28 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/47

Sermaye düzeninin zorbalığı sökmeyecek!
Tecrit ve sansüre karşı ortak mücadele
“Yayın yasağı yok hükmünde”
Rojava kantonları IŞİD tehdidi altında
Sağlıkta dönüşüm fiyaskosu!
İşçiye mezar, babasına lastik ayakkabı!
BirGün ve Evrensel’in turnusol kağıdı: Ülker reklamı - T. Kor
‘74 Ülker işgali yol gösteriyor!
Diplomalı işsizlik gerçeği!
MESS dayatmalarına karşı fabrika eylemleri
“Benim gibi isyan eden yüzlerce işçi var”
İzmir’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Karayolu işçisinin iradesi sendikal bürokrasiyi aşmaya yetmedi
Fabrika ile barikat arasında
Devrim için devrimci parti, devrimci sınıf!
TKİP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliği
16. yıl etkinliğine parti örgütlerinden mesajlar
Ferguson’da büyük öfke!
İntifada ruhu ezilmek isteniyor!
Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!
“Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”
EKK’dan 25 Kasım etkinlikleri
Burjuvazinin nüfusunu planlama değil, kökünü kurutma savaşı - Z. Eylül
“İnsan nasıl insan oldu” - Evrim Erdoğdu*
TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı
Basına sansür, tutsaklara tecrit!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Basına sansür, tutsaklara tecrit!

İçerde dışarda hücreleri parçala!

 

İstanbul Bakırköy, Ankara Sincan, Tekirdağ ve Kocaeli Kandıra F tipi hapishanelerinde “genelge” gerkçe gösterilerek tutsaklara süreli yayınların verilmemesi uygulaması diğer illere de yayılıyor. Bakırköy Hapishanesi'nde yönetimin, yayınların elden veya posta yoluyla değil ücretli olarak alınacağına dair genelge olduğunu beyan etmesinin ardından tutsaklardan da tepkiler geldi.

TKİP DAVA TUTSAĞI NURGÜL DOĞAN:

Dışarıdaki havayı gönderdiğiniz yayınlar aracılığıyla biraz da olsa soluyabiliyorduk. Yaklaşık 10 gündür bu hakkımız gasp edildi. Ödeme Yapmadığımız gerekçesi ile posta ve ziyaret aracılığıyla gelen süreli yayınlar verilmiyor.

Hapishane müdürüyle yaptığımız görüşmede 'yeni bir genelge ile tutsakların ücretini ödemediği süreli yayınlar kendilerine verilmeyecek. Bayiide satılan veya hapishane saymanlığıyla her yayın için ayrı bir sözleşme ile süreli yayınlar alınabilecektir' deniyor. Bu kabul edilebilecek bir durum değil. Kaç yayın evi, kaç hapishaneyle sözleşme yapabilecek ki? Amaç devrimci yayınlara erişimi ortadan kaldırmak, şimdilik böyle de oldu.”

RiZE L TiPi HAPiSHANESi'NDEN VEYSEL CANSIZ:

Yolladığınız yayınlar düzenli olarak geliyordu, takip edebiliyorduk. Fakat A. Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün 10.11.2014 tarihli yazısı, postayla gelen yayınların tutsaklara verilmeyeceğini bildirmiş.

Dolayısıyla dışardan tutsaklara ailelerin, sivil toplum kuruluşları veya diğer kişilerce gönderilen ücretleri tutsaklar tarafından ödenmeyen veya ücretsiz gönderilen hiçbir bülten, broşür, gazete, dergi vb. yayınların alınmayacağını belirtiyorlar.

Bu nedenle gelen yayınlar hapishane yönetimince tarafımıza verilmiyor.

Konuyla ilgili infaz hakimliğinde itirazımız mevcuttur.

Tekrar çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Selamlar...”

TEKİRDAĞ 2 NO’LU F TİPİ HAPİSHANESİ’NDEN TKP/ML DAVA TUTSAKLARI:

Bu karar ile adımıza gönderilen dergiler artık parasını ödemediğimiz iddiasıyla tarafımıza verilmeyecek. 14 Kasım 2014 tarihinde sizin de abonesi olarak tarafımıza gönderdiğiniz dergilerin hiç biri tarafımıza verilmemiştir. Tavrımızı göstermekten geri durmayacağız. Şayet bu uyarımızı dikkate almayıp bu keyfiyete dayalı hak gaspından vazgeçmezlerse sanırım artık eylemsellik ile karşı karşıya kalacaklar”

SİNCAN KADIN HAPİSHANESİ’NDEN TKP/ML DAVA TUTSAKLARI:

Tutsaklık yıllarımız boyunca devrimci basın bizim suyumuz, ekmeğimiz, havamız oldu. Bunu çok iyi bilen tretmancılar her dönem bizim devrimci basına ulaşmamızı engellemeye uğraştı. Bizler de her engelleme, her saldırı karşısında örgütlü gücümüzle mücadele yürüttük. Devrimci irade teslim alınamadı”

İlgili maddenin açıklamasında; tutsakların yayınlar aracılığıyla devrimci mücadeleyle bağlarının sürdüğü ve bunun koparılması gerektiği yazıyor. Ceza İnfaz Kanunu da, ilgili maddesi de bizim için gayrı meşru zaten. Bir şekilde bu saldırıyı da hep birlikte püskürteceğiz.”

 
§