28 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/47

Sermaye düzeninin zorbalığı sökmeyecek!
Tecrit ve sansüre karşı ortak mücadele
“Yayın yasağı yok hükmünde”
Rojava kantonları IŞİD tehdidi altında
Sağlıkta dönüşüm fiyaskosu!
İşçiye mezar, babasına lastik ayakkabı!
BirGün ve Evrensel’in turnusol kağıdı: Ülker reklamı - T. Kor
‘74 Ülker işgali yol gösteriyor!
Diplomalı işsizlik gerçeği!
MESS dayatmalarına karşı fabrika eylemleri
“Benim gibi isyan eden yüzlerce işçi var”
İzmir’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Karayolu işçisinin iradesi sendikal bürokrasiyi aşmaya yetmedi
Fabrika ile barikat arasında
Devrim için devrimci parti, devrimci sınıf!
TKİP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliği
16. yıl etkinliğine parti örgütlerinden mesajlar
Ferguson’da büyük öfke!
İntifada ruhu ezilmek isteniyor!
Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!
“Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”
EKK’dan 25 Kasım etkinlikleri
Burjuvazinin nüfusunu planlama değil, kökünü kurutma savaşı - Z. Eylül
“İnsan nasıl insan oldu” - Evrim Erdoğdu*
TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı
Basına sansür, tutsaklara tecrit!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü nedeniyle sınıf devrimcileri de alanlara çıktı. Sınıf devrimcileri kapitalizme, yarattığı şiddete karşı mücadelenin örülmeye devam edildiğini vurgulayarak, Mirabeller’den Arinler’e mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

İstanbul

Taksim’de Galatasaray Lisesi önünde toplanan Emekçi Kadın Komisyonları (EKK), “Gericiliğe karşı savaşta, sömürüye karşı kavgada, şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!” pankartını açtı.

“Mirabel Kardeşler'den Arinler'e kavga bayrağı ellerimizde!” sloganıyla eyleme başlayan sınıf devrimcileri mücadelede yaşamını yitiren kadınlar için saygı duruşunda bulundu.

Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ana, gözaltında kaybedilen oğlu için mücadele eden Berfo Ana, Kobanê direnişinde feda eylemi yapan Arin Mirkan ve Suruç’ta askerler tarafından vurularak katledilen Kader Ortakaya anılarak açıklama başladı. Erkek sınıf kardeşleriyle birlikte mücadele ettikleri vurgulanan EKK açıklamasında emperyalist-kapitalist sistemin kriz ve bunalımlarının arttığı, yeni bölge savaşlarını doğurduğu ve bu temelde gelişen halk isyanlarının, sosyal hareketliliğin, kitlesel eylemlerin yaşandığı bir süreçten geçildiği ifade edildi.

Eylem açıklamanın ardından Kartal EKK’nın hazırladığı tiyatro oyunu ile devam etti. Kartal EKK’nın oyununda, idam edilen İranlı Reyhane Cabbari, tecavüze uğrayıp katledilen Pippa Bacca, TKİP Ölüm Orucu şehidi Hatice Yürekli, Kobanê’de yaşamını yitiren Arin Mirkan, diktatör ordusu tarafından öldürülen Mirabel Kardeşler canlandırıldı.

Eylemde Küçükçekmece EKK da Nazım Hikmet’in şiiriyle Partizan Tanya’yı anlatan bir oyun sergiledi. Her iki tiyatro oyunu eylemi izleyen emekçilerin beğenisini topladı.

Devrimci Gençlik Birliği adına yapılan konuşmada erkeklerle omuz omuza verilerek gençliğin devrimci birliği için mücadele edildiği vurgulandı. Eylem sloganlar haykırılarak kadına yönelik şiddete karşı mücadele vurgusuyla bitirildi.

