8 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/18

Düzen cephesinin açmazları ve sınıf hareketinin birikimleri
Sendikal bürokrasiyi aşmak için taban iradesi!
Metal işçisi Türk Metal’i fabrikalardan temizliyor!
Türk Metal çetesi işçilere saldırdı!
‘Maceracılar’ Bursa’da! - B. Çağ
Metal işçileriyle dayanışma açıklamaları
Bu kavgada biz de varız!
“Sandıkta hür” 1 Mayıs’ta “makul şüpheli!”
Taksim 1 Mayısı’na tutuklama terörü
“Fabrikalardan, meydanlardan geleceğiz!”
“Özgür basın susturulamaz!”
Ankara’da bağımsız sosyalist aday tanıtım toplantısı
"Çözüm süreci" ve Kürt hareketinin çıkmazı
Baskı politikalarına mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Seçimler: Vaatler ve gerçekler
Seçimler ve devrimci sınıf faaliyeti
Ne seçim, ne meclis...
Taşeron köleliğine son vermek için...
Öncü karayolu işçilerinin Ankara toplantısının gösterdikleri! - Haydar Baran (*)
555İ - T. Kor
Dünyada ve Avrupa'da 2015 1 Mayısı ve devrimci sorumluluk
Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı
ODTÜ'de geleneksel 'Devrim Yürüyüşü' gerçekleştirildi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı

 

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, İstanbul Bakırköy’de yaptığı eylemle, 6 Mayıs 1972’de katledilen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı.

Bakırköy Carosel önünde bir araya gelen sınıf devrimcileri kortej oluşturarak Bakırköy Meydanı’na yürüdü. Anma Denizler şahsında tüm devrim şehitleri anısına saygı duruşuyla sürdü.

Saygı duruşunun ardından BDSP adına yapılan konuşmada Denizler’in miras bıraktığı devrimci mücadele ve değerlerin komünistlerin elindeki en önemli savaş silahlarından biri olduğu vurgulandı. Denizler’in, İbolar’ın, Mahirler’in, Mazlumlar’ın mirasının bugünkü temsilcisi olan komünistlerin bu değerleri yere düşürmeyeceği ifade edildi. Konuşmada son olarak Denizler’in yolunun düzene değil devrime çıktığı ifade edildi. Tüm işçilere, emekçilere gençlere devrim mücadelesini büyütme çağrısı yapılarak konuşma sonlandırıldı.

BDSP temsilcisinin ardından söz Kocaeli Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Mehmet Doğan’a bırakıldı.

Doğan konuşmasına Denizler şahsında tüm devrim şehitlerini selamlayarak başladı. Konuşmasının devamında Denizler’in yolunun parlamentoya değil devrime çıktığını ifade etti. Doğan şunları söyledi:

Bizler seçimleri çözüm olarak görmüyoruz. Asıl çözüm işçi sınıfının örgütlü mücadelesini büyütmekle, sokaklara çıkmakla mümkündür. Bizler bunu işçi ve emekçilere anlatmak için adayız. Düzenin şeçim oyununa karşı devrimci sınıf mücadelesini büyütme görevini yerine getiriyoruz. Birileri sandığı çözüm olarak gösteriyor. Bizler ise mücadeleyi direnişi, örgütlenmeyi çözüm olarak görüyoruz. Herkesi işçi sınıfının sosyalist iktidarı için düzene karşı devrim mücadelesine davet ediyoruz.”

Konuşmasının devamında Bursa’daki metal işçilerinin Türk Metal çetesine ve sermayeye karşı verdikleri onurlu mücadelelerini selamlayan Doğan, metal işçilerinin onurlu mücadelesiyle dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt ve tüm 1 Mayıs tutsaklarının serbest bırakılması gerektiğini vurguladı.

DLB adına yapılan konuşmada ise Denizler’in üniversitelerden sokaklara inerek devrim mücadelesini büyüttükleri ifade edildi. Denizler’in mücadele bayrağını genç komünistlerin taşıdığı vurgulandı. Son olarak gençlik DLB saflarında Denizler’in davasını büyütmeye çağrıldı.

Anma programı Küçükçekmece Emekçi Kadın Korosu tarafından okunan devrim marşlar ve şiirlerle sonlandırıldı.

Çevredeki çok sayıda genç ve emekçi anmaya katıldı ve izledi. Coşkuyla gerçekleştirilen anmaya BYUAŞ işçileri ve Bakırköy Meydanı'nda stand açan HDP’liler de katıldı.

