinde geleneksel olarak düzenlenen etkinlikle Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal anıldı.

BİR-KAR tarafından uzun bir ön hazırlık süreciyle geniş bir kitleye çağrısı yapılan etkinlik 20 Haziran’da gerçekleştirildi.

Yüzlerce afiş ve bildirinin kullanıldığı çağrı faaliyetinin yanı sıra BİR-KAR çalışanlarının kendi hazırladığı programla etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlik programı metal işçilerinin mücadele sürecini de kapsayacak şekilde zenginleştirildi.

Beğeniyle izlenen etkinlik programında müzik ve şiir dinletisinin yanı sıra metal işçilerinin mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

Metal süreciyle ilgili gözlemin paylaşıldığı bir konuşma gerçekleştirildi.

Sosyalist edebiyat konulu panelle devam eden etkinlik katılımcıların sorularını sorması ve düşüncelerini paylaşmasıyla sona erdi.

Kızıl Bayrak / Frankfurt

 
§