26 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/25

Düzenin ihtiyacı “istikrar”, işçi ve emekçilerin ihtiyacı mücadele…
Sivas katliamının hesabını sormak ve yenilerini önlemek için...
Erdoğan’dan iftar şovu Saray sofrasından yer sofrasına...
Gericilik bu düzenin harcında var!
Gülme sırası şimdi kimde?
Sivas’ta katledilenler anılacak
BDSP 2 Temmuz anmalarına çağırıyor
AKP Kürt halkına düşmanlıkta sınır tanımıyor!
Muhalif basın AKP’nin hedefinde!
ODTÜ’de eğitim emekçileri direnişte!
DEV TEKSTİL’den örgütlenme çağrısı
TTK’da TİS görüşmelerinde uyuşmazlık
Birleşik sınıf hareketi için metalde ortak grev! B. Çağ
MESS’ten önce sadaka sonra kıyım!
Metal işçileri ve MİB engelleri aşa aşa ilerledi – 2
İhanetin adı Çelik-İş
Yarın bizim olacak!
Metal direnişi ve deneyimleri tartışıldı
Troyka'nın dayatmaları, Syriza'nın açmazları
Doğu Avrupa'da sular ısınıyor
"Tüm gençliği kampımızın parçası olmaya çağırıyoruz!"
Devrimci gençlik kampının hazırlıkları sürüyor
Ankara EKK, Cansu Kaya için eylemdeydi
Kadınlar Cansu Kaya için sokağa çıktı
Ayvalıtaş davasında keşif kararı
Cumartesi Anneleri: Demirel'i iyi bilmezdik
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MESS’ten önce sadaka
sonra kıyım!

 

Metal fabrikalarında on binlerce işçinin gözlerini ve kulaklarını diktiği ücret iyileştirmesiyle ilgili kararını 22 Haziran’da duyuran MESS’in sadaka gibi sözde iyileştirmesi büyük bir öfkeyle karşılandı.

Sadakanın protesto edildiği fabrikalarda ise MESS’in talimatıyla kitlesel işçi kıyımları başladı.

MESS ve ortakları saat ücretlerine iyileştirme yapmaktan bir kez daha uzak durarak metal işçisine sadaka gibi bir sözde ‘iyileştirmeyi’ reva gördü. Farklı dönemlere yayılan 3500 TL’lik ödeme yapacağını ilan eden MESS ödeme takvimini şöyle duyurdu:

2015 Ağustos ayında brüt 1400

2016 yılında iki defa olmak üzere 700 TL

2017’de bir defaya mahsus olmak üzere 700 TL.

Hesaplamaya göre, net üzerinden işçilere yapılacak ödeme şöyle:

1100+550+550+550=2750 TL

Brüt ücret üzerinden yapılan bu “iyileştirme” aylara bölündüğünde metal işçisinin cebine net ücret üzerinden 100 TL’yi bulmayan bir ücret girecek.

Bu “iyileştirmenin” brüt ücret üzerinden verildiğine dikkat çeken MİB, bu ödeminin aylara bölündüğünde daha da azaldığına dikkat çekti.

MİB’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

MESS şaka yapıyor, işçinin hak talebine gözlerini kapamaya devam ediyor.

Sadaka koyuyor önümüze.

Kabul etmeyelim.

BÜTÜN FABRİKALARDAN ARKADAŞLARIMIZ,
GEREĞİNİ YAPALIM!

HEP BİRLİKTE DAVRANARAK GÜCÜMÜZÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERELİM!

ELLER ŞALTERE!!!”

MİB: Organize hareket edelim

MİB ayrıca, tüm metal işçilerine “MESS’in sadakasına gereken yanıtı vermek için organize hareket etme” çağrısında bulundu.

MİB’in çağrısında şu ifadelere yer verildi: “Hızla bölümlerimizde yan yana gelelim, gözümüz kulağımız bizde olsun. Bütün fabrikalar olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Bu kez bizi kimse bölmesin, aynı anda davranalım.
Reno’da tepkiler yükselmeye başladı, geç kalmadan biz de öncü arkadaşlarımızla birlikte gereğini yapalım...”

Fabrikalarda eylemler

MESS’in sadaka gibi ‘iyileştirme’ açıklamasının fabrikalarda duyurulmasının ardından metal işçileri eylemler gerçekleştirdi. İşçiler, taleplerine sahip çıkması konusunda işçi sözcülerini uyardı. Renault’ta sözcülerin “27’sini bekleyelim” açıklamalarına tepki gösteren işçiler gereğinin bir an önce yapılmasını istediler.

Renault’ta yüzlerce işçi ıslık ve yuhamalarla MESS’i protesto ederken Ford Otosan’ın Gölcük fabrikasında MESS’in sadakasına tepki gösterildi. Rollmech, Coşkunöz, SKT, Autoliv, Otokar, Çolakoğlu, Ficosa, Mako, Eskişehir Arçelik, Delphi, Valeo gibi pek çok fabrikadan işçiler sadaka zammına isyan etti.

