8 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/18

Düzen cephesinin açmazları ve sınıf hareketinin birikimleri
Sendikal bürokrasiyi aşmak için taban iradesi!
Metal işçisi Türk Metal’i fabrikalardan temizliyor!
Türk Metal çetesi işçilere saldırdı!
‘Maceracılar’ Bursa’da! - B. Çağ
Metal işçileriyle dayanışma açıklamaları
Bu kavgada biz de varız!
“Sandıkta hür” 1 Mayıs’ta “makul şüpheli!”
Taksim 1 Mayısı’na tutuklama terörü
“Fabrikalardan, meydanlardan geleceğiz!”
“Özgür basın susturulamaz!”
Ankara’da bağımsız sosyalist aday tanıtım toplantısı
"Çözüm süreci" ve Kürt hareketinin çıkmazı
Baskı politikalarına mücadeleyi büyüterek cevap vereceğiz! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Seçimler: Vaatler ve gerçekler
Seçimler ve devrimci sınıf faaliyeti
Ne seçim, ne meclis...
Taşeron köleliğine son vermek için...
Öncü karayolu işçilerinin Ankara toplantısının gösterdikleri! - Haydar Baran (*)
555İ - T. Kor
Dünyada ve Avrupa'da 2015 1 Mayısı ve devrimci sorumluluk
Alman burjuvazisi grevdeki makinistleri hedef gösteriyor
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Devrimci önderler Bakırköy'de anıldı
ODTÜ'de geleneksel 'Devrim Yürüyüşü' gerçekleştirildi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

555İ

T. Kor

 

“Hatırla, 5 Mayıs şafağını hatırla.
Patlamayı, ihaneti ve komployu.
Bu ihaneti unutmak için hiçbir sebep göremiyorum”

Tarih kısmı uyarlanmış bu repliği V for Vandetta filmini izleyenler hatırlar. Biz ise 5 Mayıs günü Bursa’da metal işçilerinin patlayan öfkesini hatırlayacağız. Adı sendika olan çetenin işçisine son ihanetini ve işçi kanı üzerinden kurduğu komployu.

Zira biz 5 Mayıs’ta gördük şiddet ve zulüm üzerine kurduğu saltanatında bir işçi bölüğü karşısında eriyen Türk Metal denen çeteyi. 5 Mayıs şafağında bir heyecanla kalktık. Uykumuz daha hafifti. Çünkü biz hayalin değil kavganın geleceğini biliriz. Haftalardır süren derin savaşın yeni meydan muharebesinde işçilerin kazanacağından emin olduğumuz gibi. Bu ihaneti unutmak için bir sebep yok, çünkü 5 Mayıs’ta ihaneti aşıp özgürlüğü aralayanlar var.

“Cebren ve hile ile haklarımızı alan zulmü ve alçaklığı yöneten murdar üçken biliyor musunuz bir orman gelişiyor şimdi türküleri duyuyor musunuz nice derin yakılmış çoban ateşleriyle dağlarda karanlığı tutuşturup bir köşesinden geceyi gündüze çevirenlerin.”

Çünkü biz gördük 555İ parolasını üreten işçiyi. 5. ayın 5. günü çıkıp çetenin karşısına istifasını vereceğini ilan eden işçiyi gördük. Şimdi sorsanız bize yaralanan sınıf kardeşlerimizi de gördük mü diye; cevabımız elbette. Fakat işçiler ilk kez kendileri için yara aldı. Ne patronun üç kuruş daha fazla kârı için alınmayan işçi güvenliği önleminden ne de Türk Metal’in bir fabrikada tepkiyi bastırmak için taşıdığı yerden. İşçiler kendi haklı davaları, alınterinin karşılığı için ordaydı. Ve çete saldırdığında akan kan, istifalar için mürekkep oldu. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ilan eden bayrağa renk oldu. Baksanız meydanı kaybettik fakat görmediğiniz sınıf bilincinde kazanılandı. Zira bizim için yeri değil mücadelenin yönü değerliydi. Ve ufku geleceğe bakanlar üç-beş çakalın pususunda yaralanan işçi kardeşlerine sözünü yutmadı. Çeteler sokakta ulurken deprem Bursa sınırlarını aştı. Eskişehir’den, Gebze’den, İzmir’den sınıf kardeşleri gördü komployu, çetenin son ‘eseri’ni. Ama şair anlatır ya 555K şiirinde “şimdi saat sekizdir başlar gecemiz” biz öyle bir gün gördük. Başlayan gece metal işçilerinin kavga yıldızlarıyla aydınlandı. Tofaş, Renault, Coşkunöz, Mako durdu selama yıldız takımı olduklarında.

Birileri saldırının ardından çekilirken inlerinde gördükleri kararan dünyaları oldu. Zulüm ile bitiremediklerini neyle durdurabilirler? Neyi dinler seti yıkıp geçen su. Biz çağlayan ırmağız artık.

