28 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/47

Sermaye düzeninin zorbalığı sökmeyecek!
Tecrit ve sansüre karşı ortak mücadele
“Yayın yasağı yok hükmünde”
Rojava kantonları IŞİD tehdidi altında
Sağlıkta dönüşüm fiyaskosu!
İşçiye mezar, babasına lastik ayakkabı!
BirGün ve Evrensel’in turnusol kağıdı: Ülker reklamı - T. Kor
‘74 Ülker işgali yol gösteriyor!
Diplomalı işsizlik gerçeği!
MESS dayatmalarına karşı fabrika eylemleri
“Benim gibi isyan eden yüzlerce işçi var”
İzmir’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Karayolu işçisinin iradesi sendikal bürokrasiyi aşmaya yetmedi
Fabrika ile barikat arasında
Devrim için devrimci parti, devrimci sınıf!
TKİP’nin 16. kuruluş yıldönümü etkinliği
16. yıl etkinliğine parti örgütlerinden mesajlar
Ferguson’da büyük öfke!
İntifada ruhu ezilmek isteniyor!
Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!
“Şiddete karşı mücadelede vardık, varız, varolacağız!”
EKK’dan 25 Kasım etkinlikleri
Burjuvazinin nüfusunu planlama değil, kökünü kurutma savaşı - Z. Eylül
“İnsan nasıl insan oldu” - Evrim Erdoğdu*
TKİP militanı Alaattin Karadağ mezarı başında anıldı
Basına sansür, tutsaklara tecrit!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Gebze’de liseliler Oğuzhan Çalışkan için buluştu!

 

Staj sömürüsüne, eğitimin ticarileştirilmesine ve emperyalist savaşlara karşı mücadeleyi yükselten DLB'liler, staj sömürüsü esnasında yaşamını yitiren Oğuzhan Çalışkan anısına 22 Kasım’da yan yana geldi.

Gebze İşçilerin Birliği Derneği’nde düzenlenen etkinlik iş cinayetlerinde ve sınıf mücadelesinde şehit düşenler anısına saygı duruşu ile başladı. Oğuzhan Çalışkan’ın ailesinden de katılımların olduğu etkinlik, DLB adına konuşma ile devam etti.

DLB sözcüsü, “Bugün burada Filli Boya patronu tarafından katledilen Oğuzhan Çalışkan anısına bir araya geldik. Oğuzhan’ın katledilmesi bize bir kez daha sermayenin azgın yüzünü gösterdi.” sözleriyle başladı. Soma, Torun Center, Isparta ve Ermenek’te işçi katliamları yaşanırken okullarda da liselilere müşteri muamelesi yapıldığından ve paralı eğitim uygulamalarının örneklerinden bahsedildi. 4+4+4 eğitim sisteminin dindar nesil yetiştirme projesi olduğu vurgulandı. Ortadoğu başta olmak üzere gerçekleşen emperyalist savaşlara da dikkat çekilen konuşma, sömürü ve kan düzeni olan emperyalist-kapitalist sistemden hesap sorana kadar mücadele edileceği vurgulanarak sonlandırıldı.

Alkışlarla karşılanan konuşmanın ardından Devrimci Gençlik Birliği’ne söz verildi. DGB, yaşanan işçi katliamlarında ölen işçilerle Oğuzhan Çalışkan’ın katillerinin bir olduğunu ifade etti. DGB olarak yaşanan işçi katliamlarından ve Oğuzhan’ın katillerinden hesap sorulacağı ifade edilerek DGB Genel Kurulu’na çağrı yapıldı.

Sonra söz bir meslek liseli öğrenciye bırakıldı. Konuşmada meslek liselerindeki sorunlara dikkat çekildi. Oğuzhan’ı da öldüren, bütün meslek liselilerin karşı karşıya kaldığı staj sömürüsünden bahsedildi. “Sanayi kenti olan Gebze’de meslek liselilerin okullarda, dinci-gerici veya milliyetçi partilerle, uyuşturucu ile zehirlenmeye çalışılıyor ama buna kaşı DLB’liler olarak örgütlenip bunlara karşı koyabiliriz” denildi. Son olarak DLB’de örgütlenme çağrısıyla konuşma sonlandırıldı.

