8 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/18

Düzen cephesinin açmazları ve sınıf hareketinin birikimleri
Sendikal bürokrasiyi aşmak için taban iradesi!
Metal işçisi Türk Metal’i fabrikalardan temizliyor!
Türk Metal çetesi işçilere saldırdı!
‘Maceracılar’ Bursa’da! - B. Çağ
Metal işçileriyle dayanışma açıklamaları
Bu kavgada biz de varız!
“Sandıkta hür” 1 Mayıs’ta “makul şüpheli!”
Taksim 1 Mayısı’na tutuklama terörü
“Fabrikalardan, meydanlardan geleceğiz!”
“Özgür basın susturulamaz!”
Ankara’da bağımsız sosyalist aday tanıtım toplantısı
"Çözüm süreci" ve Kürt hareketinin çıkmazı
Baskı politikalarına mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Seçimler: Vaatler ve gerçekler
Seçimler ve devrimci sınıf faaliyeti
Ne seçim, ne meclis...
Taşeron köleliğine son vermek için...
Öncü karayolu işçilerinin Ankara toplantısının gösterdikleri! - Haydar Baran (*)
555İ - T. Kor
Dünyada ve Avrupa'da 2015 1 Mayısı ve devrimci sorumluluk
Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı
ODTÜ'de geleneksel 'Devrim Yürüyüşü' gerçekleştirildi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Bu kavgada biz de varız!

 

Renault’ta, Tofaş’ta, Coşkunöz’de yaşanan bu süreci Türk Metal üyesi metal işçileri olarak bizler de büyük bir coşku ve gururla takip ediyoruz. Aslında bizler de Türk Metal çetesini sırtımızdan atmak için bekleyen, bunun için fabrikamızda birliğimizi güçlendirmeye çalışan işçileriz.

Yıllardır bizlerin sırtından paraları kazanan şube başkanı Murat Koçak aynı diğer çete üyeleri gibi bizlerin aidatları ile gününü gün ediyor. Paraları otellerde, gazinolarda, barlarda, rakı masalarında yiyor. Kavga ettiği yerlerde şube başkanı olduğu çeteden de güç alarak herkese silah çekiyor. Burada tam olarak bir saltanat sürüyor. Şubeye gelen işçileri aşağılıyor, soru soranı, hakkını arayan işçileri şubeden kovuyor. Biz işçilerin adına bir şey yapılıyor mu diye düşünsek hiçbir şey aklımıza gelmiyor. Bu sendika tam bir patron sendikasıdır. Fabrikalarda insan kaynakları gibi çalışıyorlar, taşeron firmaların ortakları durumundalar, zorunlu mesailere işçileri zorluyorlar, resmi tatillerde çalışmayan mesai yapmayan işçileri işten atmakla tehdit ediyor. Daha saymakla bitmez marifetleri var bu alçak sürüsünün.

Evet, şimdilik bizim buralar sessiz görünüyor olabilir, bir hareketlilik yok. Ama bu demek değil ki işçiler bu sendikadan memnundur. Evet, bizler de işçi kardeşlerimiz de yaka silkiyoruz bu işçi düşmanı çeteden. Sadece şu an için herkes daha önce Renault’ta, Tofaş’ta, Coşkunöz’de olduğu gibi sessiz sessiz büyük bir merakla süreci takip ediyor. Çok uzak değil buralardan da mücadelenin yükselmesi. Sadece burada biz öncü metal işçilerine büyük bir görev düşüyor. Bu suskunluğu bozacak olan bizlerin kuracağı birliktir. Bunu da en kısa sürede başaracağız.

Bizler fabrikalarında gece gündüz sömürülen işçiler olarak bu mücadelemizde haklıyız sonunda da kazanacağız. Buradan bir kez daha metal işçilerin bu onurlu büyük mücadelesini sınıf kardeşleriniz olarak selamlıyoruz. Selam olsun nasırlı elleriyle demire çeliğe şekil veren metal işçilerinin mücadelesine.

Gün bu çetenin saltanatını bitirme günüdür.

Gün işçilere el kaldıran işçi kanı akıtan bu çeteden hesap sorma günüdür.

Gün  bu alçak sürüsünün kalesi olarak gördüğü Trakya’dan mücadeleyi büyütme, kalelerini zapt etme günüdür.

Gün birlik olma, omuz omuza verme günüdür.

Çerkezköy’den Türk Metal üyesi işçiler

 

 

 

 

Direnen metal işçilerine
selam olsun!

 

Bursa’da metal işçilerinin onurlu direnişi sürüyor. Bu direnişin hedefinde olan Türk Metal ihanet şebekesinin korkusu büyüyor. Türk Metal çetesi metal işçilerine yönelik saldırganlıkta sınır tanımıyor. Metal işçilerinin üzerine çetelerini salıyor. Tüm saldırılara rağmen metal işçilerinin Türk Metal'in başına çöreklenmiş ihanet şebekesinin saltanatını yıkmaya yönelik adımları hızlanıyor. Her gün daha fazla metal işçisi Türk Metal’in ihanet şebekesi ile yollarını ayırıyor. Türk Metal'den istifa ediyor. Türk Metal’in ihanet şebekesinin metal işçilerinin istifası karşısında yaşadığı panik ise devam ediyor. Metal işçilerinin yaktığı direniş ateşi Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikaları sarıyor.

