28 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/47

Sermaye düzeninin zorbalığı sökmeyecek!
Tecrit ve sansüre karşı ortak mücadele
“Yayın yasağı yok hükmünde”
Rojava kantonları IŞİD tehdidi altında
Sağlıkta dönüşüm fiyaskosu!
İşçiye mezar, babasına lastik ayakkabı!
BirGün ve Evrensel’in turnusol kağıdı: Ülker reklamı - T. Kor
‘74 Ülker işgali yol gösteriyor!
Diplomalı işsizlik gerçeği!
MESS dayatmalarına karşı fabrika eylemleri
“Benim gibi isyan eden yüzlerce işçi var”
İzmir’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Karayolu işçisinin iradesi sendikal bürokrasiyi aşmaya yetmedi
Fabrika ile barikat arasında
Devrim için devrimci parti, devrimci sınıf!
TKİP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliği.
16. yıl etkinliğine parti örgütlerinden mesajlar
Ferguson’da büyük öfke!
İntifada ruhu ezilmek isteniyor!
Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!
“Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”
EKK’dan 25 Kasım etkinlikleri
Burjuvazinin nüfusunu planlama değil, kökünü kurutma savaşı - Z. Eylül
“İnsan nasıl insan oldu” - Evrim Erdoğdu*
TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı
Basına sansür, tutsaklara tecrit!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MESS dayatmalarına karşı
fabrika eylemleri

 

Uyuşmazlık aşamasındaki Grup TİS sürecinde MESS dayatmalarına karşı ülke genelinde MESS kapsamındaki fabrikalarda eylemler yapan metal işçileri, kölelik dayatmalarına karşı tepkilerini ortaya koydular.

Metal işçileri yollarda

Geçtiğimiz hafta fabrikalarında eylemler gerçekleştiren metal işçileri yeni güne yürüyüşlerle başladı.

41 fabrikada 15 bin üyesini temsilen grup toplu iş sözleşme sürecine katılan Birleşik Metal-İş Sendikası, 21 Kasım’da birçok ilde MESS kapsamındaki işyerlerinde eylemler yaptı.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu İstanbul Dudullu’daki ABB fabrikası işçileri Dudullu OSB Müdürlüğü önünde buluşarak fabrikaya yürüdüler. Sabah 7.30’da toplanan işçiler gece vardiyasının da eyleme katılımıyla coşkulu bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Anadolu Şubesi’nin örgütlü olduğu Başöz Enerji işçileri işe eylemle başladı. Sendika önlükleri ve flamalarıyla ‘Başöz Enerji İşçileri’ pankartı arkasında yerlerini alan işçiler MESS dayatmalarına protesto etti.

Kocaeli Şubesi’ne bağlı Bekaert ve Standart Depo fabrikalarında metal işçileri eylemdeydi. Bundan sonra eylemlerin şiddetini artıracaklarını belirten işçiler, üretime yaklaşık 1 saat geç başladı.

Metal işçileri Gebze’de de MESS dayatmalarına karşı yürüdü. Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi’ne bağlı Yücel Boru fabrikasında eylemle işbaşı yapan işçiler “MESS dayatmalarına hayır” pankartıyla yürüyüş gerçekleştirdiler.

Gebze Şube’ye bağlı Arpek fabrikasında da MESS dayatmalarına karşı öfke vardı. Arpek işçileri, yürüyüşle işbaşı yaptılar.

Gebze Şube’ye bağlı Cengiz Makina’da kitlesel bir eylem gerçekleştirildi. Fabrika önüne kitlesel bir yürüyüş gerçekleştiren işçiler alkış ve sloganlarla MESS dayatmalarını protesto etti. Metal işçileri fabrika önünde “MESS MESS şaşırma sabrımızı taşırma!”, “İnadına sendika inadına DİSK!” sloganlarını attılar.

Sarkuysan işçileri fabrikanın karşısında bulunan otopark içinde buluştular. Tüm işçilerin toplanmasının ardından fabrika baştemsilcisi sözleşme süreci hakkında bilgilendirmede bulundu. Metal İşçileri Birliği de eylemde yerini aldı. Eylem sonunda Metal İşçileri Bülteni’nin son sayısı Sarkuysan işçilerine ulaştırıldı.