Kızıl Bayrak / Küçükçekmece

 

 

 

 

İstanbul DGB ve DLB
Denizler’i andı

 

İstanbul DGB ve DLB, Türkiye gençlik hareketinde anlamlı bir yeri olan ‘555K’ eyleminden adını alan çağrıyla, “5. ayın 5’inde saat 5’te” (17.00) anma gerçekleştirdi.

Eylem günü Kartal’da açılan standla eylemin çağrısı yapılırken Denizler’in fotoğrafının ve karanfillerin olduğu bir masada bulunan deftere gençlikten, işçi ve emekçilerden düşüncelerini yazmaları istendi.

İntiba önünden başlayan anma yürüyüşü boyunca “Denizler’in yolu devrime çıkar!”, “Devrim bayrağı ellerimizde!” sloganları atıldı. Eylemde “1 Mayıs tutsaklarına özgürlük! İpek Bozkurt’a özgürlük!” yazılı pankart da yer aldı.

Anma etkinliği devrim ve sosyalizm davasında şehit düşenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. DGB adına gerçekleştirilen konuşmada Denizler’in mirasına sahip çıkmanın ‘düzene karşı devrim’ çağrısını yükseltmekten geçtiği söylendi. Tüm gençliğe mücadele ve örgütlenme çağrısı yapıldı.

Konuşmanın ardından DLB tarafından hazırlanan sokak tiyatrosu ile Denizler’in idam anları canlandırılarak son sözleri okundu. Tiyatro izleyenlerce büyük alkış aldı. Anma, DGB tarafından gerçekleştirilen şiir dinletisi ile devam etti.

Üç Fidan Müzik Topluluğu ise ‘Kızıldere’ türküsünü ve ‘Bize Ölüm Yok’ marşını seslendirdi. Grup Yorum’a yönelik baskı politikalarına dikkat çekildi ve Grup Yorum’a sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Daha sonra Kocaeli Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Mehmet Doğan konuşma gerçekleştirerek düzen siyasetini ve seçim oyununu teşhir etti. Doğan, Taksim yasağını tanımama çağrısı yaparak baskıların, tutuklamaların, gözaltıların kendilerini yıldıramayacağı belirtti ve “Çözüm ne seçimde ne mecliste! Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!” dedi. 1 Mayıs’ta Taksim barikatlarında gözaltına alınarak tutuklanan İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt’a sahip çıkma çağrısını da yineleyen Doğan, tüm baskılara, tutuklamalara, yasaklara karşı düzene karşı devrim mücadelesini büyüteceklerini söyledi.

Konuşmanın ardından mücadele alanlarında devrim davasını büyütme çağrısı ile anma etkinliği sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Kartal

 

 

 

 

Denizler 43. ölüm yıldönümünde anıldılar

 

İdam edilişlerinin 43. yıldönümünde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan yapılan yürüyüş ve basın açıklamalarıyla anıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Cafetto önünde toplanmaya başlayan öğrenciler önce çeşitli enstrümanlarla yaptıkları müziklerle anmaya çağırdı. Burada Gündoğdu Marşı eşliğinde Denizler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından ise Denizler’in resminin olduğu pankartın arkasında yürüyüşe geçildi.

Yoğun polis ablukasının olduğu yürüyüş boyunca faşistlerin sıklıkla kullandığı kafelerin önüne gidilip ajitasyonlar gerçekleştirildi.

Ardından tekrar Cafetto önüne gelinerek yürüyüş sonlandırıldı. Burada basın açıklaması yapıldı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in ailelerine yazdıkları son mektupların okunmasının ardından da yine enstrümanlar eşliğinde türküler söylenerek anma sonlandırıldı.

Bolu İzzet Baysal Heykeli önünde bir araya gelen gençlik örgütleri, “Bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için Denizler’in yolundayız!” şiarlı pankartla Kardelen Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirdi. Meydanda yapılan basın açıklamasıyla anmaya son verildi.

Emek Gençliği, FKF, Gençlik Muhalefeti, HDP Gençlik, Komünist Gençlik ve SGDF tarafından örgütlenen anmaya, Sosyalist Kamu Emekçileri ve BDSP de destek verdi.

Manisa Emek Demokrasi ve Barış Platformu’nun çağrısıyla Manolya Meydanı’nda toplanan kitle eylemi sloganlarla başlattı. Atılan sloganlardan sonra EDBP adına basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından eylem şiirler okunarak sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir – Bolu - Manisa

 
§