6 Mart 2015
Sayı: KB 2015/09

Üniversitelerde artan faşist saldırganlığa karşı mücadele
En zenginler listesi açıklandı!
Bir korkunun itirafı
Gelenek AKP ile sürüyor
Özgecan’ları da Pozantı ve Şakran’ı da unutma!
‘Meclisten geçer, sokaktan geçmez!’
‘Umutsuzluk yerine inanç ve yaratıcılık’
Polis devletine karşı birleşik mücadeleye!
MİB MYK Mart Ayı Toplantısı Sonuçları
DEV TEKSTİL’in kuruluş süreci tamamlandı
Yerel bültenlerde baharın devrimci çağrısı
Kafkas Şeker’de kıyım ve direniş!
Divan işçileri mücadeleyi sürdürüyor
Kadın sosyalizmle özgürleşir!
Özgecan eylemleri ışığında 8 Mart - S. Soysal
Ukrayna'da kriz büyüyor
Filistin'e teslimiyet dayatılıyor!
Ortadoğu ve emperyalistler arası çatışma - A. Destan
Dünya işçi ve emekçi eylemlerinden...
Münster'de Kürt sorunu ve seçimler paneli
EÜ öğrencileri saldırıyı anlattı
DGB mücadeleyi meclislerle örüyor!
DLB devrimci faaliyeti büyütüyor
Edebiyatın çınarı sonsuzluğa uğurlandı
Patron sendikaları hesap verecek!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kafkas Şeker’de kıyım ve direniş!

 

Bursa’da ağırlıkla kestane şekeri üreten Kafkas Şeker’de çalışırken Tek Gıda-İş Sendikası’na üye olan onlarca işçi işten atıldı.

Kafkas işçileri, işten atma saldırılarının ardından gerçekleştirdikleri eylemlerle mücadele kararlılıklarını ortaya koydular.

İşçi kıyımı 27 Şubat’ta 2 işçinin işten atılmasıyla başlarken sonraki gün (28 Şubat) bir işçinin daha işten atılması öfkeyi büyüttü. İşten atmaların devam etmesi üzerine işçiler iş durdurdu.

Kafkas’ın Hürriyet Soğukkuyu’daki imalathanesinde çalışan işçiler işi durdururken Alaaddinbey’deki fabrikada çalışan ve tatilde olan işçiler de fabrika önünde toplandılar. Mesai saatinin dolmasının ardından içerideki işçiler topluca dışarı çıktılar. Patronun oğlu, eylem sırasında işçilere yönelik hakarette bulunması nedeniyle yuhalandı. Eyleme Sütaş ve Nestle direnişçilerinin yanısıra Metal İşçileri Birliği de destek verdi.

Üretim durdu, gün boyu eylem

İşten atma saldırısının, 2 Mart’ta üretim müdürü Yılmaz Tekin’in işten atılarak sürmesi üzerine işçiler gün boyu eylemdeydi. Alaattinbey’deki fabrikada işçiler işten atılan arkadaşları için üretimi durdururken Hürriyet’teki imalathanede çalışan işçiler ise vizite alarak işbaşı yapmadılar. Kafkas pastanelerinin rafları boşalırken işçiler kararlılıklarını dile getirdiler.

Rekorlar Kitabı’na giren dünyanın en büyük pastasının Yılmaz Tekin öncülüğünde Heykel’de yapılması nedeniyle burada eylem yapan işçilere direnişteki Sütaş ve Nestle işçileri de destek verdi.Türk-İş’e bağlı sendikaların başkanlarının da katıldığı eylemde Kafkas Pastanesi önüne yüründü.

Hürriyet’teki pasta, kuru pasta, baklava ve hamur işlerinin yapıldığı imalathane önüne giden işçilere, TMMOB üyesi mühendisler ve Nilüfer Kent Konseyi de destek verdi. İşçilerin sonraki eyleminin durağı ise fabrikanın önü oldu. Alaattinbey’deki fabrikanın önüne giden işçiler, İzmir yolu üzerindeki Kafkas Pastanesi’nin olduğu alanın önünde servisten inerek fabrikaya yürüdüler. Alaattinbey’deki işçiler gün boyunca üretim yapmadılar. Sendikalı olmayan 10 kadar işçi dışında diğer işçiler üretmedikleri için patronun tehdit ve tacizlerine maruz kaldılar. Noter getirerek çalışmayan işçileri tespit eden Kafkas patronu işçilere öğle yemeği de vermedi. Hatta tuvaleti kullanmamalarını istedi.

