8 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/18

Düzen cephesinin açmazları ve sınıf hareketinin birikimleri
Sendikal bürokrasiyi aşmak için taban iradesi!
Metal işçisi Türk Metal’i fabrikalardan temizliyor!
Türk Metal çetesi işçilere saldırdı!
‘Maceracılar’ Bursa’da! - B. Çağ
Metal işçileriyle dayanışma açıklamaları
Bu kavgada biz de varız!
“Sandıkta hür” 1 Mayıs’ta “makul şüpheli!”
Taksim 1 Mayısı’na tutuklama terörü
“Fabrikalardan, meydanlardan geleceğiz!”
“Özgür basın susturulamaz!”
Ankara’da bağımsız sosyalist aday tanıtım toplantısı
"Çözüm süreci" ve Kürt hareketinin çıkmazı
Baskı politikalarına mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Seçimler: Vaatler ve gerçekler
Seçimler ve devrimci sınıf faaliyeti
Ne seçim, ne meclis...
Taşeron köleliğine son vermek için...
Öncü karayolu işçilerinin Ankara toplantısının gösterdikleri! - Haydar Baran (*)
555İ - T. Kor
Dünyada ve Avrupa'da 2015 1 Mayısı ve devrimci sorumluluk
Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı
ODTÜ'de geleneksel 'Devrim Yürüyüşü' gerçekleştirildi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor

 

GDL’den bir temsilci, Alman demiryollarındaki greve ilişkin olarak gazetemize konuştu.

Alman Makinistler Sendikası’nın (GDL) yaklaşık on aydır demiryolu tekeli Deutsche Bahn’la (DB) sürdürdüğü toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine 4 Mayıs'ta başlayan ve 9 Mayıs’a kadar sürecek olan grevle ilgili dün Merkezi Frankfurt Tren İstasyonu’nda, BİR-KAR’ın da katıldığı miting yapıldı.

Bir önceki dönem DB ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde GDL heyetinde yer alan bir temsilci, mitingde yaptığımız görüşmede, Almanya demiryollarında yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendirdi. Temsilci şunları ifade etti:

“Zorlu bir kavganın içindeyiz. Koşullar pek de iç açıcı değil. Şu an herkes bize düşman. DB tekelinden tüm sermaye gruplarına, CDU ve SPD gibi siyasi partilerden DGB gibi sendikalara ve ağız birliği içindeki bütün medya kuruluşlarına kadar herkes mücadelemizi karalamaya ve yöneticilerimizi hedef tahtasına koymaya çalışıyor. Fakat biz haklarımızı almakta kararlıyız ve bu onları çileden çıkarıyor. Önümüzdeki aylarda, muhtemelen 7. ayda parlamentoda yeni bir yasa çıkartarak İşyeri Teşkilat Kanunu’nda değişikliğe giderek bizim gibi (makinistler ve pilot sendikaları gibi) küçük sendikaları toplu sözleşme görüşmelerinden dışlayacaklar. Bizler bunun bilincinde olarak elimizi çabuk tutarak, yasadan önceki son şansımızı kullanmaya çalışıyoruz. Her zamanki gibi Alman kamuoyu kirli her yola başvurularak bize karşı kışkırtılıyor. Oysa biz çok ağır şartlarda çalışıyoruz. Yeni işçi almamak için uzun mesaiye, oldukça uzun mesai saatlerine mahkum ediliyoruz. Çoğumuz bu sebepten kaynaklı olarak eşimizi ve çocuklarımızı bile göremiyoruz. Çalışanların büyük çoğunluğunun ruhsal durumları bozulmuş durumda. Aslında biz hiç mesai olmasın demiyoruz, ama, bunun ayda elli saatle sınırlandırılmasını istiyoruz. Öte yandan, haftalık çalışma saatinin 38 olmasını istememiz de onları çılgına çeviriyor.

Sosyal-demokrat parti grevimize karşı. Bu partinin grevimize karşı bir duruş içinde olması sizi şaşırtmamalıdır. Çünkü bu onların her zaman yaptığı bir şeydir. DGB'ye gelince; o da sosyal-demokrat iktidara koltuk değnekliği yapıyor. Kısacası, desteğe ve dayanışmaya çok ihtiyacımız var. İlerici kamuoyunun arkamızda olmasına da. Kazanmamız çok büyük ölçüde buna bağlıdır.”

Kızıl Bayrak / Frankfurt

 

 

 

 

Almanya grevlerle sarsılıyor!

 

Almanya’da talepleri karşılanmayan ve toplu iş sözleşmesinde yaşanan tıkanma nedeniyle sekinci kez greve başvuran demiryolu emekçilerinin grevi demiryolu ulaşımını felç etti.

Tren Makinistleri Sendikası’nın (GDL) başlattığı grev, 4 Mayıs’ta yük taşımacılığında tren seferlerinin durmasıyla başlamıştı. Gece saat 02.00 itibariyle buna yolcu taşımacılığının da eklenmesiyle grevin etkisi daha da büyüdü.

Alman Demiryolları İşletmesi (Deutsche Bahn), her üç uzun mesafeli seferden birinin yapılacağını açıklayarak grevin etkisini perdelemeye çalışırken grev Alman devletini de tedirgin etmeye başladı.

GDL Sendikası’nı hedef alan Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinden Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Michael Fuchs, demir ve havayollarında toplu sözleşme sürecine yasal düzenleme getirilmesini talep ederek grevden duyduğu hazımsızlığı dışavurdu.

Fuchs, “Bir sendika lideri yüz binlerce demiryolu yolcusuyla kedi fare oyunu oynuyor” ifadeleriyle grev ve sendika düşmanlığını gösterdi.

10 aydır devam eden anlaşmazlık boyunca bundan önce birçok kez greve giden GDL ve makinistler Alman medyası tarafından hedef gösterilmişti.

Çocuk yuvalarında süresiz grev

Uzun süredir kreşlerde hakkını arayan emekçiler de 8 Mayıs gününden itibaren süresiz grev kararı aldı. Ver.di Sendikası Başkanı Frank Bsirske, üyelerinin yüzde 93,44’ünün mücadele kararı aldığını belirterek çalışanların artık güzel sözlerle avutulamayacağını söyledi.

Grevden özellikle çocuk yuvaları, engelli tesisleri ve gençlik yardım merkezlerinin etkileneceği belirtildi.

Grevin ilk aşamada çocuk yuvalarında başlaması ve ardından diğer kurumları da kapsayarak devam etmesi planlanıyor.


 
§