Bursa’da bir tarih yazılıyor. Sınıfımız yeni bir kavga tarihini belgelere nakşetti. Artık 2015 yılının 5. ayının 5. günü unutulmayacak. Biz bunun için 5 Mayıs’ı unutmayacağız. Zira Bursa’da her kim metal işçisine sorarsa “5 Mayıs’ta ne olmuştu” diye, görecek geleceğin sözünü. Özgür dünyanın işçilerini duyacak. Fabrikalardan yankılanan şiarların taşıdığı metal kokusunu tadacak. Ve kestane şekeri tadında bir gururdan bahsedecek, “biz çeteye diz çöktürdük” diyeceklerle...

Umudu taşıyanları bilir misiniz? Ya umudu büyütenleri? Sırtını dönüp ışığa sonra karanlıktan yakınanların dünyasında her şeyi üreten nasırlı ellerin alınteri kavgasında biz umutluyuz. Zira biz hem umudu taşır hem de büyütürüz. Bitti diyenlere inat diye değil sınıfımızın gerçeği bu olduğu için.

“Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya sessizce birleşip sessizce ayrılıyoruz ya anamız çay demliyor ya güzel günlere sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa
sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız bu, böyle gidecek demek değil bu işler biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz”

Gün evrilir, nice 555K şiirine atıfta bulunacak günler geçer. Şiirler, şarkılar, öyküler mücadelenin yeni günlerini yazmaya devam eder. Ve 555İ günü gelip geçtiğinde tarih de durur. Çünkü 5 Mayıs’ta tarih de yeniden yazıldı, şiirler, şarkılar gibi. Kulaklarımız çınlıyor “Hava döndü işçiden” ezgisinin ritmiyle, dilimizde nakarat “ama bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını işte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz!” diyoruz. Ve aklımızda Çark filminin son sahnesi. Şimdi tarih işçi sınıfının sanatın tüm eserlerini yeniden yorumladığına şahit. Şimdi biz haklı kavganın doğru yerinde olmanın tebessümü içindeyiz. Akan kan kurudu, açılan yara da kapanır elbet. Ama sömürü düzeninin bekçisi çetelere karşı mücadelemiz yeni bir mevzide. Ve tarihte yerini alanlar gerisini düşünmezler. Eşitlik ve özgürlük için gelecek kavgasıysa kaldığı yerden sürüyor...

Son sözse haddimize değil. Bunun için mevziden, metal işçilerinden gelen mesajı not düşüyoruz: “Türk Metal tabelasını indirip 5 Mayıs levhasını asacağız!”

 

 

 

 

Frankfurt ve Stuttgart’a metal işçisinin sesi taşındı

 

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) İşçi Komisyonu, metal işçilerinin Türk Metal esaretinden kurtulma mücadelesinin sesini Almanya’da metal işçilerine taşıyor.

Frankfurt Opel’e dağıtım

6 Mayıs Çarşamba günü Opel’in Frankfurt’taki fabrikasında Opel işçilerini, Türkiye'de metal sektöründe yaşanan gelişmelerle ilgili bilgilendirmek; Renault, Mako ve Coşkunöz’deki sınıf kardeşleriyle enternasyonal dayanışma çağrısı yapmak için bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Opel işçilerinin önemli bir kesiminin ilgiyle karşıladığı bildiri dağıtımının yanı sıra, işçilerden Metal İşçileri Birliği’nin facebook sayfası üzerinden dayanışma mesajları göndermeleri talep edildi. Bu arada da bazı işçilerle sürece ilişkin kısa sohbetler yapıldı.

Stuttgart’ta dayanışma faaliyeti

Stuttgart’ta metal işçilerine seslenen BİR-KAR, dayanışma çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürüyor. İşçilerin açıklamaları Almanca ve İngilizceye çevrilerek uluslararası alanda dolaşıma sokuldu. Mektuplar yazılarak, Türk Metal çetesinin işçilere yönelik saldırısı, saldırı fotoğrafları ve videolarıyla duyuruldu. Dayanışma çağrıları yapıldı.

Bu çalışmaların devamı olarak BİR-KAR’ın “Türkiye’deki metal işçileri harekete geçti, dayanışmaya!” başlıklı çağrısı Almanca olarak Stuttgart kentinde de metal işçilerine ulaştırılıyor. Stuttgart-Feuerbach’taki Bosch işletmesinin önünde sabah ve akşam vardiyalarına, konuşmalar eşliğinde çağrı ulaştırıldı. Hazırlanan ozalitlerin çevreye asılmasıyla başlayan bildiri dağıtımı sırasında işçilerle sohbet edilerek Türk Metal çetesinin saldırısı teşhir edildi. Bosch’ta çalışan Türkiyeli işçiler bu haberlerin burjuva medyada yer almamasını kınadıklarını açıkladılar.

BİR-KAR, Mercedes ve Porsche önünde de bildiri dağıtımın yapılacağını açılayarak dayanışma çalışmasının devam edeceğini vurguladı.

Kızıl Bayrak / Frankfurt - Stuttgart

 
§