Hürriyet’ten gelen işçiler mesai saati bitene kadar fabrika önünde beklediler. Burada sloganlarla kararlılıklarını dile getiren işçiler halaylar çektiler, oyun havası oynadılar.

Paydos saatini beklerken yeni işten atma haberleri geldi. Aralarında üretim müdürü ve gıda mühendislerinin de olduğu 4 kişi daha işten atıldı. Gıda mühendisi Zerrin Tanış dışarı çıktığında işten atılan diğer mühendislerle kucaklaşması duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Mesai saatinin bitmesinin ardından işçiler sloganlarla kapının önüne geldiler. Hürriyet’ten gelen işçiler karşılıklı sloganlarla kararlılıklarını haykırdılar. İşçiler daha sonra tekrar İzmir yolu üzerindeki Kafkas Pastanesi önüne yürüyüş düzenlediler.

Kıyım ve direniş sürüyor

3 Mart günü ise büyük bir kıyım daha yaşandı. Arkadaşlarının işten atılması üzerine imalat bölümünde direnişe geçen 46 işçi işten atıldı. Bütün işçilerin işten atıldığı Hürriyet Mahallesi’ndeki imalathanede ve Alaaddinbey’deki fabrikada üretim yapılmadı. İşçiler topluca Hürriyet’teki imalathane önünde saatler süren bir protesto eylemi yaptılar. Burada işçilere hitap eden öncü işçilerden Gökhan Koca, patronun işçileri atarken hiçbir hukuk tanımadığını, umutsuz girişimlere başvurduğunu anlattı. İşçiler alkış, slogan ve oyun havalarıyla imalathane önünde bekleyişlerini sürdürürken polisin müdahalesi geldi. Emrivaki bir üslupla işçileri uzak bir noktaya gitmeleri için uyaran polis şefleri karşısında işçiler, kapının önünde bir koridor açarken alandan uzaklaşmadılar. Tek Gıda-İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya, patronun ateşle oynadığını belirtti. Karlıkaya, Sütaş ve Yörsan’ı hatırlattı, bu mücadelede kaybedenin Kafkas patronu olduğunu söyledi. Eyleme Tek Gıda-İş genel merkez yöneticileri dışında İşçilerin Birliği Derneği ve Gıda Mühendisleri Odası katılım gösterdi.

Kafkas patronu 4 Mart gününe de işçi kıyımıyla başladı. Alaaddinbey fabrikasından çoğunluğu usta 10 işçi işten atıldı. “Yasadışı grev” ve “arkadaşlarını kışkırtmak” gerekçeleriyle kıyım yapan Kafkas patronu işçileri tazminatsız işten attı.

Kazanımın yolu birlikten geçiyor

Kafkas işçileri geçtiğimiz aylarda Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenmiş, geçtiğimiz günlerde de yetki alınmıştı. Ancak yetkinin alınmasının ardından itiraz davası açan patron işçiler üzerindeki baskıları da arttırdı. Son olarak da işçi kıyımına başvurdu.

Yüzde 90’lara yaklaşan oranda sendikalaşan işçiler kazanmanın birlikten geçtiğini biliyorlar. Bu nedenle de geri adım atmamakta kararlılar.

 

 

 

 

İBD’den dayanışma çalışması

 

Bursa’da çalışmalarını yeni açılan mekanında sürdüren İşçilerin Birliği Derneği (İBD), hakları için direnen Tek Gıda-İş Sendikası üyesi Kafkas işçileriyle dayanışmayı yükseltiyor.

Dernek çalışanları hem Kafkas’ta yaşananları anlatıyor hem de Bursalı işçi ve emekçileri hak yiyen Kafkas’ın ürünlerini tüketmemeye çağırıyor. Bu kapsamda hazırlanan afişler Bursa’da kent merkezinde pek çok noktaya asıldı.

Derneğin açılışıyla birlikte Bursalı işçilerin artık mücadelelerinde yalnız kalmayacaklarını ifade eden dernek çalışanları, önümüzdeki günlerde dayanışma çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını bildiriyorlar.

Kızıl Bayrak / Bursa

 
§