Bu daha başlangıçtır. İhanet şebekesinin her kalesini düşürmek için metal işçilerinin kararlılığı devam ediyor. Onların mafyavari yöntemleri, metal işçilerinin kararlı mücadelesi karşısında tuzla buz oluyor. Her gün daha fazla metal işçisi sınıfa karşı sınıf anlayışını kuşanmış, metal işçilerinin bağımsız örgütü, sendika ağalarının saltanatını yıkmanın bir aracı olan Metal İşçileri Birliği’ne olan ilgisi artıyor. Renault, Coşkunöz, Mako ve Tofaş’ta metal işçileri sendikal ihanete geçit vermeyeceklerini, ihanet sözleşmesini kabul etmeyeceklerini kararlılıkla ortaya koyuyorlar. 

Direnişin destanını yazan metal işçileri, Kayseri’de binlerce metal işçisi Türk Metal ve Çelik-İş sendikalarının kıskacındalar. İhanet sözleşmelerine imza koyan ihanet şebekelerine güvenmiyor ve büyük bir öfke duyuyorlar. Kayseri’de fiili iş bırakma eylemlerinin zemini güçleniyor. Boytaş’ta yaşanan iki günlük fiili grev organize cehennemindeki metal fabrikalarında büyük bir etki yarattı.

Kayseri’de Boytaş fiili grevi yeni bir başlangıcın ilk işaret fişeğiydi. Bugün siz metal işçilerinin onurlu direnişi Kayseri Organize cehennemindeki işçilerin mücadele isteğinin artmasına da yol açıyor. Neden mi? Çünkü işçi sınıfı kölelik koşullarında sefalet sözleşmelerine mahkum bir yaşamı kabul etmiyor. Çünkü işçi sınıfı söz yetki karar sahibi olduğu toplu sözleşme süreçlerinin öznesi olmak istiyor.

Metal işçilerine yönelik alçakça saldırılara girişen Türk Metal çetesi, metal işçilerinin sesini, soluğunu, öfkesini işçi sınıfına taşıyan Kızıl Bayrak çalışanlarına da azgınca saldırıyor. Bu saldırıların hesabını Türk Metal çetesi mutlaka verecektir. Bu saldırıların hesabını metal işçileri soracak, ihanet şebekesine dünyayı dar edeceklerdir. Siz direnen metal işçilerine selam olsun!

İşçilerin birliği metal patronlarını yenecek!

Kahrolsun sendika ağaları!

Kayseri İşçi Birliği

Kayseri İşçi Derneği

Kaysu, Has Çelik, Merkez Çelik, Kumtel metal fabrikalarından öncü işçiler

 

 

 

 

Metal işçisinin sesi Gebze ve Trakya’ya taşındı


Metal işçilerinin sesi Gebze’de


Bursalı metal işçilerinin sesi Gebze’deki Autoliv fabrikasına taşındı.

GOSB’da kurulu bulunan Autoliv fabrikasının gündüz vardiyasının çıkışında dağıtılan bildiri ile işçilere seslenildi.

Türk Metal’in ihanet sözleşmesine karşı tepkilerin olduğu Autoliv’de, işçiler zorunlu mesailere bırakılma ve yemek yerine ekmek arası veya bir dilim pizza verilmesine tepkili.


Trakya’da metal işçilerine istifa çağrısı


Trakya’da Türk Metal üyesi işçilerin çalıştığı fabrikaların sabah servis noktalarına bildiri dağıtımları gerçekleştiren Metal İşçileri Birliği (MİB), Türk Metal’den istifa etmek isteyen işçilere Türk Metal temsilcileri ve başkanlarından oluşan çetenin saldırmasını ve buna rağmen işçilerin kararlı duruşunu aktardı.

Toplu bir biçimde yapılan istifalardan bahsedilen dağıtımlarda işçilerle süreç üzerine konuşmalar gerçekleştirildi.

Trakya Metal İşçileri Birliği; B/S/H, Arçelik, Hema ve EGO’da çalışan işçileri bu mücadeleye omuz verme ve fabrikalarında sendikadan istifa etme çağrısını taşıdı.

Kızıl Bayrak / Gebze - Trakya
Donghee’de işçiler direniyor

 

Sakarya Hendek 2. OSB’de bulunan ve otomotiv yedek parça üretimi yapan Güney Kore sermayeli Donghee fabrikasında sendikasızlaştırma saldırısına karşı işçilerin mücadelesi devam ediyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 2 işçinin işten atılmasının ardından fabrika önünde eylem yapan işçiler 4 Mayıs günü de Hendek merkezine yürüyüş gerçekleştirdi.

Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, işten atılan arkadaşlarının tekrar işe alınmaları için vardiya çıkışında fabrika önünde bekleyen arkadaşlarına destek verdi. Bu arada işçi servisleri fabrikadan ayrıldı.

Servis araçlarına yöneldiklerinde araçların gönderildiğini gören işçiler tepkilerini göstermek amacıyla fabrika önünden Hendek merkezine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Atatürk Parkı’na gelen işçiler adına konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hami Baltacı, işçilerin servis haklarının engellendiğini söyledi.

Diğer yandan, işten atılan işçiler fabrika önünde kurdukları direniş çadırıyla mücadelelerine devam ediyorlar. Güney Kore sermayeli Donghee fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için 2 işçi, 30 Nisan sabahı vardiya çıkışında işten çıkartılmıştı.

 
§