Gebze Şube’ye bağlı Fontana fabrikasında metal işçileri eylemdeydi.

Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube’ye bağlı Ejot Tezmak fabrikasında da işçiler yürüyüş gerçekleştirdi. 1977 yılındaki MESS grevini hatırlatarak “1977 ruhuyla geliyoruz Ejot Tezmak işçileri” pankartını açan işçiler Gaziosmanpaşa Elmabahçesi’nde kurulu fabrikalarında yürüyüşle işbaşı yaptılar.

Eskişehir Şubesi’ne bağlı Renta fabrikasında da MESS dayatmalarına karşı eylem vardı.

Eskişehir Şube’ye bağlı bulunan ve Bilecik’te kurulu Demisaş fabrikasında da MESS’e öfke vardı. Demisaş işçileri yağmur çamur demeden fabrikalarına yürüyüşle girdiler.

Anadolu Şubesi’ne bağlı Çimsataş’ta işçiler Mersin’de eylemdeydi. Mersin’de kurulu fabrikada yürüyüşle işbaşı yapıldı.

İzmir Şubesi’ne bağlı Schneider Electric fabrikasında kitlesel bir eylem gerçekleştiren işçiler alkış ve ıslıklarla MESS dayatmalarını protesto ettiler.

İzmir Şube’ye bağlı Delphi Diesel fabrikasında da işçiler eylemdeydi.

Mahle Mopisan’ın Konya’daki fabrikasında da Birleşik Metal-İş üyeleri eylemdeydi.

Bursa Şube’ye bağlı Prysmian fabrikasında da MESS dayatmalarına karşı eylem vardı. Prysmian işçileri fabrikaya gerçekleştirdikleri yürüyüşle işbaşı yaptı.

Trakya Şube’nin örgütlü olduğu SİO fabrikasında sabah işe giriş saatinde Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri yürüyüş gerçekleştirdi.

Eylemler sürdü

Metal işçileri, 25 Kasım günü de fabrikalarda eylemler gerçekleştirdi. Hatay ve Osmaniye’de Yücel Boru, Gebze’de Sarkuysan ve Bosal, Manisa’da Schneider Electric, Mersin’de Çimsataş, Ankara’da Başöz Enerji, İstanbul’da Ejot Tezmak, Konya’da Mahle Mopisan, Bursa’da Prysmian ve SCM, Eskişehir’de Entil Hapalki Tarkon ve İzmir’de Alstom fabrikalarında eylemler gerçekleştiren işçiler TİS taleplerini bir kez daha duyurdular.

 

 

 

 

Arabulucuda da anlaşma yok

 

MESS ile Türk Metal arasında devam eden grup toplu sözleşme görüşmelerinde “arabulucu” aşamasında da anlaşma sağlanamadı.

25 Kasım’da yapılan son görüşmede anlaşma sağlanamaması üzerine, bu aşama da geride kaldı.

Prosedüre göre uyuşmazlık zaptının bakanlığa bildirilmesinin ve bakanlığın da ilgili raporu taraflara iletmesinin ardından ve elbette bu süre içerisinde de anlaşma sağlanamaması halinde grev kararının alınması gerekiyor.

Ancak metal işçilerinin Türk Metal’e güveni yok. Ortada bir danışıklı dövüşün sürdüğüne inanan metal işçileri, önceki dönem yapıldığı gibi son ana kalsa da satış sözleşmesinin imzalanacağına emin.

Öte yandan ortada ağır saldırı maddeleri ve “uyuşmazlık” varken Türk Metal cephesinden zerrece bir eylem kararının alınmaması da işçilerin bu düşüncesini pekiştiriyor.

 

 

 

 

Metalde uyuşmazlık sürüyor

 

DİSK/Birleşik Metal-İş yönetimi ile MESS arasında 26 Kasım’da yapılan iki görüşmede de sonuç çıkmadı. Görüşmelerin birincisi “arabulucu” aracılığıyla yapılırken diğerini de taraflar kendi aralarında gerçekleştirdiler. Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada; anlaşmazlığın sürdüğü ve arabulucu sürecinin tamamlandığı, prosedürün tamamlanmasının ardından grev aşamasına geçileceği vurgulandı.

 
§