Akşam ve gece saatlerinde hız kazanan eylemler Tofaş ve Valeo’da gece vardiyasında devam etti. Valeo işçileri, 16.00-24.00 vardiyası çıkışında MESS’i ve fabrika yönetimini protesto etti. Tofaş’ta ise yüzlerce işçi “Bizler işçiyiz dilenci değil!” sloganını hayırarak yürüyüş yaptı.

Tofaş’ta kıyım, Mako’da direniş!

Eylemlerin ardından operasyon için düğmeye basan MESS kitlesel işçi kıyımlarına girişti.

Tofaş yönetimi, MESS’in sadakasına karşı tepkilerin yükselmeye başladığı fabrikada işten atma saldırısına başvurdu. B vardiyasında gerçekleşen eylemin ardından gece saatlerinde işçilerin savunmaları alındı. 23 Haziran günü telefonla aranan işçilerin iş akitlerinin feshedildiği ifade edildi.

Fabrikadaki işçi sözcülerinden İbrahim Gürkan başta olmak üzere 80’i aşkın işçi keyfi biçimde işten atılırken işten atma saldırısının sonraki durağı Mako oldu.

Mako’da kıyım ve direniş

Mako’da fabrika yönetimi, MESS sadakasını protesto eden işçileri işten attı. Aralarında sözcü Serdar Mazlum’un da bulunduğu 80 işçi işten atılırken Mako işçileri kıyıma karşı direniş yolunu seçti. Gece saatlerine kadar fabrika önünde bekleyen işçiler 25 Haziran sabahı erken saatlerde yeniden fabrika önünde buluştu. Fabrika önündeki işçilerin çabalarına rağmen fabrikada üretimin durdurulması sağlanamadı. Mako işçileri bölümlerinde örgütlenerek mücadeleyi büyütme kararı aldı.

Zf Sachs’ta üretim durdu

Türk Metal çetesini fabrikadan atma mücadelesinin sürdüğü Kocaeli Gebze’de kurulu Zf Sachs fabrikasında eller 25 Haziran sabahı şaltere uzandı.

Türk Metal çetesine büyük bir öfkenin olduğu Gebze Zf Sachs fabrikasında işçiler talepleri için üretimi durdurdu. Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada işçiler makina başlarında direnişlerine devam ediyordu.

 

 

 

 

Er Metal işçisi grevle kazandı

 

Bursa’da kurulu Er Metal fabrikasında saat ücretlerine 2 TL’lik zam, bayram parası ve erzak yardımı gibi talepleri karşılanmayan işçiler, 22 Haziran gecesi ikinci kez fiili greve başvurdu. Daha önce sendikalı olmamalarına karşın kararlıca grev yolunu seçen işçiler baskı ve tehditlere rağmen grev kararlılığıyla sonuca ulaştılar..

Üretimin durdurulmasının hemen ardından patronla işçi temsilcileri arasında yapılan görüşmelerden bir kez daha sonuç çıkmazken işçiler hep birlikte sahur yaparak birlik mesajı verdi.

Er Metal patronu eylemi sona erdirmemeleri durumunda işçiler hakkında “yasal işlem” başlatılacağını söyleyerek tehdit savurdu. SMS yoluyla gelen tehditlere rağmen Er Metal işçileri, 3 vardiya halinde bir araya geldi. Yönetim ile işçiler arasında yapılan görüşmelerde öğle saatlerine doğru anlaşmaya varıldı. Şalteri indiren işçiler önemli kazanımlar elde etti.

Anlaşmanın ayrıntıları şu şekilde: 1) İşçi ücretlerine yüzde 10 zam yapılacak. 2) Ocak ayına kadar 3 taksitte işçilere 1000 TL prim verilecek. 3) 2016 yılında her ay 100 TL toplamda 1200 TL prim verilecek. 4) 2017 yılında toplamda 600 TL prim verilecek.

 

 

 

 

MİB’den Gamak işçilerine çağrı

 

İstanbul’da Ümraniye Dudullu OSB’de kurulu Gamak Motor fabrikasına Metal İşçileri Birliği (MİB) bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

Çelik-İş Sendikası’nın bulunduğu fabrikada işçiler her sözleşme döneminde sendikaları tarafından ihanete uğradı. Her dönem bu ihanete karşı sesini çıkaran Gamak işçileri tepkilerini örgütlü güce çeviremedikleri için boyun eğmek zorunda kaldılar.

Dağıtılan bildiride “Birliğimizi kuralım ihanete geçit vermeyelim” ifadesi kullanılarak Gamak işçileri metal fırtınasına omuz vermeye, mücadelede yerini almaya çağrıldı.

Binlerce metal işçisinin mücadelesinin öz ürünü olacak yeni bir sendikayı kurmak için somut adımların atıldığı anlatıldı.

Dağıtıma Gamak işçileri yoğun ilgi gösterdi. İşçilerle süreç hakkında sohbet edildi.

Kızıl Bayrak / Ümraniye

 
§