5 Haziran 2015
Sayı: KB 2015/22

Metal hareketinde kritik günler
“Emeğin Hukuku Kurultayı” ile emeğe saldırı
Metal işçisi sermayenin kölesi, Türk Metal’in askeri olmayacak!
Türk Traktör grevinin ardından...
ICOG heyeti ile konuştuk
Metalde geri dönüş yok
Sermayenin yedek lastiği: Çelik-İş
MİB’li bir işçi Birleşik Metal-İş’e soruyor!
“MİB’li ol güçlü ol!”
Dönemin ruhu, işgal, grev, direniş!
Petkim’de direniş sona erdi
"Artık bürokrasiyle hesaplaşma ve hak kazanımı dönemine giriyoruz!"
Sağlıkçılar: Yastayız yetti artık!
Maden işçisi satış sözleşmesine öfkeli
Bir dönemin sonuna doğru
Emekçilere "Tek yol devrim" çağrısı
Emekçi kadınların talepleri seçim sandıklarına sığmaz!
Çözüm ne seçimde ne mecliste
Haziran Direnişi eylem ve etkinliklerle selamlandı
Koç sermayesinin “acıklı” hikayesi - R. U. Kurşun
Gerçekler saldırılarla gizlenemez!
Bir savaşın en acı tanıkları: Kadınlar
Hapishanelerde çocuklara işkence yapılıyor
Yeni sendika için hazırlanan tüzük taslağı tartışmaya açıldı
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Sağlıkçılar: Yastayız yetti artık!

 

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde çalışan Göğüs Cerrahı Op. Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu katledilmesini protesto etmek, sağlıkta şiddeti lanetlemek için hekimler ve sağlık emekçileri 1 Haziran’da ülke genelinde iş bıraktı.

İş bırakma eylemi nedeniyle hastane koridorları boş kalırken; İstanbul, Ankara, İzmir, Bolu, Adana, Mersin, Adana, Muğla, Manisa, Van, Sivas, Ordu, Samsun, Eskişehir, Antakya, Antep, Edirne, Zonguldak, Çanakkale, Kocaeli ve daha birçok kentte eylemler yapılarak Sağlık Bakanlığı ve sağlıkta şiddetin nedeni olan dönüşüm yasaları protesto edildi. Sağlık Bakanı istifaya çağrıldı.

İstanbul

İstanbul’da Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) yanı sıra çok sayıda sağlık meslek örgütü ve sağlık sendikasının çağrısı ile bir araya gelen binlerce sağlık emekçisi Op. Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu katledilmesini protesto etti. Sabah saatlerinde çalıştıkları hastanelerde basın açıklamaları yapan sağlık emekçileri İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde toplandı. Binlerce kişinin katıldığı eylemde Millet Caddesi üzerinden Çemberlitaş’ta bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önüne yüründü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden gelen kitle de Haseki Hastanesi kavşağında kendi pankartları ile kitleye katıldı.

Katil taşeron-mafya şirketinin adamı’

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde Dr. Kamil Furtun anısına saygı duruşunda bulunuldu. TTB 2. Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel, sağlıkta dönüşüm programının ardından katledilen hekimleri anarak 3 yılda 13 bin sağlık emekçisinin saldırıya uğradığına dikkat çekti ve günde 30, ayda ise bin sağlık emekçisinin şiddetle karşılaştığını belirtti. Tükel, bu tablonun sorumlusunun sağlık politikalarındaki tüm olumsuzlukları sağlıkçılara yıkanların ve sürekli şiddeti körükleyenlerin olduğunu vurguladı ve “Katilleri biliyoruz” dedi.

Tükel’in ardından İstanbul Tabip Odası, Dev Sağlık-İş ve Diş Hekimleri Birliği adına konuşmalar yapılarak Furtun’un katledilmesi kınandı ve sorumluların cezalandırılması gerektiği söylendi.

Basın açıklamasının ardından kurum temsilcileri İl Sağlık Müdürlüğü önüne üzerinde “Yastayız...” yazılı çelengi bırakarak eylemi sonlandırdı.

İzmir

İzmir’de sağlık emekçileri Basmane Meydanı’nda toplanıp buradan İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüyüş yaptı. Sağlık emekçileri Gazi Bulvarı üzerinden geçerek İl Sağlık Müdürlüğü önüne yürüyeceklerini belirttiler. Polis ise Hürriyet Bulvarı’ndan tek şerit halinde yürümeye izin vereceklerini ifade etti.

Sağlık emekçileri polis barikatı ve baskısına tepki gösterdi. Sağlık emekçileri Basmane Meydanı’nda, barikat açılana kadar oturma eylemi yapacaklarını söylediler. Oturma eylemi sırasında oldukça coşkulu ve öfkeli olan kitle valiye, polise ve hükümete tepki gösterip “istifa” çağrısında bulundular. Vali ile görüşme sürerken, sağlık emekçileri polis barikatının önünde açıklamalarını yaptılar.

İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, Samsun hastanesi başhekiminin, sağlık müdürünün ve Sağlık Bakanı’nın derhal istifa etmelerini talep etti.

Açıklamalar sürerken Vali ile telefonda görüşen CHP Milletvekili Alaatin Yüksel, barikatın açılacağını duyurdu. Sağlık emekçileri, daha önce polisin yürünmesine izin verdiği güzergah olan Hürriyet Bulvarı’ndan yürüyerek İl sağlık Müdürlüğü önüne geldi ve burada yaşamını yitiren Dr.Furtun’a ithafen kanlı gömleği müdürlüğün kapısına astı.

Bolu

SES, Türk Sağlık-Sen ve Türk Tabipleri Birliği’nin almış olduğu bir günlük iş bırakma kararı Bolu’da da uygulamaya konuldu.

Yüzlerce sağlık emekçisi Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde bir araya gelerek sağlıkta yaşanan şiddeti lanetledi. Sendika temsilcileri yapmış oldukları basın açıklamasında uygulanan sağlık politikalarını ve politikaların emekçilere olumsuz yansımasını teşhir eden konuşmalar yaptılar.

Adana

Adana’da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde acil servis bölümü dışında görevli sağlık emekçileri iş bıraktı.

Sabah saatlerinden itibaren poliklinikler önünde sessiz oturma eylemi yapan sağlık emekçileri saygı duruşunun ardından burada basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Adana Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan tarafından yapılan açıklamada sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalması protesto edilirken, sağlıkta şiddete hayır denilerek, şiddete karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekildi.

Daha sonra Hastaneler Kavşağı’nda bir araya gelen sağlık emekçileri buradan Baraj yolunu izleyerek Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği binası önüne “Sağlıkta şiddet sona ersin!” sloganıyla yürüdüler. 

Mersin

Mersin Sağlık Hakkı Meclisi’nin çağrısıyla bir günlüğüne iş bırakan sağlık emekçileri Mersin Devlet Hastanesi’nin önünde toplandılar.

Mersin Devlet Hastanesi’nin dışındaki sağlık emekçilerinin de toplanma alanına gelmesiyle beraber AKP Akdeniz İlçe binasına doğru yürüyüşe geçildi. AKP Akdeniz İlçe binasına gelindiğinde polis barikatıyla karşılaşan sağlık emekçileri adına ajitasyon konuşmaları yapıldı.

Polisle yapılan görüşmelerin ardından polis barikatı geriletildi. AKP Akdeniz İlçe binasının önünde sağlık emekçileri adına basın açıklamasını Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan yaptı.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir-Bolu-Adana-Mersin

 
§