5 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/22

Metal hareketinde kritik günler
“Emeğin Hukuku Kurultayı” ile emeğe saldırı
Metal işçisi sermayenin kölesi, Türk Metal’in askeri olmayacak!
Türk Traktör grevinin ardından...
ICOG heyeti ile konuştuk
Metalde geri dönüş yok
Sermayenin yedek lastiği: Çelik-İş
MİB’li bir işçi Birleşik Metal-İş’e soruyor!
“MİB’li ol güçlü ol!”
Dönemin ruhu, işgal, grev, direniş!
Petkim’de direniş sona erdi
"Artık bürokrasiyle hesaplaşma ve hak kazanımı dönemine giriyoruz!"
Sağlıkçılar: Yastayız yetti artık!
Maden işçisi satış sözleşmesine öfkeli
Bir dönemin sonuna doğru
Emekçilere "Tek yol devrim" çağrısı
Emekçi kadınların talepleri seçim sandıklarına sığmaz!
Çözüm ne seçimde ne mecliste
Haziran Direnişi eylem ve etkinliklerle selamlandı
Koç sermayesinin “acıklı” hikayesi - R. U. Kurşun
Gerçekler saldırılarla gizlenemez!
Bir savaşın en acı tanıkları: Kadınlar
Hapishanelerde çocuklara işkence yapılıyor
Yeni sendika için hazırlanan tüzük taslağı tartışmaya açıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Emekçilere "Tek yol devrim" çağrısı

 

7 Haziran seçimleri öncesinde sınıf devrimcileri devrimci seçim faaliyetlerini yoğun bir şekilde devam ettirerek işçi ve emekçileri düzenin seçim oyununa karşı devrim ve sosyalizm mücadelesine çağırdı.

Ankara

Ankara 1. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Melek Altıntaş’ın “Tek yol devrim!” şiarlı seçim afişleri Kızılay’ın işlek sokaklarında yoğun olarak kullanıldı. Sınıf devrimcileri Meşrutiyet Caddesi, Karanfil Sokak, Selanik Sokak, Konur Sokak, Yüksel Caddesi, Ziya Gökalp Caddesi güzergahında duvarları afişlerle donattı.

Konur Sokak’a stand açılarak seçim bildirisinin dağıtımı gerçekleştirildi. Sınıfın bağımsız devrimci seçim programı ile birlikte sosyalist aday Altıntaş’ın seçim bildirgeleri de kitlelere ulaştırıldı. Faaliyetler sırasında Kızıl Bayrak gazetesinin de satışı gerçekleştirildi.

“Tek yol devrim!” şiarlı aday afişleri Sincan merkez, Fatih Mahallesi, Cimşit, 11. Cadde ve Elvankent’te yapılırken, 12. ve 11. caddelerdeki sitelere BDSP’nin seçim bildirgesi ve Melek Altıntaş’ın bildirileri ulaştırıldı.

Ayrıca “Tek yol devrim!” şiarlı afişler, Akşemsettin Mahallesi’nden Tuzluçayır’a kadar yaygın bir şekilde kullanıldı.

Adana

“Ne seçim ne meclis... Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” ve “Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti” şiarlı BDSP afişleri Çarşı merkezde, Akkapı ve Şakirpaşa semtlerinde yaygınca kullanıldı.

Ayrıca BDSP’nin seçim bildirgeleri Meydan ve Şakirpaşa semtlerinde emekçilere ulaştırılarak seçim oyununu bozma çağrısı yapıldı.

3 Haziran’da Meydan Mahallesi, Emek mahallesi, Obalar Caddesi ve Yüreğir’de fabrikalar yolu üzerine seçim afişleri yapılırken, Çarşı merkezde kapatılan kimi yerlere de tekrar afiş yapıldı.

BDSP’nin seçim bildirgeleri ise İstiklal ve Emek mahallelerinde emekçilere ulaştırıldı.

