8 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/18

Düzen cephesinin açmazları ve sınıf hareketinin birikimleri
Sendikal bürokrasiyi aşmak için taban iradesi!
Metal işçisi Türk Metal’i fabrikalardan temizliyor!
Türk Metal çetesi işçilere saldırdı!
‘Maceracılar’ Bursa’da! - B. Çağ
Metal işçileriyle dayanışma açıklamaları
Bu kavgada biz de varız!
“Sandıkta hür” 1 Mayıs’ta “makul şüpheli!”
Taksim 1 Mayısı’na tutuklama terörü
“Fabrikalardan, meydanlardan geleceğiz!”
“Özgür basın susturulamaz!”
Ankara’da bağımsız sosyalist aday tanıtım toplantısı
"Çözüm süreci" ve Kürt hareketinin çıkmazı
Baskı politikalarına mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Seçimler: Vaatler ve gerçekler
Seçimler ve devrimci sınıf faaliyeti
Ne seçim, ne meclis...
Taşeron köleliğine son vermek için...
Öncü karayolu işçilerinin Ankara toplantısının gösterdikleri! - Haydar Baran (*)
555İ - T. Kor
Dünyada ve Avrupa'da 2015 1 Mayısı ve devrimci sorumluluk
Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı
ODTÜ'de geleneksel 'Devrim Yürüyüşü' gerçekleştirildi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Taksim 1 Mayısı’na
tutuklama terörü

 

Resmi rakamlara göre 239 kişinin gözaltına alındığı, onlarca kişinin de keyfi alıkoymalarla fiilen gözaltında tutulduğu İstanbul 1 Mayısı’nda polis terörü sonucu gözaltına alınanlardan 24’ü tutuklandı.

2 Mayıs Cumartesi gününden itibaren Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edilmeye başlanan gözaltılarda, dosya üzerinden 171 kişiyi serbest bırakan savcılar, 68 kişiyi ise tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Gözaltına alınanların 24’ü tutuklanırken, 44 kişi ise yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahkemeye sevk edilenlere “toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet”, “örgüt üyeliği” ve “patlayıcı madde bulundurmak” suçlamaları yöneltildi.

1 Mayıs günü gözaltına alınan ve mahkemeye çıkarılan BDSP’liler arasından İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt ise tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’ne konuldu. Bozkurt’un “2911 sayılı kanuna muhalefet” ve “Yasadışı örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Gözaltına alınan diğer BDSP’liler ise serbest bırakıldı.

1 Mayıs günü Taksim Meydanı’nda gözaltına alınan KP üyesi 29 kişiden 3'ü hakkında tutuklama kararı verilirken 26 kişi ise ‘adli kontrol’ şartı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tutuklanan KP üyelerinin isimleri Deniz Sinan Tunaboylu, Bahtiyar Şahin ve Ali Adıgüzel.

1 Mayıs gözaltıları protesto edildi

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde 1 Mayıs’ta yaşanan polis terörü ve gözaltılara ilişkin açıklama yapmak isteyen avukatlar ve gözaltında tutulanların yakınlarına polis saldırdı.

4 Mayıs günü adliye içerisinde güvenlik amirinin emriyle avukatların ve ailelerin dışarı çıkarılmasıyla başlayan polis saldırısına karşı direnen aileler ve avukatlar polis zoruyla sürülerek adliye dışına çıkarıldı.

C giriş kapısı önünde bekleyişlerine devam eden avukatlar ve aileler polis bariyerlerinin kaldırılmasını istedi. Adliye önünde toplanan kitleye anons yapan polis, avukatların içeri girebileceğini, ailelerin ise girmesine izin vermeyeceğini söyledi. Avukatlar ise müvekkillerini yalnız bırakmayacaklarını ifade ederek bu dayatmayı reddettiler. C girişinde beklemeye devam eden avukatlar ve aileler “Her yer Taksim her yer 1 Mayıs!” sloganını attı ve 1 Mayıs Marşı’nı söyledi.

Adliye önünde eylem

Bir süre sonra ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, ÖHD’li bir avukat, milletvekilleri Mahmut Tanal ve Levent Tüzel Başsavcı ile görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmenin ardından polis bariyerleri kaldırıldı ve kapı önünde basın açıklaması yapıldı. 1 Mayıs Kriz Masası adına yapılan açıklamada konuşan ÖHD Başkanı Sinan Zincir, 10 avukat örgütü olarak bir araya gelip kriz masası oluşturduklarını belirtti. Adliyeye getirilen 200 kişiye ulaşamadıklarını söyleyen Zincir, herhangi bir hakime, savcıya da ulaşamadıklarını adliyede sadece polisi gördüklerini sözlerine ekledi.

Zincir’in ardından konuşan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil ise, adliye içerisinde yaşadıkları polis saldırısını anlattı. Sınıfın, emekçilerin neferleri olarak mücadele etmeye devam edeceklerini söyleyen Yeşil konuşmasını, “Biz haklıyız, biz kazanacağız, faşizm yenilecek” diyerek sona erdirdi.

Basın açıklamasının ardından 1 Mayıs gözaltılarına ilişkin bir açıklama da 1 Mayıs Komitesi yaptı. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin adliye önündeki eylemine avukatlar ve aileler de katılım sağladı. Eylemin ardından adliyeye girilerek 1 Mayıs gözaltılarına ilişkin suç duyurusunda bulunuldu.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

‘İpek Bozkurt ve 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük!’

 

Sermaye devletinin Taksim 1 Mayısı’nı hedef alan faşist baskı ve saldırıları tutuklama terörü ile devam ediyor.

Bilindiği üzere sermaye devletinin tüm zorbalığına rağmen binlerce işçi ve emekçi yüzünü Taksim’e çevirmiş, 1 Mayıs eylemini taksim Meydanı’nda gerçekleştirmek için azgın polis terörüne karşı saatlerce direnmişti. Taksim iradesini polis terörü ile kıramayan sermaye devleti gelinen aşamada tutuklama terörünü devreye sokmuş bulunuyor.

Bu azgın tutuklama terörü sonucu İstanbul 3. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı İpek Bozkurt da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bozkurt, işçi ve emekçilerin temsilcisi olarak 1 Mayıs günü yüzünü Taksim Meydanı’na döndüğü için tutuklandı. Bozkurt ‘77, ‘89, ‘96 1 Mayısları’nda katledilenlerin hesabını sormak için yüzünü Taksim’e dönmesi nedeniyle tutuklandı. Bozkurt işçi sınıfının devrimci programı ile “düzene karşı devrim” dediği için tutuklandı.

Bizler, BDSP olarak bir kez daha haykırıyoruz: İşkence ve tutuklamalarla bizleri yıldıramazsınız. Sınıfın devrimci iradesini kıramazsınız. Önümüzdeki günlerde oynanacak olan seçim oyununu güvenceye almak için bugün devrimci ve ilerici güçlere saldırıyorsunuz. Ama çabanız beyhudedir! Tutuklasanız da, işkence etseniz de, baskı ve zorbalığı tırmandırsanız da çöküşünüz engellenemez!

Bizler, çöküşünüzü hızlandıracak her türlü çabayı ortaya koyacağız.

Bizler işçi ve emekçilere gerçek yüzünüzü anlatmaya devam edeceğiz.

Bizler, her ne kadar tutuklasanız da işçi sınıfının devrimci programını emekçilere taşımaya devam edeceğiz!

1 Mayıs tutsaklarına özgürlük!

İpek Bozkurt’a özgürlük!

Özgürlük devrimde, kurtuluş sosyalizmde!

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu
5 Mayıs 2015

 
§