Konuşmaların ardından devrimci ezgi ve marşların yer aldığı bir müzik dinletisi sunuldu. Marş ve ezgiler Oğuzhan Çalışkan’a adandı.

Oğuzhan’ın hesabını sorma, staj sömürüsünün son bulması için omuz omuza mücadeleyi büyütme çağrısı ile etkinlik sonlandırıldı.

 

 

 

 

Polis ve faşistler saldırdı

 

İstanbul’da 26 Kasım günü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Bomonti Kampüsü’nde öğrencilere önce ülkücü faşistler ardından da polis saldırdı. Faşistlerin saldırısına uğrayan öğrencilere plastik mermi ve gaz bombalarıyla saldırıldı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi bir grup, Osmanlıca derslerine giren Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç’ın bir kadın öğrenciye yönelik gerici ve kadın düşmanı söylemlerine tepki gösterdi. Keskinkılıç’ın, “Bir kadın böyle kahkaha atamaz” sözlerini protesto eden ve Keskinkılıç’ın görevden alınması için imza toplayan öğrenciler, bir gün önce öğleden sonra okul kantininde forum düzenledi. Öğrenciler, Osmanlıca hocası Esra Keskinkılıç’ın istifa etmesi gerektiğini söyledi. Forum esnasında ülkücü faşistler ilerici öğrencilere saldırı girişiminde bulundu.

26 Kasım günü kampüse gelen 40 kişilik faşist grup özel güvenliği geçerek okula girdi. Faşistler sopalarla eylemci öğrencilere saldırdı.

Saldırı sonrası polis, faşistlerin saldırısına uğrayan öğrencilere plastik mermi ve gaz bombası ile saldırdı.

Yaşanan saldırının sonunda polisler ve ülkücü faşistler kampüsten çekildi.

 

 

 

 

Çukurova’da faşist saldırı ve gözaltılara protesto

 

Çukurova Üniversitesi’nde faşistlerin provokasyonu ile başlayıp polis saldırısı ile devam eden baskılar 20 Kasım’da protesto edildi.

Bir gün önceki saldırıda 8’i kadın toplam 10 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Polisin saldırısına karşı aralarında DGB’lilerin de olduğu devrimci ve yurtsever öğrenciler tarafından R1 Kantini’nde barikat kurularak polisin ve faşistlerin üniversiteden çekilmesi talep edilmişti. Ancak polis buna karşı barikata saldırarak 10 öğrenciyi işkence yaparak gözaltına almıştı. İşkence, öğrencilerin götürüldüğü Adana Emniyet Müdürlüğü’nde de devam etti.

Bu saldırının ardından üniversitede yeniden bir araya gelen öğrenciler toplu bir şekilde arabalara binerek çarşıya geldiler. Buradan Emniyet Müdürlüğü’ne sloganlarla 200 kişinin katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Emniyetin önünde de halay ve sloganlarla eylem devam etti. Ancak daha sonra polis kalkanlarıyla öğrenciler mahalle aralarına kadar uzaklaştırıldılar.

Öğrenciler ise dağılmayarak bir süre sonra tekrar toplandılar. DBP İl ve Seyhan ilçe yöneticileri parka gelerek açıklama yaptılar. Gece geç saatlere kadar süren ifade işlemlerinin ardından öğrenciler Adli Tıp’tan serbest bırakıldılar.

Yaşanan polis destekli faşist saldırı ve gözaltıları protesto etmek için eylem yapıldı. R Alanı’nda bir araya gelen öğrenciler önce Mühendislik Fakültesi’nin önüne, oradan da R1 Kantini’nden geçerek yemekhanenin önüne geldi. Burada DBP İl Başkanı tarafından bir açıklama yapıldı. Açıklamada benzeri saldırıların Türkiye’nin tüm üniversitelerinde yaşandığı söylenerek Kürt ve devrimci öğrencilerin hedef alındığı belirtildi. DBP yöneticisi, asla baş eğmeyeceklerini, devrimci ve yurtsever öğrencilerle bu saldırılara karşı dayanışma içinde olacaklarını ifade etti.

Açıklamanın ardından eylemciler tekrar kitlesel bir şekilde R Alanı’na dönüp devrim şehitleri için saygı duruşunda bulundu. Eylem halay ve sloganlarla bir süre devam ettikten sonra sona erdi.

Kızıl Bayrak / Adana

 
§