26 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/25

Düzenin ihtiyacı “istikrar”, işçi ve emekçilerin ihtiyacı mücadele…
Sivas katliamının hesabını sormak ve yenilerini önlemek için...
Erdoğan’dan iftar şovu Saray sofrasından yer sofrasına...
Gericilik bu düzenin harcında var!
Gülme sırası şimdi kimde?
Sivas’ta katledilenler anılacak
BDSP 2 Temmuz anmalarına çağırıyor
AKP Kürt halkına düşmanlıkta sınır tanımıyor!
Muhalif basın AKP’nin hedefinde!
ODTÜ’de eğitim emekçileri direnişte!
DEV TEKSTİL’den örgütlenme çağrısı
TTK’da TİS görüşmelerinde uyuşmazlık
Birleşik sınıf hareketi için metalde ortak grev! B. Çağ
MESS’ten önce sadaka sonra kıyım!
Metal işçileri ve MİB engelleri aşa aşa ilerledi – 2
İhanetin adı Çelik-İş
Yarın bizim olacak!
Metal direnişi ve deneyimleri tartışıldı
Troyka'nın dayatmaları, Syriza'nın açmazları
Doğu Avrupa'da sular ısınıyor
"Tüm gençliği kampımızın parçası olmaya çağırıyoruz!"
Devrimci gençlik kampının hazırlıkları sürüyor
Ankara EKK, Cansu Kaya için eylemdeydi
Kadınlar Cansu Kaya için sokağa çıktı
Ayvalıtaş davasında keşif kararı
Cumartesi Anneleri: Demirel'i iyi bilmezdik
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BDSP 2 Temmuz anmalarına çağırıyor

 

Sınıf devrimcileri İstanbul Esenyurt ve Kartal’da Sivas Katliamı’nın 22. yılında katliamcı devletten hesap sormak ve katledilenleri anmak için gerçekleştireceği etkinliklere hazırlanıyor.

Avcılar’da
2 Temmuz anmasına çağrı

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) katliamın yıldönümünde Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde düzenleyeceği anma etkinliğine çağırıyor.

2 Temmuz 1993’te sermaye devletinin Alevilere dönük katliamlarından bir yenisinin Sivas’ta Madımak Oteli’nde gerçekleştiğini belirten BDSP, bu katliamda 33 ilerici, aydın ve sanatçının katledildiğini hatırlattı:

Bizzat devletin planlı ve programlı saldırısının failleri yıllar geçmesine rağmen aydınlatılamamış, geçtiğimiz yılda zamanaşımı gerekçe gösterilerek davanın üzeri örtülmeye çalışılmıştır.

Bizler katliamın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen aydınlatılamamış bu davanın gerçek katillerinin kim olduğunu biliyoruz. Sivas’ta yakan da, Çorum’da, Maraş’ta katleden de devlettir. Kendi düzeninde katliamların üzerini kapatmaya çalışanlara karşı işçi ve emekçileri canlarımızı yakanlardan hesap sormaya çağırıyoruz.”

Etkinlik programı

* Sinevizyon Gösterimi

* Şiir: Ergun Çeliktan

* Tiyatro SİMURG

* Semah gösterimi

* BDSP konuşması

* Müzik: Aliye Fişenk, Cem Öncü, Grup Mektup

Tarih: 1 Temmuz Çarşamba

Saat: 20.00

Yer: 2 Temmuz Parkı / Yeşilkent

BDSP’liler anmanın yapılacağı Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde 21 Haziran’da kapı kapı dolaşarak Kızıl Bayrak satışını yaparak etkinliğin el ilanlarını dağıttı. Ayrıca Yeşilkent Mahallesi Pazar pazarında da gazete satışı ve el ilanı dağıtımı yapıldı. El ilanlarının yanı sıra yaygın olarak etkinlik çağrı ozalitleri de bölgede kullanıldı. Ozalitler Yeşilkent Mahallesi’nde yaygın olarak kullanılırken Tabela, Depo ve Doğan Araslı Caddesi güzergahına da ozalitler asıldı.

Kartal

Kartal BDSP, “Karanlığa meşale olanlar küllerinden yeniden doğarlar!” şiarıyla 2 Temmuz Perşembe günü saat 20.00’de Kartallı Kazım Meydanı’nda gerçekleştireceği anmanın çağrısını hafta boyunca sürdürdü.

Sınıf devrimcileri 18 Haziran günü Bankalar Caddesi üzerinde ve çay bahçelerinde Kızıl Bayrak gazetesinin militan satışı ile işçi-emekçileri devrimci sınıf mücadelesini büyütmeye ve Sivas Katliamı'nın failli olan kapitalist sömürü sisteminden hesap sormaya çağırdı.

Gazete satışı esnasında emekçilere emperyalist savaşlara, kapitalist sömürüye, faşist baskı ve devlet terörüne karşı devrim ve sosyalizm mücadelesini büyütme çağrısı yapılırken birçok işçi ve emekçi ile sınıf hareketi ve seçimler sonrası düzen partilerinin açmazları üzerine sohbetler edildi.

Sınıf devrimcileri akşam saatlerinde Kızılay Bulvarı, Kartallı Kazım Meydanı, Esentepe Mahallesi, Karlıktepe Mahallesi ve Kartal Cemevi civarına “Karanlığa meşale olanlar küllerinden yeniden doğarlar” şiarlı ozalitleri yaygın biçimde yaptılar. Cemevinde de anma çağrısının yer aldığı el ilanının dağtımını ve Kızıl Bayrak gazetesinin satışını yapan sınıf devrimcileri işçi ve emekçileri 2 Temmuz’da gerçekleştirilecek Sivas anmasına çağırdı.

Sınıf devrimcileri 21 Haziran’da da Bankalar Caddesi’nde ve çay bahçelerinde Kızıl Bayrak gazetesini ve 2 Temmuz anmasına çağıran el ilanlarını işçi ve emekçilere ulaştırdı. Faaliyet boyunca ajitasyonlarla sermaye devletinin katliamcı kimliği teşhir edildi. Katliam üzerine sohbetler edildi.

Kızıl Bayrak / Esenyurt - Kartal

 

 

 

 

Yalova’da Kürt işçilere
ırkçı saldırı

 

Yalova’da Kürt işçilerin evine, sayıları yüzü bulan ırkçı bir grup saldırdı. 6 kişinin yaralandığı ırkçı saldırıda saldırganlardan hiçbirinin gözaltına alınmaması dikkat çekti.

Yalova Çiftliköy’e bağlı Sultaniye Mahallesi’nde, Kürt işçilerin evine 100 civarında kişi saldırı düzenledi. Kapıları kırarak evlere de giren ırkçı-faşist grup, silahla 6 kişiyi yaraladı.

“Bu mahalleyi terk edin” tehdidinde bulunan ırkçı-faşistler eve ateş açarak katliam girişiminde bulundu. Polis tarafından ırkçı saldırganlara herhangi bir müdahalede bulunulmazken vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan 6 işçi Yalova Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Yaralı işçilerin sağlık durumlarının iyi olduğu ve taburcu edildikleri öğrenildi.

 
§