Mersin

“Ne seçim ne meclis... Çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” ve “Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti” şiarlı BDSP afişleri Mersin merkezinde ve emekçi semtlerinde yapıldı.

Seçim bildirgeleri ise Gündoğdu, Karaduvar ve Kazanlı semtlerinde dağıtıldı. Ayrıca Kilikya Kültür Sanat Spor Festivali kapsamında Adanalıoğlu’nda yapılan konserde BDSP’nin seçim bildirgeleri dağıtılırken, Kızıl Bayrak gazetesinin satışı da yapıldı.

Gebze

Kocaeli’de 1 Haziran günü Dilovası’ndan Tuzla’ya kadar sosyalist aday Mehmet Doğan’ın ve BDSP’nin seçim afişleri yapıldı, ayrıca Tuzla-Pendik arasında E-5 güzergahının büyük bir bölümünde BDSP afişleri ile seslenildi. Diliskelesi’nde afiş yapan sınıf devrimcileri polisin engellenmesiyle karşılaştı. Afiş yapılmasını engelleyen polisler ceza kestiler ve sınıf devrimcilerini saatlerce alıkoydular.

Trafo Meydanı’na stand açan sınıf devrimcileri bildiri dağıtımı ve Kızıl Bayrak gazetesinin satışını yaptı. Stand çalışması boyunca birçok metal işçisiyle metal direnişi ile ilgili sohbetler edildi.

Kocaeli Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Mehmet Doğan, servis noktalarında işçilere seslendi.

Kayseri

Sınıf devrimcileri, 1 Haziran’da Kayseri Meydanı’nda ve Anayurt bölgesinde “Ne seçim ne meclis çözüm devrimde kurtuluş sosyalizmde!” yazılamaları ve afişlemelerle düzenin seçim oyununu teşhir etti. İş dönüş saatlerinde Kayseri Meydanı’nda emekçilere ve gençlere seçim bildirgeleri dağıtan sınıf devrimcileri, emekçileri düzenin seçim oyununu bozmaya çağırdı.

İzmir

İzmir 2. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Muharrem Subaşı’nın devrim ve sosyalizm çağrısı yapan afişleri Çiğli, Soğukkuyu, Naldöken, Bayraklı, Halkapınar hattı ve Alsancak-Basmane hatlarında kullanıldı.

Aksaray

Düzen partilerinin oy avcılığına dayanan seçim çalışmaları karşısında çözümün devrim ve sosyalizmde olduğunu vurgulayan afişler Aksaray’da kullanıldı.

İşçi duraklarının yoğunlukta olduğu bölgelere yapılan afişlerle işçi sınıfının kurtuluşunun devrim ve sosyalizmde olduğu gösterildi.

İstanbul

Sınıf devrimcilerinin 31 Mayıs’ta İstanbul Ümraniye’de “Seçimler ve yükselen sınıf hareketi” başlığıyla gerçekleştirdiği söyleşide dönemin “bunalımlar, savaşlar ve devrimler” dönemi olduğu çeşitli örneklerle açıklanarak seçimleri bu bakışla okumak gerektiği söylendi.

Söyleşinin devamında, seçim sonrası kim kazanırsa kazansın Türkiye’de temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanacağı ve polis devleti uygulamalarının artacağı vurgulandı. HDP şahsında reformist çizginin programının da eleştirildiği konuşma sınıf hareketinin 2000’ler sonrası yükselişe geçtiği ve izlenmesi gereken yolun bugün metal işçilerinin yolundan yürümekten geçtiği vurgulanarak sona erdi.

İstanbul’da Gazi Mahallesi ve çevresinde düzenin seçim oyununu teşhir eden yazılama ve afiş faaliyetiyle emekçilere seslenen sınıf devrimcileri Grup Yorum afişleriyle kapatılan afişlerinin yerine tekrardan BDSP afişlerini astı.

Gazi Mahallesi girişinde haftalar öncesinden MHP’li faşistlerin yaptığı yazılamalar da BDSP’liler tarafından kapatılarak ırkçı-faşist şiarların yerine devrimci şiarlar yazıldı.

