28 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/47

Sermaye düzeninin zorbalığı sökmeyecek!
Tecrit ve sansüre karşı ortak mücadele
“Yayın yasağı yok hükmünde”
Rojava kantonları IŞİD tehdidi altında
Sağlıkta dönüşüm fiyaskosu!
İşçiye mezar, babasına lastik ayakkabı!
BirGün ve Evrensel’in turnusol kağıdı: Ülker reklamı - T. Kor
‘74 Ülker işgali yol gösteriyor!
Diplomalı işsizlik gerçeği!
MESS dayatmalarına karşı fabrika eylemleri
“Benim gibi isyan eden yüzlerce işçi var”
İzmir’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Karayolu işçisinin iradesi sendikal bürokrasiyi aşmaya yetmedi
Fabrika ile barikat arasında
Devrim için devrimci parti, devrimci sınıf!
TKİP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliği
16. yıl etkinliğine parti örgütlerinden mesajlar
Ferguson’da büyük öfke!
İntifada ruhu ezilmek isteniyor!
Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!
“Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”
EKK’dan 25 Kasım etkinlikleri
Burjuvazinin nüfusunu planlama değil, kökünü kurutma savaşı - Z. Eylül
“İnsan nasıl insan oldu” - Evrim Erdoğdu*
TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı
Basına sansür, tutsaklara tecrit!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı

 

19 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Esenyurt’ta sermaye devletinin kolluk güçleri tarafından sokak ortasında infaz edilerek yaşamını yitiren TKİP militanı Alaattin Karadağ, katledilişinin 5. yılında Antakya’daki mezarı başında anıldı.

Büyükdalyan Beldesi Hasanlı Köyü’nde düzenlenen anmada Karadağ’ın katili sermaye devletinden hesap sorma kararlılığı bir kez daha dile getirildi.

Anma programı parti ve devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşundan sonra Alaattin Karadağ ile ilgi hazırlanmış bir metin okundu.

Alaattin Karadağ’ın yaşamı ve bıraktığı mücadele mirasına ilişkin konuşmada, Alaattin’in partili ve devrimci kimliğine değinilerek onun mücadele ile geçen yaşamından kesitler sunuldu. Karadağ’ın, henüz genç bir devrimci iken Antakya’dan ayrıldığı ve bundan sonraki yaşamını da da örnek bir komünist olarak sürdürdüğü dile getirildi.

Alaattin’in, İzmir’de yürüttüğü devrimci sınıf faaliyeti sırasında tutsak düştüğü, bu süre içerisinde zindanlarda süren ölüm orucu direnişinin de gönüllü bir neferi olduğu anlatıldı.

Konuşmada ayrıca, Alaattin’in, ölüm orucu direnişinin kritik bir evresinde tahliye olmasının ise onun mücadeleye ara vermesi değil daha büyük bir coşkuyla mücadeleye devam etmesine vesile olduğu söylendi.

Konuşmada, TKİP militanı Alaattin Karadağ’ın İstanbul’da da aynı kararlılıkla devrim davasının örnek bir temsilcisi olduğu, çalışırken parmaklarını kaybetmesine rağmen mücadeleden bir an olsun geri adım atmadığı, 19 Kasım gecesi Esenyurt’ta polis tarafından katledilinceye kadar “düşündüğü gibi yaşayıp, yaşadığı gibi düşünen” örnek bir devrim savaşçısı olduğu dile getirildi. Şiir ve marşlarla devam eden anma programı sloganlarla sona erdi.

“Yaşasın devrim, yaşasın sosyalizm!”, “Alaattin-Habip-Ümit-Hatice yoldaş ölümsüzdür!” sloganlarının yanısıra parti sloganları da anma sırasında coşkuyla atıldı.

Kızıl Bayrak / Adana

 

 

 

 

Karadağ Mamak’ta anıldı

 

Sınıf devrimcileri, TKİP militanı Alaattin Karadağ’ı anmak için Mamak’ta eylem yaptı.

BDSP, DLB ve Ekim Gençliği tarafından 21 Kasım’da örgütlenen eylem için Tuzluçayır’da buluşuldu. Mahallenin ara sokakları boyunca sloganlar ve ajitasyon konuşmaları eşliğinde yürüyüş yapıldı. Anmanın yapılacağı yere gelindiğinde BDSP adına konuşma yapıldı.

Konuşmada, sermaye düzeni karşısında kurtuluşun ancak toplumsal bir devrimle olabileceği ve örgütlü mücadeleyle bunun başarılabileceği ifade edildi. Örgütlü mücadelenin katledilen öncü neferlerinden Karadağ’ın devrimci, militan ve örgütlü kimliğine değinilerek miras bıraktığı devrimci sınıf kimliğine ve mücadelesine vurgu yapıldı. Sınıfsız bir topluma giden yolun ancak işçi sınıfının önderliğinde yürünebileceği ve Karadağ’ın bu yolu gösterdiğini söyleyen BDSP temsilcisi, Karadağ’ı anmanın bugün onun yürüdüğü bu yolda yürümek, onun devrettiği devrimci sınıf mücadelesi saflarında örgütlenmek demek olduğunu belirtti.

Ardından DLB adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada Alaattin Karadağ’ın direnişçi kimliğine vurgu yapıldı. Ölüm Oruçları’nda sermaye devletinin devrimci tutsakları teslim almaya yönelik saldırılarına karşı en ön saflarda direnenlerden birinin de Karadağ olduğu belirtildi. Son olarak, Karadağ’ı yaşatmanın devrimci mücadeleyi yükseltmek anlamına geldiği vurgulandı.

Konuşmaların ardından Alaattin Karadağ’ın sevdiği “Gece gelen telgraf” şiiri okundu.

Meşaleler ve Karadağ’ın resminin taşındığı eylem sloganlar ve ajitasyon konuşmaları ile sonlandırıldı.

Eyleme ESP, LÖB ve Kaldıraç destek verdi.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Zindanda Karadağ anması

 

TKİP militanı Alaattin Karadağ Sincan F Tipi Hapishanesi’nde anıldı.

2009 yılında sokak ortasında polis tarafından katledilen TKİP militanı Alaattin Karadağ, Sincan F Tipi Hapisanesi’nde yapılan etkinlikle anlıdı.

TKİP dava tutsaklarının düzenlediği anma etkinliği, Alaattin Karadağ şahsında tüm devrim şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı. Şiir dinletisi ile devam eden anmada, parti ve devrim şehitleri için sloganlar haykırıldı. Anmaya diğer örgütler de destek verdi.

Kızıl Bayrak / Ankara

 

 

 

 

Karadağ Konya’da selamlandı

 

Türkiye Komünist İşçi Partisi (TKİP) militanı devrimci işçi Alaattin Karadağ Konya’da yapılan yazılamalarla selamlandı.

Karadağ’ın katledilişinin 5. yılı vesilesiyle sınıf devrimcileri emekçilerin ve gençliğin yoğun olarak kullandığı güzergahlara “Komünist işçi Alaattin Karadağ ölümsüzdür!”, “Alaattin Karadağ yaşıyor!” şiarlı yazılamalar yaptılar.

Kızıl Bayrak / Konya


 
§