İzmir

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) Girişimi ve Emekçi Kadın Komisyonu (EKK) İzmir’de eylem gerçekleştirdi. Karşıyaka İzban önünde toplanan kitle buradan İş Bankası önüne yürüdü. “Evde, sokakta, işte, hapishanede şiddete son! Sokağa, direnişe, özgürleşmeye!/EKK” ve “Gericiliğe karşı savaşta, sömürüye karşı kavgada, şiddete karşı mücadelede; vardık, varız, varolacağız!/DEV TEKSTİL” pankartları taşındı.

İş Bankası önüne gelindiğinde Mirabel Kardeşler şahsında devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler için saygı duruşunda bulunuldu. EKK adına yapılan konuşmada ise 25 Kasım’ın önemine vurgu yapılarak 25 Kasım’ın tarihsel anlamı ve Mirabel Kardeşler’in mücadelesine değinildi.

Eylemde DEV TEKSTİL Girişimi adına söz alan Orhan Purhan, sermaye devletinin kadına bakışını anlatarak başladığı konuşmasına kadınların düşük ücretlerle çalıştırıldığını, işten çıkarmalarda ilk önce kadınların işten atıldığını söyleyerek devam etti. Purhan, kadın-erkek birlikte mücadele etmenin önemini vurgulayarak konuşmasını bitirdi.

Eylem, yaşamın her alanında mücadele edileceği ve tüm emekçilere mücadelelerine destek verme çağrısıyla sona erdi. Eyleme Karşıyaka Halk Forumu ve DGB de destek verdi.

Ankara

25 Kasım akşam saatlerinde Kızılay Yüksel Caddesi’nde açtığı stand ile etkinliğini başlatan Ankara EKK, Kızıl Bayrak gazetesinin satışı ile birlikte müzik yayını ve ajitasyonlarla eylem çağrısını yükseltti. Saat 19.00’da program başlatılarak açılış konuşması yapıldı.

25 Kasım’ın ve Mirabel Kardeşler’in katledilişinin tarihsel anlam ve önemine vurgu yapılan açıklamada, bu yılki 25 Kasım eylem ve etkinliklerinin Isparta’da katledilen tarım işçisi kadınlara, Kobanê başta olmak üzere IŞİD çetelerine ve gericiliğine geçit vermeyen tüm Rojavalı kadınlara, bu direnişe destek olmak için Suruç’a giden ve açılan ateş sonucu katledilen Kader Ortakaya’ya atfedildiği özel olarak vurgulandı. Konuşmanın ardından basın açıklaması yapıldı.

İzmir Şakran Kapalı Kadın Hapishanesi’nde tutsak olan Evrim Erdoğdu’nun 25 Kasım’ı selamlamak için gönderdiği “Kadınlar kavganın içinde özgürleşiyor” başlıklı mektubu okundu.

Etkinlik direnişin ezgilerini paylaşmak üzere Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu dinletisi ile sürdü. Dinletinin ardından son söz olarak tüm kadınlar EKK saflarında mücadeleye çağrılarak etkinlik sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul-İzmir-Ankara

 

 

 

 

Aksaray’da 25 Kasım etkinliği

 

Aksaray DGB, 25 Kasım günü etkinlik düzenledi. Konuşmayla başlayan etkinlikte ilk olarak saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından yapılan slayt gösterimi ile kadına yönelik şiddetin temeli anlatıldı ve kurtuluşun kadın ve erkeğin birleşik mücadelesinden geçtiği belirtildi.

Dominik’te katedilen Mirabeller’in, Ölüm Orucu’nda ölümsüzleşen Hatice Yürekli’nin, Rojava’daki kadın direnişinin ve Greif Direnişi’nde yer alan kadın emekçilerin yol gösterdiği belirtilerek örgütlü mücadele çağrısı yapıldı. Sunumun ardından dinci gerici devletin kadına şiddetini teşhir eden ‘Osama’ filmi izlendi.

Etkinliğin sonunda, 30 Kasım günü İstanbul’da gerçekleşecek DGB Genel Kurulu’nun çağrısı yapıldı.

Kızıl Bayrak / Aksaray

 
§