Esenyurt’ta 30 Mayıs’ta Yeşilkent Mahallesi’nde kapı kapı dolaşılarak bildiri dağıtımı yapıldı.

31 Mayıs’ta ise Doğan Araslı Bulvarı, Tabela mevkii, Esenyurt Köyiçi Meydanı ve Balıkyolu civarına afişler yapıldı.

Sınıf devrimcileri düzenin seçim oyununu bozma çağrısını 1 Haziran’da Kartal ABB fabrikasına taşıyarak BDSP bildirilerini 08.00-16.00 ile 16.00-24.00 vardiyalarında çalışan işçilere ulaştırdı. Dağıtım sırasında birçok işçi ile hem seçimler hem de metal süreci üzerine sohbetler edildi.

Fabrika dağıtımlarının ardından BDSP bildirileri Karlıktepe Mahallesi, Yukarı Mahalle ve Petrol-İş Mahallesi’nde yaygın bir şekilde kullanıldı.

Kadıköy'deki Beşiktaş, Eminönü ve Karaköy vapur iskelelerinde, Uzunçayır Metro, Metrobüs ve otobüs duraklarında bildirgeler dağıtılırken yoğun bir afiş çalışması yapıldı. Asılan ozalit ve yapılan yazılamalarla metal ve Haziran direnişleri selamlandı, seçim aldatmacası teşhir edildi.

Sınıf devrimcileri, İstanbul 3. Bölge’de yürüttükleri devrimci seçim çalışmaları kapsamında 31 Mayıs’ta Bakırköy’de işçilere, emekçilere ve gençlere “Tek yol devrim!” çağrısını ulaştırdılar. Haziran Direnişi’nin 2. yıldönümünde Taksim’de gerçekleşen eyleme katılan sınıf devrimcileri eylemin ardından Bakırköy’de çadır açtılar.

Haziran Direnişi’nin 2. yıldönümü vesilesi ile direnişle ilgili resim sergisi açıldı. Ayrıca metal işçilerinin dalga dalga büyüyen mücadelesi ile ilgili de resim sergisi açıldı ve metal işçileri ile dayanışmaya çağıran pankart asıldı.

Dağıtım boyunca yüzlerce aday bildirisi ve seçim bildirgesi dağıtıldı, Kızıl Bayrak satışı yapıldı.

Faaliyet boyunca halaylar çekildi ve devrimci marşlar çalındı.

Devrimci seçim faaliyeti Haziran Direnişi’nde katledilenler için yapılan anma ile sonlandırıldı.

1 Haziran’da İkitelli sanayi bölgesi, Halkalı sanayi bölgesi ve Şahintepe’de aday ve BDSP afişleri yaygın olarak kullanıldı.

Akşam iş çıkış saatlerinde ise Atatürk Mahallesi girişinde stand açılarak bildiri dağıtımı ve Kızıl Bayrak satışı gerçekleştirildi.

2 Haziran’da ise merkezi noktalara yapılan Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt imzalı billboard afişleri ile “Tek yol devrim!” çağrısı yaygınlaştırıldı.

İş çıkış saatlerinde ise Sefaköy metrobüs çıkışında çadır açılarak bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Sınıf devrimcileri 3 Haziran’da sabah saatlerinde işçi ve emekçilere seslenerek Küçükçekmece Tepeüstü bölgesinde aday bildirilerini dağıttı. Akşam saatlerinde Yenibosna Kuleli’ye açılan seçim standında da bildiri dağıtımı ve Kızıl Bayrak satışı yapıldı.

Küçükçekmece ve İncirli arasında ise E-5 hattına "Ne seçim ne meclis. Tek Yol Devrim! BDSP / İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İPEK BOZKURT" yazılı ozalitler yapıldı.

Kızıl Bayrak / Adana - Aksaray - İzmir – İstanbul – Mersin – Kayseri – Gebze - Ankara

 
§